Zbadaj swoje dziecko – wirus czy bakteria?

Mamy na całym świecie każdego roku mierzą się ze zmasowanym atakiem chorobotwórczych drobnoustrojów na małe organizmy swoich dzieci. Każda infekcja – niezależnie od tego, czy ma ostry, czy łagodny przebieg, jest dla malucha nieprzyjemnym doświadczeniem. Zadaniem mam jest zrobić wszystko, aby dziecko jak najszybciej wróciło do zdrowia, niestety czasem sięgają one po niewłaściwe środki! Ich działania są niedopasowane do przyczyn infekcji, co sprawia, że leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

dziecko test na infekcję

Przyczyny infekcji: bakteria lub wirus

Dla niewprawnego oka każda infekcja wygląda podobnie, niezależnie od przyczyny objawy są zbliżone, różnią się jednak nieco specyfiką oraz nasileniem. Warto nauczyć się diagnozować symptomy infekcji bakteryjnej i wirusowej, gdyż właściwe rozpoznanie przyczyny choroby determinuje wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

  • Infekcja wirusowa: charakterystyka

Infekcje, które przenoszone są przez wirusy, uznaje się powszechnie za mniej groźne niż te przenoszone przez bakterie. Ma to związek z tym, że cechują się łagodniejszym przebiegiem oraz stosunkowo krótkim czasem trwania (około 5-7 dni). Infekcja wirusowa postępuje stopniowo, pierwszym symptomem jest osłabienie, z czasem pojawiają się także – ból gardła, katar i uczucie zatkanego nosa. Organizm toczony chorobą zmaga się z ogólnymi objawami jak złe samopoczucie, zmęczenie, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Winowajcą ogólnego rozbicia bywa gorączka, zwykle nieprzekraczająca 38 stopni Celsjusza (przeczytaj: Jak zbić gorączkę). Mimo że zarówno w infekcjach bakteryjnych, jak i wirusowych pojawia się katar, to w przypadku zakażenia wirusowego ma on postać wodnistą i bezbarwną. Gardło zaś jest bolesne i zaczerwienione, jednak nie ma żadnych widocznych śladów ropnej wydzieliny na jego ścianach. Zwiększone natężenie zachorowań na infekcje wirusowe obserwuje się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, kiedy odporność organizmu bywa mocno osłabiona.

  • Infekcja bakteryjna: charakterystyka

Infekcja o podłożu bakteryjnym jest większym obciążeniem dla organizmu niż infekcja wirusowa. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, tak jak przy chorobie wirusowej ogólne osłabienie zwiastuje nadchodzącą chorobę, tak przy infekcji bakteryjnej objawy pojawiają się nagle i z pełną siłą. Wśród ogólnych objawów infekcji wymienia się ból głowy i silne osłabienie, senność, apatyczność, bóle brzucha i brak apetytu. Bardzo charakterystyczna dla infekcji bakteryjnej jest wysoka gorączka, niemal zawsze mocno przekracza 38 stopni Celsjusza. Dodatkowo węzły chłonne szyjne są zwykle powiększone i tkliwe. Źródłem największego dyskomfortu jest gardło, które jest bardzo bolesne, silnie zaczerwienione, przybiera barwę żywej czerwieni, na migdałkach widoczne są ropne naloty. Kaszel występuje stosunkowo rzadko, jednak prawie zawsze jest mokry i towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Katar zaś ma śluzowo-ropną konsystencję. Do infekcji bakteryjnej najczęściej dochodzi po wcześniej przebytej infekcji wirusowej, gdy organizm nie „pozbierał się” jeszcze po chorobie lub gdy niedoleczona infekcja wirusowa przeradza się w zakażenie bakteryjne.

