Wakacje z dzieckiem w czasie pandemii – kiedy potrzebny jest test?

Sezon wakacyjny powoli się zaczyna. Aby odpocząć od pandemicznej rzeczywistości, coraz więcej osób planuje rodzinne wakacje za granicą, zwłaszcza że większość państw luzuje obostrzenia i znosi ograniczenia w przemieszczaniu się. Jak wygląda obecnie podróżowanie z dziećmi? Kiedy trzeba zrobić test na Covid-19? Czy maluchy mogą być zwolnione z obowiązku wykonania nieprzyjemnego wymazu?

Zagraniczne wakacje z dzieckiem w czasie pandemii

O ile w zeszłym roku większość polskich rodzin wybierała urlop w kraju, w te wakacje częstszym celem podróży stają się kierunki zagraniczne. Jest to możliwe dlatego, że znoszone są restrykcje związane z przemieszczaniem się, a linie lotnicze stopniowo przywracają zawieszone do tej pory loty do wielu wakacyjnych kurortów. Jak wyglądają zasady podróżowania dla dorosłych?

wyjazd na wakacje - test na koronawirus

Podróżowanie dorosłych w czasie pandemii

Do podróżowania po świecie osoba dorosła potrzebuje jeden z następujących dokumentów: negatywny wynik testu, zaświadczenie potwierdzające status ozdrowieńca, zaświadczenie o zaszczepieniu. Dokładne informacje, który z tych dokumentów potrzebny jest do wjazdu do danego kraju, należy sprawdzić np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na stronach biur podróży lub stronach linii lotniczych. Tam też można znaleźć informacje na temat tego, czy obowiązujące zasady odnoszą się zarówno do przekraczania granicy zbiorowym środkiem transportu, jak i prywatnym samochodem, a także jaki rodzaj testu jest honorowany przy wjeździe do wybranego państwa, nie wszystkie bowiem kraje uznają negatywny wynik testu antygenowego. W przypadku testów ważne jest to, kiedy zostanie on wykonany: test PCR – nie później niż 72 godziny przed wyjazdem, test antygenowy – nie później niż 48 godzin przed wyjazdem. Jeśli chodzi o zaświadczenie o zaszczepieniu, to jest ono „aktywne” po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki (lub pierwszej dawki preparatu J&J). Zaświadczeniem o statusie ozdrowieńca dysponuje osoba, która przechorowała Covid-19 w określonym czasie – zwykle w okresie od 180 do 11 dni przed planowanym wjazdem (potwierdzeniem jest np. pozytywny wynik testu PCR).

  • kwarantanna po powrocie do kraju

Zasadniczo nadal obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju, przy czym nie dotyczy ona: osób w pełni zaszczepionych (preparatami zatwierdzonymi przez Unię Europejską – J&J, Pfizer, AstraZeneca, Moderna; ostatnia dawka podana przynajmniej 14 dni wcześniej) i ozdrowieńców (osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację lub hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale nie później niż 6 miesięcy przed powrotem do kraju). Ponadto z obowiązku kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego): po powrocie ze strefy Schengen – wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Polski lub wykonany maksymalnie do 48 godzin po powrocie; po powrocie spoza strefy Schengen – maksymalnie do 48 godzin po powrocie do kraju. Oczywiście za testy należy zapłacić samemu!

Unijny Certyfikat Covidowy

Komu przysługuje Unijny Certyfikat Covidowy? Dokument ten może dostać osoba w pełni zaszczepiona, osoba, która przeszła Covid-19, osoba, która posiada negatywny wynik testu na Covid-19. Certyfikat umożliwia łatwiejsze podróżowanie wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że „paszport covidowy” będzie działać we wszystkich krajach Unii Europejskiej dopiero od pierwszego lipca! Certyfikat wydawany jest w postaci papierowej, a także elektronicznej, można go uzyskać m.in. w Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacjach: moje IKP, mObywatel, a także w punktach szczepień. Dokument posiada unikalny kod QR, jest w dwóch językach – polskim i angielskim. Co ważne, jest nieodpłatny.

