Zapalenie pęcherza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje układu moczowego u dzieci to bardzo powszechny problem, choć znacznie cięższy do zdiagnozowania niż u osób dorosłych. Pierwsza trudność polega na tym, że u kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych maluszków nie występują żadne specyficzne objawy wskazujące na zakażenie pęcherza. Z drugiej strony zaczerwienienie i dyskomfort stref intymnych nie musi wcale oznaczać infekcji, jego przyczyną może być np. odpieluszkowe podrażnienie. Jak zatem rozpoznać zapalenie pęcherza u dziecka?

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Głównym winowajcą zakażeń układu moczowego u dzieci są bakterie E.coli (Escherichia coli). Ponadto infekcję mogą wywołać inne bakterie Gram-ujemne, zdecydowanie rzadziej przyczynę stanowią bakterie Gram-dodatnie, wirusy lub grzyby. Zdarzają się również sytuacje, gdy zapalenie pęcherza jest skutkiem ubocznym stosowania pewnej grupy leków lub nadwrażliwości na niektóre substancje chemiczne zawarte w kosmetykach.

zapalenie pęcherza u dziecka

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka

Zapalenie pęcherza kojarzy się z określonym „wachlarzem” objawów na czele z nagłym parciem na pęcherz i częstymi wizytami w toalecie. Jednak w przypadku dzieci do około drugiego roku życia zakażenie przebiega inaczej, dając zdecydowanie mniej specyficzne symptomy. U kilkumiesięcznego brzdąca jest niezwykle trudno właściwie rozpoznać infekcję pęcherza, gdy objawami jest niepokój, rozdrażnienie, osłabienie, biegunka lub wymioty, niechęć do jedzenia, wielomocz i gorączka (przeczytaj: Jak zbić gorączkę). W przypadku dzieci do 2. roku życia, u których występuje gorączka bez takich objawów jak np. kaszel czy katar, przy diagnozie należy w pierwszej kolejności rozważyć infekcje układu moczowego! Podjęcie prawidłowego leczenia jest bardzo ważne, gdyż infekcja może „rozejść się” po całym organizmie, w wyniku czego może dojść do zaburzeń świadomości, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet wstrząsu. Zasadniczo do 5. roku życia infekcji pęcherza niemal zawsze towarzyszy gorączka oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaobserwować można również zmiany w kolorze i zapachu moczu, a także rozdrażnienie i płacz związany z uczuciem szczypania, pieczenia i bólu w okolicy cewki moczowej. Z wiekiem symptomy infekcji coraz bardziej przypominają te występujące u osób dorosłych – częstomocz, nagłe parcie na mocz, dysuria, ból podbrzusza, stan podgorączkowy, zmętnienie moczu i jego intensywny zapach.

Zapalenie pęcherza u dzieci: leczenie

Ze względu na bakteryjne podłoże zakażenia w leczeniu stosuje się antybiotyki doustne. Gdy infekcji towarzyszą dolegliwości bólowe, podaje się leki uśmierzające ból – paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne – z uwzględnieniem przeciwwskazań wiekowych oraz prawidłowego dawkowania. Jeśli zapalenie ma łagodny przebieg leczenie może być prowadzone w domu, w innych wypadkach konieczna może być hospitalizacja (dotyczy to przede wszystkim noworodków i niemowlaków). Oprócz leczenia farmakologicznego wiele można zdziałać, prowadząc terapię domowymi sposobami. Ból w podbrzuszu i nieprzyjemny dyskomfort zmniejszą ciepłe okłady (np. termofor) lub ciepła kąpiel np. z dodatkiem ziołowych naparów (m.in. z rumianku lub nagietka). Od momentu rozpoznania pierwszych objawów zapalenia pęcherza należy także nawadniać dziecko, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Najlepiej podawać mu wodę, ziołowe herbatki lub rozcieńczony sok żurawinowy (należy unikać gazowanych napojów!). Zresztą żurawina jest chętnie stosowana przez mamy w leczeniu oraz profilaktyce infekcji układu moczowego. Zawarte w niej proantocyjanidyny (PAC) zapobiegają przyleganiu bakterii E. coli do błon śluzowych układu moczowego. Dzieciom można podawać domowej roboty sok lub kisiel, maluchy chętnie jedzą także suszoną żurawinę. Doskonałym rozwiązaniem są ponadto soki dostępne w aptekach, które nie zawierają cukru oraz dodatkowych „wspomagaczy” np. sok BioŻurawina 100%, sok ŻuraVital Żurawina 100%, Żurawina EkaMedica czy Żuravit Junior.

Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego

Aby zapobiec rozwojowi infekcji układu moczowego, należy przede wszystkim dbać o odporność dziecka, w przypadku noworodków i niemowląt najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście karmienie piersią, a w późniejszych latach odpowiednie bilansowanie diety. Nie bez znaczenia jest kwestia odpowiedniej higieny i dobór właściwych kosmetyków (delikatnych, bez silnych detergentów i substancji zapachowych). Należy dokładnie oczyszczać okolice intymne przy każdej zmianie pieluszki, a starsze dziecko trzeba uczyć dobrych nawyków związanych z higieną. Arcyważne jest odpowiednie nawadnianie i regularne oddawanie moczu – należy nauczyć dziecko, że nie można wstrzymywać moczu! U nieco starszych dzieci można wprowadzić preparaty na bazie żurawiny. Może to być porcja soku z żurawiny lub suplement diety np. syrop Żurascin Junior, Urinal Junior, Żuravit Junior Plus.

Zapalenie pęcherza moczowego u dziecka jest infekcją na tyle częstą, że warto przyswoić sobie kilka zasad, które należy wdrożyć od razu po zauważeniu objawów. Pozwoli to spowolnić rozwój zakażenia, a przede wszystkim złagodzić dyskomfort. Przy pierwszych symptomach zapalenia pęcherza należy zwiększyć podaż płynów w celu szybszego wypłukania bakterii z układu moczowego oraz przygotować dziecku ciepłą kąpiel. Oczywiście takie postępowanie nie zastąpi wizyty u lekarza! Szczególnie w przypadku małych dzieci nie można bagatelizować jakichkolwiek przesłanek świadczących o infekcji układu moczowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.