Robaki u dziecka , jak pozbyć się pasożytów – czyli 2 metody na odrobaczanie

Zakażenia pasożytnicze to niestety problem powszechny, który wcale, ale to wcale, nie jest zarezerwowany dla osób z tzw. środowisk patologicznych. „Pasażer na gapę” może przytrafić się osobom dorosłym, jednak ze względu na charakterystyczne dla dzieci „niedociągnięcia” w kwestii higieny oraz bagatelizowanie potencjalnych niebezpieczeństw czyhających np. na placach zabaw, to właśnie one są najbardziej narażone na zarażenie pasożytami. Oto wskazówki, jak rozpoznać zakażenie pasożytnicze i jak je leczyć.

Pasożyty atakują! Czynniki ryzyka zakażeń pasożytniczych

Nie miejmy złudzeń, zaniedbania w kwestii higieny są główną przyczyną zarażeń pasożytami. Maluchy często zapominają umyć rąk po wizycie w toalecie, często jedzą nieumyte owoce lub dzielą się jedzeniem i piją z jednej butelki oraz bez opamiętania dotykają różnych przedmiotów, a później wkładają ręce do buzi. A to niestety „idealne” drogi zakażenia pasożytniczego! Częstym źródłem zakażenia są również psy i koty, a także stojące zbiorniki wodne. O tym, jak poważnym problemem są robaki u dzieci, świadczą liczby, szacuje się, że dwóch na trzech przedszkolaków minimum raz przechodzi infekcję pasożytniczą!

Jak rozpoznać zakażenie pasożytnicze?

Jednym z powodów tak dużej liczby zakażonych jest bardzo często spotykany bezobjawowy charakter infekcji lub jej niespecyficzny przebieg. Wiele dolegliwości towarzyszących zakażeniu pasożytniczemu można zdiagnozować jako symptomy zupełnie innych chorób np. zatrucia pokarmowego, przeziębienia lub alergii. Wśród najczęstszych objawów infekcji pasożytniczej wymienia się: ból brzucha, ból głowy, problemy ze snem, nudności, biegunkę, kaszel, wysypkę, brak apetytu.

Zakażenie owsikami: objawy

Charakterystycznym objawem świadczącym o obecności owsików jest świąd w okolicy odbytu, a także zgrzytanie zębami. U dziewczynek może dodatkowo wystąpić świąd sromu. Z mniej specyficznych symptomów może pojawić się ból brzucha, ból głowy, roztargnienie i problemy ze snem. Nieleczona owsica stopniowo prowadzi do zaburzeń odporności, zmian skórnych w okolicach odbytu, zapalenia wyrostka robaczkowego, wysypki skórnej, a u dziewczynek do przewlekłego stanu zapalnego pochwy i sromu.

Zakażenie glistą ludzką: objawy

Glistnica to jedna z tych infekcji, która przebiega, nie dając zwykle żadnych charakterystycznych objawów. Podczas bytowania glist w organizmie (nie tylko w jelitach, ale również w wątrobie, naczyniach krwionośnych, płucach, oczach i mózgu) zaobserwować można: kłopoty ze snem, nadpobudliwość nerwową, wzdęcia i kurcze w obrębie jelit, biegunkę, bóle brzucha, uporczywy ból gardła, spadek masy ciała, zgrzytanie zębów, świąd skóry, nawracające infekcje dróg oddechowych, kaszel, napady duszności, zapalenie spojówek. Nieleczona glistnica może doprowadzić do niedrożności jelit w wyniku zatkania światła jelita przez robaki.

Zakażenie lamblią: objawy

Lamblioza rzadko przebiega objawowo, sporadycznie pojawiające się symptomy to: wysypka, ból głowy, stany podgorączkowe, uczucie zmęczenia, bezsenność, występujący zwykle po jedzeniu rozlany ból brzucha. Ze względu na upośledzenie wchłaniania niektórych składników odżywczych stolce stają się cuchnące i zaobserwować w nich można niestrawione resztki pokarmów.