Test na poziom białka C-reaktywnego we krwi

Znajomość charakterystycznych objawów infekcji wirusowej i bakteryjnej to drogowskaz dla każdej mamy, jednak prawdziwym potwierdzeniem samodzielnej diagnozy jest prosty do wykonania Test CRP-Screen. Badanie polega na określeniu stężenia białka C-reaktywnego w próbce krwi. Białko CRP (tzw. białko ostrej fazy) pełni funkcję markera zmian zapalnych w organizmie, co oznacza, że w obliczu infekcji jego stężenie gwałtownie wzrasta. Wskazaniem do wykonania testu określającego poziom białka CRP są infekcje dróg oddechowych, infekcje gardła, grypa, przeziębienia, poważne infekcje u dzieci, infekcje pooperacyjne po ekstrakcji zęba, zatrucia. Test CRP-Screen marki Labhome wykrywa białko C-reaktywne w czterech zakresach – niższym niż 8mg/L; od 8 do 40mg/L; od 40 do 100mg/L oraz wyższym niż 100mg/L. Zasadniczo wynik poniżej 40mg/L świadczy o wirusowym pochodzeniu infekcji, zaś wynik powyżej 40mg/L oznacza infekcję bakteryjną.

Jak samodzielnie wykonać test poziomu CRP?

Wykonanie testu CRP nie wymaga żadnego przygotowania medycznego, ulotka informacyjna oraz zamieszczony na stronie producenta film instruktażowy szczegółowo krok po kroku przeprowadzają przez całą procedurę – od pobrania próbki krwi aż do interpretacji wyniku. Co najważniejsze dla każdej mamy, badanie jest niemal bezbolesne! Przy nieco starszych dzieciach może nawet stanowić formę zabawy – fascynującego eksperymentu połączonego z nauką o wirusach i bakteriach. Wykonanie testu jest bardzo intuicyjne, a wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się w opakowaniu. Pierwszym krokiem testu jest pobranie krwi. W tym celu należy zdezynfekować palec malucha (wskazujący, środkowy lub serdeczny), po krótkim masażu pobudzającym krążenie należy wykonać nakłucie. Służy do tego cieniutki lancet, eliminuje on niemal zupełnie ból podczas przebijania naskórka opuszka. Gdy pojawi się krew, należy pipetką zebrać taką jej ilość, aby napełnić pipetkę do narysowanego na niej znacznika. Drugi etap badania polega na umieszczeniu krwi w buteleczce z diluentem. Następnie należy obie substancje dokładnie połączyć, nie potrząsając butelką. Cztery krople roztworu krwi z diluentem nanieść na wskazane miejsce na płytce testowej. Po odczekaniu pięciu minut pojawia się wynik! Dokładność testu wynosi 98%, co pod względem wiarygodności pozwala go stawiać na równi z badaniami wykonywanymi w profesjonalnym laboratorium.

Antybiotyk – lek nie na całe zło!

Leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych diametralnie się od siebie różni! Do zwalczania bakterii stosuje się antybiotyki, które jednak w żaden sposób nie oddziałują na wirusy. Nadużywanie antybiotyków jest jednym z największych problemów naszych czasów, a rodzice często się do tego przyczyniają, podając dzieciom antybiotyki na własną rękę. Niestety zamiast oczekiwanego rezultatu w postaci ulżenia dziecku w chorobie, tylko im szkodzą! Wykonanie prostego testu CRP zapobiega lekkomyślnemu „faszerowaniu” dzieci antybiotykami, bowiem przy infekcjach wirusowych prowadzi się tylko i wyłącznie leczenie objawowe, polegające na podawaniu leków przeciwprzeziębieniowych i przeciwgrypowych lub na stosowaniu naturalnych metod leczniczych (np. mikstura z czosnku, syrop z cebuli lub herbata lipowa z miodem).

Okres jesienno-zimowy to w Waszej rodzinie prawdziwy festiwal mniejszych i większych infekcji? Zanim nastąpi kryzys, przygotuj specjalny zestaw ratunkowy. Oprócz podstawowych leków, kup Test CRP-Screen, który pozwoli określić przyczynę infekcji oraz podjąć właściwą decyzję odnośnie do leczenia. Pamiętaj jednak, że testu nie można traktować jako substytutu wizyty u lekarza. Mało tego, wynik wskazujący na infekcję bakteryjną jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji lekarskiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.