Program 500+, czyli jak złożyć wniosek?

Już 1 kwietnia rusza składanie wniosków o przyznanie zasiłku 500+. Proponowane przez rząd 500zł na dziecko to zastrzyk gotówki, który pomoże zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Medialne doniesienia i internetowe plotki o tym, w jaki sposób złożyć wniosek często są nieprecyzyjne, a czasami nawet sprzeczne. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje zaczerpnięte bezpośrednio ze stron rządowych.

500 plusJak dostać 500+?

Najważniejsze to posiadać jedno dziecko i nie przekraczać wyznaczonego kryterium dochodu, czyli 800zł na osobę lub 1200zł na osobę w przypadku dziecka niepełnosprawnego albo posiadać co najmniej dwoje dzieci. Cenne informacje na temat rządowego programu 500+ możesz znaleźć na autoryzowanych stronach ministerialnych rodzina500plus.gov.pl oraz obywatel.gov.pl, a także w artykule Rodzina 500plus, czyli 500 (złotych) powodów, aby zajść w ciążę. Jeśli spełniasz wspomniane kryteria, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

Strzeż się oszustów

Zarówno media, jak i przedstawiciele Ministerstwa ostrzegają przed fałszywymi stronami, na których można znaleźć rzekome wzory formularzy. Pewność, że korzystasz z właściwego wniosku, masz wyłącznie wtedy, gdy pochodzi on z autoryzowanych stron. Wzory druków możesz znaleźć tutaj. Pamiętaj, że pobranie wzoru wniosku i jego złożenie są w pełni bezpłatne! Ignoruj także wszelkie prośby o podanie lub potwierdzenie danych osobowych wysyłane drogą mailową lub SMS-ową.Gdzie i kiedy złożyć wnioski?

Aby otrzymać 500zł miesięcznie na dziecko, należy złożyć wypełniony wniosek. Można to zrobić na kilka sposobów: tradycyjnie złożyć go w gminie lub wysłać pocztą. Istnieje także możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną – tutaj można skorzystać z bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS, Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia oraz Elektronicznej platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Wnioski można składać już od 1 kwietnia, jednak nie musisz biec do gminy już tego dnia. Dokumenty możesz przygotować na spokojnie i złożyć w ciągu trzech miesięcy z gwarancją wyrównania wstecz od 1 kwietnia. Warto także pamiętać, że do programu oferującego 500zł na drugie dziecko można dołączyć w dowolnym momencie, a okres rozliczeniowy z wyjątkiem roku 2016 trwa od 1 października do 30 września roku kolejnego.

Banki w programie 500+

W ramach programu Rodzina 500+ można skorzystać z usług bankowości elektronicznej oferowanej przez: PKO Bank Polski, Inteligo, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz FM bank PBP S.A. Prawdopodobnie w najbliższym czasie dołączą także inne banki: Getin Bank, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A., Deutsche Bank Polska S.A., Bank Ochrony Środowiska, Banki Spółdzielcze SGB, Eurobank, Bank Pocztowy i Bank BPS.

Decydując się na włączenie do programu Rodzina 500+, pamiętaj o tym, żeby korzystać z autoryzowanych źródeł, co zabezpieczy Cię przed oszustami. Właściwe wypełnienie wniosku i ewentualne spełnienie kryterium dochodowego gwarantuje otrzymanie świadczenia.

Magda

Będzie aktualizacja o nowe przepisy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.