Antybiogram u dzieci – czy warto go wykonać?
Antybiogram to badanie mikrobiologiczne przeprowadzane przed podjęciem antybiotykoterapii. Teoretycznie test tego typu powinien poprzedzać każde leczenie antybiotykami, ale lekarze nie zawsze decydują się na takie rozwiązanie. Antybiogram można jednak wykonać bez skierowania lekarza, pytanie tylko, czy warto?
Po co nam antybiogram?
Antybiogram ma pokazać, czy dana bakteria, która zaatakowała organizm pacjenta, jest wrażliwa na antybiotyk. Niektóre szczepy bakterii są bowiem uodpornione na farmaceutyki – łatwość leczenia antybiotykami sprawiła, że wiele drobnoustrojów zmutowało się i nie da się ich pokonać stosowanymi do tej pory lekami. Dlatego przed ustaleniem sposobu leczenia trzeba się upewnić co do rodzaju bakterii oraz stopnia jej wrażliwości na działanie antybiotyków. Antybiogram jest właśnie po to, by określić rodzaj zakażenia i dobrać pod tym kątem skuteczne antybiotyki. Tylko w ten sposób dobrana terapia może całkowicie zwalczyć bakterię. Choć antybiogram nie zawsze daje stuprocentową pewność, innej metody sprawdzenia skuteczności leczenia antybiotykami nie ma.
Antybiogram u dzieci
Antybiotyki nie pozostają bez wpływu na ludzki organizm. Potrafią zwalczyć groźne bakterie, ale mogą przy okazji zaszkodzić, dlatego nie powinno się ich zażywać bez wyraźnej potrzeby. W przypadku dzieci do leczenia antybiotykami trzeba podchodzić ze szczególną rozwagą, ponieważ ich organizm nie wytworzył jeszcze odpowiednio skutecznej bariery ochronnej. Dzieci są bardziej podatne na ataki bakterii i gorzej je zwalczają, a podanie nieodpowiedniego antybiotyku tylko zaostrzy chorobę i pogorszy ogólny stan zdrowia. Ze względów bezpieczeństwa antybiogram jest zatem jak najbardziej wskazany.
Zwłaszcza w przypadku dzieci, które często leczone są antybiotykami, antybiogram jest niezbędny, ponieważ jest duże ryzyko, że bakterie w organizmie małego pacjenta zdołały wytworzyć skuteczny mechanizm obronny przed lekami. W takiej sytuacji podawanie nieskutecznych antybiotyków bardziej zaszkodzi niż pomoże, a dziecko może mieć w przyszłości poważne kłopoty zdrowotne.
Kiedy wykonać antybiogram?
W wielu krajach europejskich antybiogramy są obowiązkowe przed każdym podaniem antybiotyku. W Polsce to wciąż usługa dodatkowa, więc lekarz wcale nie musi tego testu zlecać. Rodzice nie zawsze są świadomi, że mają prawo poprosić lekarza o wykonanie antybiogramu, dzięki czemu jest szansa, że badanie zostanie zrefundowane. Jeśli jednak lekarz nie wyrazi na to zgody, antybiogram trzeba wykonać w prywatnym laboratorium, a to może kosztować nawet około 120 złotych.
Lecz to nie cena jest w tym przypadku największą przeszkodą. Wyniki antybiogramu są dostępne dopiero po kilku dniach, bo bakterie muszą mieć czas na rozwój. Tymczasem w przypadku zakażeń bakteryjnych czas odgrywa ogromną rolę i leczenie powinno się zacząć jak najszybciej, dlatego lekarz nierzadko od razu zleca określone antybiotyki, bez czekania na testy. Jeśli jednak dziecko nie jest bardzo poważnie chore i można odłożyć podanie leków o kilkadziesiąt godzin, warto najpierw upewnić się, że proponowany antybiotyk faktycznie spełni swoją rolę. Niestety, antybiogramu nie da się wykonać z wyprzedzeniem w ramach profilaktyki, bo test ma sens dopiero wtedy, gdy już doszło zakażenia.
Jak wygląda badanie?
Antybiogram jest bardzo prostym, bezbolesnym dla pacjenta badaniem. Potrzebna jest niewielka próbka krwi, z której robi się posiew na podłożu bakteriologicznym. Bakteria jest hodowana przez kilkanaście godzin, a jej kolor i kształt są informacją o rodzaju bakterii. Następnie wyhodowaną bakterię nakłada się na krążki antybiotykowe, nasączone różnymi substancjami leczniczymi. Te krążki, które najlepiej zwalczyły bakterię, określają rodzaj antybiotyku, jaki należy zastosować podczas terapii.
Dodaj komentarz