A co z dziećmi? Zasadniczo Komisja Europejska rekomenduje zwolnienie z testów na Covid-19 wszystkie dzieci poniżej 6. roku życia, jednak każdy kraj ma swoje własne zasady dotyczące wjazdu dzieci – jedne państwa bardziej rygorystyczne, inne luźniejsze. Decydując się na wyjazd, warto sprawdzić, jakie dany kraj ma wymagania dla podróżujących nieletnich, jednocześnie trzeba pamiętać, że do czasu wyjazdu wszystko może się jeszcze zmienić.

Kiedy potrzebny jest test? Jakie testy wykonuje się dzieciom?

W przypadku dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, wymagany jest negatywny wynik testu antygenowego (test wykonany nie później niż 48 godzin przed wyjazdem) lub testu PCR (test wykonany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem). Dla ułatwienia podróżowania z dziećmi Minister Zdrowia zapowiedział połączenie Internetowego Konta Pacjenta należącego do dziecka z kontem rodzica – pozwoli to umieścić tam informację o negatywnym wyniku testu dziecka.

Od ilu lat dzieci muszą mieć wykonany test?

Limity wieku dopuszczające dzieci do wjazdu bez testu są bardzo zróżnicowane, np. bez testu do Włoch wjadą dzieci do 2. roku życia, do Bułgarii i na Maltę – dzieci poniżej 5. roku życia, do Egiptu i Turcji – dzieci poniżej 6. roku życia, zaś do Grecji i Portugalii – dzieci poniżej 12. roku życia. Macedonia Północna, Czarnogóra, Albania, a przede wszystkim Hiszpania i Chorwacja w ogóle nie wymagają od dzieci (oraz dorosłych) negatywnych wyników testów.

Kwarantanna dla dzieci po powrocie do kraju

Z obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie do Polski są zwolnione dzieci poniżej 12. roku życia podróżujące z osobami dorosłymi, które są w pełni zaszczepione (upłynęło przynajmniej 14 dni od podania pełnej dawki) lub mają negatywny wynik testu.

  • formularze sanitarne

Testy i zaświadczenia to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać przed zagranicznymi podróżami. Obowiązkowe jest również wypełnienie specjalnych formularzy (np. karta lokalizacji pasażera (PLF)) i wygenerowanie unikalnych kodów QR. Co ważne, poszczególne kraje wymagają różnych formularzy, w dodatku należy je wypełnić w określonym czasie przed podróżą, dlatego takie informacje należy sprawdzać na bieżąco. Na szczęście większość z tych formalności można załatwić online.

Luzowanie obostrzeń zachęca do podróżowania, jednak osoby, które planują zagraniczne wyjazdy, muszą pamiętać, że teraz etap przygotowań do wycieczki jest bardziej skomplikowany. Choć kraje otwierają się na turystów, wymagają od nich odpowiednich zaświadczeń. Zasady dotyczące zarówno dorosłych, jak i dzieci szybko się zmieniają, niektóre wytyczne dosłownie z dnia na dzień mogą stracić aktualność. Każdy podróżujący jest zobowiązany do śledzenia komunikatów linii lotniczych, swojego biura podróży, MSZ lub odpowiednich konsulatów, aby uniknąć problemów na lotnisku! Rodziny z dziećmi powinny szczególną uwagę zwracać na zasady dotyczące testowania nieletnich, niektóre kraje zwalniają z tego obowiązku dzieci do 12. roku życia, niektóre tylko maluchy do 6. roku życia. Jest to ważne, gdyż za testy trzeba płacić z własnej kieszeni, a nawet przy zniżkach oferowanych przez biura podróży, konieczność wykonania kilku testów znacząco podnosi całkowity koszt wakacji!

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.