Ciąża Plus, czyli darmowe leki dla ciężarnych!

Niemal na każdym kroku rząd Prawa i Sprawiedliwości udowadnia, że polityka prorodzinna to dla nich priorytet! Pod koniec zeszłego roku Beata Szydło ogłosiła nową inicjatywę – Ciąża Plus, której celem miała być refundacja leków dla ciężarnych. Wprawdzie nadal trwają pracę nad przygotowaniem listy leków refundowanych (tzw. lista C), jednak nie należy się spodziewać żadnej rewolucji, spis prawdopodobnie będzie obejmował jedynie leki przepisywane na najczęstsze ciążowe schorzenia!

Ciąża Plus: główne założenia programu

Program Ciąża Plus skierowany jest do wszystkich kobiet w ciąży. Program ma obejmować kobiety podczas całego okresu ciąży, czyli od momentu jej potwierdzenia przez lekarza aż do porodu, przy czym metoda poczęcia nie będzie miała znaczenia, nieodpłatnie leki otrzymają także kobiety, które zostały zapłodnione w wyniku procedury in vitro. Celem projektu jest refundacja podstawowych leków na choroby, które najczęściej występują u ciężarnych. Obecnie trwają prace nad listą medykamentów podlegających refundacji (tzw. lista C), mają się na niej znaleźć preparaty (wyłącznie leki wydawane na receptę!) przeznaczone do leczenia m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej oraz leki podtrzymujące ciążę. Kobieta w ciąży miałaby zagwarantowane darmowe leki w sytuacji, gdy na recepcie lekarskiej w odpowiednim miejscu pojawi się symbol „C” („CN” – gdy pacjentka nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego). W grupie lekarzy uprawnionych do wydawania takich recept są: lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ginekolodzy (posiadający kontrakt z NFZ), lekarze innych specjalizacji, pod opieką których znajduje się ciężarna.

Program ciąża plus
Ciąża plus

Kiedy ruszy program Ciąża Plus?

Prace legislacyjne mają rozpocząć się na dniach, już niebawem więc należy spodziewać się konkretnego terminu, kiedy zostanie opublikowana lista leków refundowanych (nie później niż 4 miesiące od dnia wejścia ustawy w życia) oraz data, kiedy będzie można zrealizować pierwsze recepty. Pozostaje oczywiście jeszcze jedna kwestia, która zawsze poruszana jest w przypadku tego typu programów społecznych, czyli – ile będzie kosztować program Ciąża Plus? Realizacja programu nie będzie tania, szacuje się, że z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na ten cel w ciągu roku zostanie przeznaczone około 20 milionów złotych!

Jest dobrze, mogłoby być lepiej!

Czy pomysł dostępu do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży jest dobry? Oczywiście, że tak! Można mieć jednak wątpliwości co do realizacji projektu. Mimo że lista leków refundowanych nie jest gotowa, na podstawie dostępnych informacji wielu specjalistów niezbyt przychylnie się o niej wyraża, przewidując zarówno ilościowe, jak i jakościowe braki. Dodatkowo na minus należy zaliczyć nieuwzględnienie w programie refundacji witamin i innych suplementów diety rekomendowanych dla ciężarnych. Świadomość przyszłych mam względem prawidłowej suplementacji jest coraz wyższa i większość z nich przyjmuje niemal przez cały okres ciąży preparaty m.in. z kwasem foliowym, kwasem DHA i witaminą D, a to generuje znaczne koszty, tym bardziej że nie są to tanie preparaty!

Wszystkie ciężarne oczekują na publikację listy leków, które mają być nieodpłatnie wydawane kobietom przez całą ciążę. Minister Zdrowia zapowiada, że spis będzie obejmował wyłącznie leki wydawane na receptę, których stosowanie ma ścisły związek ze zdrowiem matki i dziecka, nie znajdą się na niej jednak żadne prenatalne preparaty witaminowe. Mimo to należy docenić starania rządzących, którzy dążą do poprawy jakości opieki nad kobietami w ciąży!

Martini

Czy recepty wypisywane przez lekarza prowadzącego w prywatnym gabinecie również będą akceptowane w aptekach? Lekarz przyjmuje tylko prywatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.