Zakażenie włosogłówką: objawy

Przebieg zakażenia włosogłówką zwykle jest bezobjawowy, chyba że mamy do czynienia z masywnymzakażeniem, kiedy to występują takie objawy jak: brak apetytu, wzdęcia, luźne stolce z zauważalnymi śladami śluzu i krwi, osłabienie, uczucie zmęczenia, częsta utrata przytomności, spadek masy ciała, kolki, drgawki, nerwica, nadpobudliwość, zaburzenia snu. Nieleczona infekcja może się przyczynić do zapalenia wyrostka robaczkowego, anemii, chorób wrzodowych przewodu pokarmowego oraz alergicznych zmian skórnych.

Zakażenie tasiemcem: objawy

W przypadku zakażenia tasiemcem objawy pojawiają się po pewnym czasie. Są to najczęściej bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, odwodnienie, spadek masy ciała, problemy z wypróżnianiem, osłabienie. Zdecydowanie rzadziej występuje niedokrwistość, uczucie ucisku w gardle, zmiany skórne. Dodatkowo na charakter objawów wpływa umiejscowienie pasożyta, gdy larwy przedostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą pojawić się drgawki, wymioty, a nawet zaburzenia psychiczne, a ich zagnieżdżenie w oczach może oznaczać problemy z widzeniem lub utratę wzroku.

Jak zdiagnozować zakażenie pasożytami?

Najskuteczniejszym sposobem, który pomaga prawidłowo rozpoznać zakażenie, jest badanie kału. Warto jednak wiedzieć, że jednorazowe oddanie próbki do laboratorium nie ma właściwie żadnego sensu! Jajeczka lub pasożyty nie są stale obecne w kale, zmienia się to wraz z cyklem rozwojowym „robala”. Zwykle lekarz zaleca zbierać próbki w ciągu kilku dni i powtarzać badania co jakiś czas. Dużym ułatwieniem przy „niewdzięcznej” czynności, jaką jest pobieranie próbek kału, jest specjalny Zestaw do pobierania próbek kału do analizy Kałszyk. W skład zestawu wchodzi specjalny pojemnik z łopatką, rękawiczki oraz papierowy koszyczek, który przykleja się na deskę sedesową. Co ważne, koszyczek jest biodegradowalny, więc można go spłukać wraz z kałem.

Naturalne metody leczenia zakażeń pasożytniczych

Znanych jest kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt domowych sposobów na odrobaczenie organizmu. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, a dzięki temu, że bazują na naturalnych surowcach, nie są tak obciążające dla organizmu. Problemem może być jedynie przekonanie dziecka do picia mikstur, które zwykle są paskudne w smaku. Na przykład świetnym sposobem na glistę ludzką jest picie naparu z cebuli, a na owsiki – naparu z piołunu. Doskonałe rezultaty przynosi również jedzenie papki przygotowanej z rozdrobnionych świeżych pestek dyni lub mikstury z czosnku i soku z kiszonych ogórków.

Pyrantelum na robaki

Gdy dziecko nie chce pić naturalnych preparatów, trzeba sięgnąć po środki farmakologiczne. Obecnie w aptekach dostępny jest lek z pyrantelem – Pyrantelum Medana, który równie skutecznie zwalcza pasożyty we wczesnym stadium, jak i w ich dojrzałej postaci. Jest on wskazany przy zakażeniach robakami obłymi m.in. owsikami oraz glistą ludzką. Co ważne, syrop ma morelowy smak i nie podrażnia jelit! Oczywiście trzeba koniecznie pamiętać o tym, że gdy dziecko „przyniesie” pasożyty do domu, kuracji odrobaczającej musi poddać się cała rodzina bez wyjątków! Aby skutecznie pozbyć się robaków, należy także zrobić generalne porządki, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie dziecko najwięcej przebywa!

Zdiagnozowanie zakażenia pasożytniczego wcale nie jest takie proste, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na profilaktyczne odrobaczanie dzieci 1-2 razy do roku. Prawidłowo przeprowadzone odrobaczanie (najlepiej po konsultacji z lekarzem!) oraz edukowanie dziecka w kwestii higieny pozwoli znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia!

Bżenka

U mojej wnuczki 3 letniej wykazało w badaniu że ma glistę ludzką brała już trzy rodzaje leków i nic nie pomaga nadal ja ma , proszę o radę co zrobić .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.