Pogorszenie wzroku w ciąży, czyli jak dbać o oczy w oczekiwaniu na dziecko?

Aż trudno uwierzyć, że niegdyś noszenie okularów traktowane było jako poważne przeciwwskazanie do zajścia w ciążę. Uważano bowiem, że takie obciążenie organizmu może powodować utratę wzroku. Postęp medycyny, większa wiedza i doświadczenie lekarzy spowodowały, że obecnie dopiero wady rzędu 20 dioptrii mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia oczu.

pogorszenie wzrokuCiąża okiem okulisty

Podczas ciąży w ciele kobiety dochodzi do tymczasowych zmian, które obejmują całe ciało. Szalejące hormony wpływają także na gałkę oczną. Nie tylko u kobiet ze stwierdzoną wadą wzroku, ale również u tych, które do tej pory szczyciły się sokolim wzrokiem, dochodzi do pogorszenia widzenia. Na gałce ocznej tworzą się obrzęki i to właśnie one zmieniają krzywiznę oka, powodując, że widzimy nieco gorzej. Inną częstą dolegliwością jest zespół suchego oka, który dotyczy nawet 80% ciężarnych. Niedostateczna produkcja łez powoduje, że spojówka i rogówka narażone są na podrażnienia, dlatego kobiety skarżą się na opuchnięte powieki, tzw. piasek w oku oraz zwiększoną wrażliwość na światło.

Soczewki (nie)kontaktowe

Obrzęki na gałce ocznej mogą utrudniać zakładanie szkieł kontaktowych. Nawet nieznaczna zmiana kształtu oka powoduje, że soczewka gorzej się dopasowuje. Zmiany dotyczą także rogówki, która wraz z zaawansowaniem ciąży staje się grubsza i niewrażliwa na ból, a wtedy nieświadomie można doprowadzić do jej podrażnienia lub uszkodzenia. Do tego wszystkiego hormony ciążowe wpływają na skład łez, dlatego oczy mogą mocniej łzawić i może doskwierać uczucie pieczenia. Zresztą wielu okulistów zaleca czasową zmianę soczewek na okulary. Jeśli nawet nie ma objawów nietolerancji soczewek, warto poprosić okulistę o sztuczne łzy, które poprawią nawilżenie oka.

Dbaj o siebie! Dbaj o oczy!

Kobieta w ciąży powinna bardziej o siebie dbać, to oczywiste! Co jednak robić czy raczej czego nie robić, aby zatroszczyć się o oczy? Nie bez przyczyny mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny dźwigać ciężarów. Wśród wielu powodów jest również ten, że taki wysiłek może doprowadzić do odklejenia się siatkówki. Oznacza to zamglenia fragmentów obrazów, błyski bądź utratę pełnego pola widzenia. Kobiety z wadą wzroku, które zaszły w ciążę, dla własnego dobra powinny pozostać w kontakcie z okulistą. Uchroni to je przed powikłaniami podczas porodu, a także pozwoli złagodzić dyskomfort związany z okulistycznymi dolegliwościami ciążowymi. Bez konsultacji z lekarzem lepiej nie stosować na własną rękę żadnych kropel lub suplementów diety. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dostarczanie niezbędny składników odżywczych – witamin (głównie A i beta-karoten), kwasów tłuszczowych w dobrze zbilansowanej diecie. Ryby, owoce i warzywa powinny na stałe zagościć w menu przyszłej mamy. Dla dobra oczu zaleca się także ograniczyć pracę przed komputerem (do max. 4 godzin dziennie), jeśli nie jest to możliwe, dobrze jest robić regularne przerwy, w czasie których oczy będą mogły odpocząć.

Skazane na cesarkę

Czy wada wzroku jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego? Obciążenia, jakim poddawany jest wtedy organizm kobiety, mogą prowadzić do poważniejszego uszkodzenia wzroku. Jednak świadomość tego typu powikłań wśród kobiet w ciąży, a przede wszystkim wśród lekarzy jest na tyle duża, że podejmowanymi środkami ostrożności są one niemal w 100% wykluczane. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cesarskie cięcie zasadniczo zaleca się przy poważnych zmianach zwyrodnieniowych siatkówki (zaawansowane retinopatie, odwarstwienie siatkówki). Podczas porodu naturalnego ciśnienie w oku wzrasta, co może prowadzić do odklejenia się siatkówki. Ale nie sama krótkowzroczność jest tutaj czynnikiem decydującym, a nieprawidłowości w budowie oka oraz stan siatkówki. Ostateczną decyzję odnośnie do ewentualnego cesarskiego cięcia podejmuje okulista, zgodnie z oceną kondycji narządu wzroku po zbadaniu dna oka. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu fotokoagulacji laserowej, jest to procedura wykonywana w celu zabezpieczenia siatkówki przed odwarstwieniem się podczas porodu, zabieg musi zostać przeprowadzony najpóźniej 3 tygodnie przed planowaną datą rozwiązania.

Nie tylko krótkowzroczność

Jest wiele innych poważnych dolegliwości okulistycznych, które wymagają przyjmowania leków. W trakcie terapii jaskry stosowane są preparaty mogące mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Rozwiązaniem jest zmiana leków na bezpieczniejsze dla dziecka. W przypadku jaskry okres ciąży paradoksalnie może ograniczać postęp choroby. Ma to związek z obniżeniem ciśnienia płynu wewnątrzgałkowego. Również kobiety chore na cukrzycę oraz cierpiące na nadciśnienie w ciąży powinny pozostawać pod kontrolą lekarza.

Osłabienie wzroku w czasie ciąży to powszechne zjawisko, z reguły po porodzie wszystko wraca do normy. Jednak istnieje pewien zestaw objawów, które powinny Cię zaniepokoić. Kiedy pojawiają się zaburzenia widzenia, mogło dojść do odklejenia siatkówki, a mroczki, jaskrawe plamki, widzenie za mgłą lub widzenie podwójne często są symptomem zatrucia ciążowego. Wszelkie odstępstwa od normy niezwłocznie należy konsultować z lekarzem.

Grzesiek Rydz

Moja żona niestety doznała pogorszenia wzroku w ciąży ;/

______________________________
http://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-za-granica-czy-w-polsce/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.