Czy dzieci muszą nosić maseczki ochronne?

Z dniem 16 kwietnia wszyscy zostają objęci obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że każdy wychodząc z domu, musi założyć maseczkę ochronną lub zasłonić twarz szalikiem, chustą lub zwiniętym podkoszulkiem. Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci muszą nosić maseczki ochronne? Dzieciom powyżej 2. roku życia można zasłaniać nos i usta, choć nie ma takiego obowiązku, zgodnie z nowymi przepisami maseczki ochronne muszą nosić dzieci powyżej 4. roku życia!

Czy dzieci chorują na Covid-19?

Dotychczasowe dane jasno wskazują, że wirus SARS-Cov-2 jest zagrożeniem głównie dla osób starszych, trzeba jednak podkreślić, że nie tylko! Mimo że przypadki ciężkiego przebiegu Covid-19 u dzieci (także u młodzieży) zdarzają się sporadycznie, należy przypuszczać, że liczba zakażeń koronawirusem w tej grupie wiekowej jest stosunkowo wysoka. Dlaczego? U większości dzieci na całym świecie infekcja przebiega bardzo łagodnie lub całkowicie bezobjawowo, a tym samym nie są to przypadki zdiagnozowane i ujęte w oficjalnych statystykach!

maseczka ochronna dla dziecka

Dlaczego dzieci muszą nosić maseczki ochronne?

Błędne przekonanie, że dzieci są odporne na koronawirusa, a także fakt, że zwykle przebieg zakażenia jest u nich bezobjawowy, stwarza poważne zagrożenie. Każdy nosiciel SARS-Cov-2, nawet mimo braku charakterystycznych symptomów choroby, zaraża! Z tego też powodu obowiązek noszenia masek ochronnych dotyczy również najmłodszych! Trzeba pamiętać, że maski nie stanowią 100% ochrony przed zakażeniem koronawirusem, dlatego nie powinny być stosowane jako jedyne zabezpieczenie. Jednak w przypadku osób już zarażonych znacząco minimalizują ryzyko zarażenia innych ludzi, a tym samym ograniczają rozprzestrzenianie się epidemii! Już zwykła bawełniana chusta jest w stanie częściowo zablokować cząsteczki śliny zawierające wirusa, które wydostają się, gdy dziecko mówi, kicha lub kaszle.

Maseczki ochronne u dzieci: od ilu lat?

Według rekomendacji amerykańskiego CDC należy zakrywać nos i usta nie tylko u osób dorosłych, ale i u młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia. W Polsce Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu obowiązującym od 16 kwietnia nakłada na rodziców nakaz zasłaniania części twarzy dzieciom powyżej 4. roku życia. Ze względu na ryzyko znaczącego utrudnienia oddychania nie powinno się zasłaniać ust i noska u niemowląt i dzieci poniżej 2. roku życia (w przypadku takich maluszków najlepszą metodą ochrony jest izolacja od innych osób). A kiedy zakładać dziecku maseczkę? Jest to konieczne w każdej sytuacji, gdy maluch narażony jest na kontakt z innymi ludźmi (dystans poniżej 2 metrów), bezwzględnie podczas podróży środkami transportu zbiorowego oraz pobytu m.in. w sklepie lub w aptece.

Maseczki ochronne dla dzieci i inne sposoby zakrywania nosa i ust

Najbardziej skuteczną metodą zasłaniania ust i nosa u dzieci będą profesjonalne maseczki z odpowiednimi filtrami i stosownymi atestami. Jednak ze względu na problemy z dostępnością takich masek na rynku można samodzielnie uszyć maseczkę (np. jednowarstwową, dwuwarstwową z kieszonką na wymienny filtr). Nie jest to bardzo trudne, w internecie znaleźć można szczegółowe poradniki i filmiki, jak z dostępnych w domu materiałów (np. bawełna, flizelina) zrobić użytek i stworzyć maseczkę ochronną. Dopuszczalne jest także zakrywanie dolnej części twarzy przy pomocy chust i szalików. Stopień ochrony takich prowizorycznych osłon jest zdecydowanie niższy niż masek medycznych i domowych masek z filtrem, jednak eksperci przekonują, że nawet słabe zabezpieczenie jest lepsze niż żadne! Mimo gorszej ochrony na korzyść chusty lub szalika przemawia to, że u dzieci mogą one sprawdzić się lepiej niż maseczka. Maska może być dla malucha niewygodna i może utrudniać mu swobodne oddychanie. U dzieci, które nie są w stanie zrozumieć konieczności zakrywania twarzy, zaleca się całkowicie zrezygnować z odwiedzania i przebywania w miejscach, gdzie można spotkać innych ludzi.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej dotyczy także dzieci i młodzieży. Dzieci powyżej 4. roku życia powinny mieć zakrytą część twarzy przy pomocy specjalistycznej maseczki ochronnej, maseczki ochronnej wielorazowego użytku lub bawełnianej chusty. Trzeba także pamiętać, że niezależnie od środka ochrony twarzy należy go używać w sposób prawidłowy (np. maseczki wielorazowe po każdym użyciu wyprać w temp. 60 st. lub wygotować).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.