Monitorowanie ciąży bez wizyty u ginekologa

Najnowszy trend w branży medycznej to telemedycyna, czyli interdyscyplinarna dziedzina medycyny, wykorzystująca zdobycze telekomunikacji i informatyki, dzięki którym niektóre badania i pomiary można wykonywać w domowych warunkach. Ta gałąź medycyny jest także adresowana do przyszłych mam, które mogą „samodzielnie” monitorować ciążę. Czy jednak telefon i specjalne czujniki wyprą tradycyjne badania i wizyty kontrolne u ginekologa?

Monitorowanie ciąży: specjalne aplikacje

Na pomoc przyszłym rodzicom wychodzą firmy tworzące specjalne aplikacje adresowane do kobiet oczekujących na dziecko. Mają one przede wszystkim charakter różnych kalendarzy, w których znajdują się informacje na temat rozwoju dziecka oraz wskazówki, jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała mamy. Większość aplikacji pomaga także ustalić termin porodu lub wyjaśnia sposób, w jaki lekarz wskazał tę datę. Takie ułatwienia – zwłaszcza w czasach powszechnej cyfryzacji – to często oczywistość, lecz należy pamiętać, że aplikacje oferują tylko drobną pomoc, która w żadnej mierze nie zalicza się do telemedycyny!

Monitorowanie ciążyMonitorowanie ciąży: lekarz on-line

Pięć elektrod, smartfon i komputer? Choć brzmi to jak science fiction, to jednak jedna z najnowszych technik monitorowania ciąży. Ten innowacyjny system stosowany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu to sposób na kontrolę mamy i dziecka w czasie codziennych czynności. Badanie może być przeprowadzane stale lub w określonych porach, a wyniki przesyłane są do komputera lub telefonu lekarza. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i nie przeszkadza w wykonywaniu zwykłych zajęć. Jego niewątpliwą zaletą jest pełne bezpieczeństwo, ponieważ pomiary dokonywane są na podstawie generowanego przez żywą tkankę potencjału elektrycznego, dzięki czemu urządzenie nie wysyła fal ultradźwiękowych i elektromagnetycznych w kierunku dziecka. Amerykańscy specjaliści z różnych dziedzin twierdzą, że zdalne systemy nadzoru ciąży nie muszą ograniczać się wyłącznie do monitorowania akcji serca matki i dziecka oraz oceny skurczów macicy, lecz mogą obejmować także pomiar stężenia tlenu i glukozy we krwi. Polscy naukowcy również opracowali specjalne urządzenie do mobilnej kardiotokografii (KTG), nazywane Pregnabit.

Monitorowanie ciąży: Pregnabit

Sprzęt, który zmienia oblicze ginekologii i położnictwa – Pregnabit – to produkt stworzony po to, aby zmniejszyć poziom stresu ciężarnej, a jednocześnie ułatwić diagnozę lekarzowi. Jego zadaniem jest kontrola podstawowych parametrów takich jak: akcja serca dziecka, tętno przyszłej mamy oraz czynność skurczowa mięśnia macicy. Te dane pozwalają określić stan obojga pacjentów na tyle, aby ocenić, czy potrzebna jest interwencja lekarza, czy wystarczy zgłaszanie się na rutynowe kontrole. Mimo mniemania, że zdalne monitorowanie ciąży nie wymaga lekarza, jest to bzdura! Jedynie wykwalifikowany personel medyczny może ocenić wyniki pomiarów i podjąć odpowiednie kroki. Jak działa Pregnabit? W ciągu 30 minut cztery sensory zbierają dane, które są przekazywane do Centrum Monitoringu teleKTG. Sonda FHR odpowiada za monitorowanie akcji serca dziecka, a sonda TOCO dba o pomiar skurczów macicy. Pozostałe sensory to pulsoksymetr i znacznik ruchu płodu. Specjalne algorytmy pozwalają odróżnić puls dziecka od pulsu ciężarnej. Pregnabit jest niewielki i łatwy w obsłudze, dlatego może znacząco podnieść jakość usług medycznych.

Monitorowanie ciąży: lekarz w realu

Choć zdalne systemy monitorowania ciąży coraz częściej stanowią ważny element diagnostyki, a wykształceni dzięki różnym aplikacjom rodzice są bardziej świadomi przebiegu ciąży, nic nie zastąpi tradycyjnej wizyty u ginekologa. Niektóre badania wymagają bowiem specjalistycznego sprzętu, odpowiednich odczynników oraz wykwalifikowanej kadry. Pamiętaj, że wykonanie takich badań jak badania prenatalne i ultrasonograficzne, badania krwi, w tym pomiary stężenia glukozy i oznaczenie odczynu Coombsa to ważny element diagnostyki, który na poszczególnych etapach rozwoju dziecka pozwala dbać o jego i Twoje zdrowie. O podstawowych badaniach zalecanych ciężarnej, przeczytasz w artykule „Badania w czasie ciąży„.

Nowe technologie z przytupem wkraczają w medycynę, dlatego, jeśli to możliwe, warto wykorzystać swój telefon do oceny dobrostanu dziecka. Takie badania nie tylko pozwalają monitorować stan zdrowia kobiety i maluszka, ale i zwiększają poczucie bezpieczeństwa przyszłej mamy, gdyż w niektórych przypadkach pozwalają uniknąć hospitalizacji lub bardzo częstych wizyt w przychodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.