Newsy

Jak wygląda wizyta u pediatry w dobie koronawirusa?

Ze względu na epidemię SARS-Cov-2 niemal z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od podstawowej opieki zdrowotnej. Wszyscy skupili się na koronawirusie, zapominając, że inne choroby nadal stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się mamy, które nie mogły i nadal nie mogą w pełnym wymiarze korzystać z porad lekarzy rodzinnych. Jak wygląda wizyta u pediatry w dobie koronawirusa? Co z obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi?

Miłość w czasach zarazy, czyli seks podczas kwarantanny

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia izolujemy się od reszty społeczeństwa zamknięci w swoich domach. Nauczeni bliskości drugiego człowieka z trudnością odnajdujemy się w nowej sytuacji. Równocześnie ta wymuszona kwarantanna daje wielu parom szansę na odnalezienie zagubionej gdzieś w prozie życia intymności. Tylko czy bliskość i seks są bezpieczne w czasie pandemii? (więcej…)

Koronawirus i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Ze względu na pandemię koronawirusa ponad miesiąc temu zamknięto wszystkie żłobki, przedszkola, kluby dziecięce i szkoły. Na rodziców spadła więc konieczność zapewnienia opieki dziecku w czasie, który normalnie spędzałoby w szkole. Kto miał możliwość, rozpoczął pracę w trybie zdalnym, inni zostali zmuszeni do wzięcia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem! Na szczęście rząd przygotował dla tych rodziców dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu i na jakich zasadach on przysługuje?

Czy dzieci muszą nosić maseczki ochronne?

Z dniem 16 kwietnia wszyscy zostają objęci obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że każdy wychodząc z domu, musi założyć maseczkę ochronną lub zasłonić twarz szalikiem, chustą lub zwiniętym podkoszulkiem. Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci muszą nosić maseczki ochronne? Dzieciom powyżej 2. roku życia można zasłaniać nos i usta, choć nie ma takiego obowiązku, zgodnie z nowymi przepisami maseczki ochronne muszą nosić dzieci powyżej 4. roku życia! (więcej…)

Jak program 500 plus wpłynął na liczbę urodzeń w Polsce?

Program 500+ obowiązuje w naszym kraju już od 2016 roku, przyszedł zatem czas pierwszych podsumowań. Niestety zdaniem ekspertów program nie spełnił zakładanych celów, przede wszystkim w kwestii poprawy dzietności w Polsce! Po przejrzeniu danych statystycznych odpowiedź na pytanie, „jak program 500 plus wpłynął na liczbę urodzeń w Polsce?” nie napawa optymizmem! (więcej…)

Przemoc domowa – gdzie szukać pomocy?

Żadna forma przemocy domowej nie może być tolerowana! Łatwo to powiedzieć, zdecydowanie trudniej zrobić. Ofiary przemocy domowej zbyt często „siedzą cicho”, w dodatku bronią swojego oprawcy. Nie szukają pomocy, bojąc się, że za takie działanie spotka je kara. Niestety w wielu przypadkach musi dojść do tragedii, aby procedury prawne zostaływszczęte, a sprawca pociągnięty do odpowiedzialności! (więcej…)

Ciąża Plus, czyli darmowe leki dla ciężarnych!

Niemal na każdym kroku rząd Prawa i Sprawiedliwości udowadnia, że polityka prorodzinna to dla nich priorytet! Pod koniec zeszłego roku Beata Szydło ogłosiła nową inicjatywę – Ciąża Plus, której celem miała być refundacja leków dla ciężarnych. Wprawdzie nadal trwają pracę nad przygotowaniem listy leków refundowanych (tzw. lista C), jednak nie należy się spodziewać żadnej rewolucji, spis prawdopodobnie będzie obejmował jedynie leki przepisywane na najczęstsze ciążowe schorzenia! (więcej…)

500+ na pierwsze dziecko – rząd likwiduje kryterium dochodowe!

Do niedawna nie było zgody między politykami partii rządzącej w kwestii wypłacania świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Jednak od soboty 23 lutego 2019 roku wszystko wydaje się jasne, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości padła deklaracja, że od 1 lipca bieżącego roku zostanie zlikwidowane kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, a tym samym program 500 plus obejmie wszystkie dzieci! (więcej…)

Zawód: mama – projekt „Mama 4+”, czyli rządowa emerytura dla wieloródek

Już w kwietniu zeszłego roku partia rządząca przestawiła pomysły na zwiększenie zakresu pomocy dla rodzin wielodzietnych. Kilka dni temu ogłoszono zaś szczegóły nowo przyjętego projektu „Mama 4+”, czyli emerytur dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Jak przedstawiają się szczegóły tego niezwykle wyczekiwanego, ale i śmiałego programu? (więcej…)

Odra powraca! Czy grozi nam nowa epidemia?

Odra to zakaźna choroba, która wieki temu dziesiątkowała całe miasta, na szczęście jej siła rażenia została niemal zupełnie zredukowana po wynalezieniu szczepionki, a o istnieniu odry prawie całkowicie zapominano. Niestety kilkanaście dni temu znów zrobiło się o niej głośno, gdy w paru polskich miastach odnotowano kilkanaście przypadków tej groźnej choroby. Czy stoimy w obliczu pandemii? (więcej…)