Słodki uśmiech niemowlaka, czyli kiedy dziecko ząbkuje?

Jednozębny uśmiech dziecka to chyba najsłodszy widok na świecie. Jednak pierwszy ząbek to nie tylko powód do uśmiechu. Wiąże się z nim ból i rozdrażnienie, które towarzyszą wyrzynającym się mleczakom. Kiedy trzeba spodziewać się marudzenia typowego dla ząbkowania i jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas?

ząbkowanie u dzieckaJak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

Objawy ząbkowania mogą dać o sobie znać znacznie wcześniej, niż zobaczymy pierwszy ząb. Zwykle wyrzynaniu zębów towarzyszy zaczerwienienie, ból i obrzęk dziąseł, lekka opuchlizna, podwyższona temperatura ciała, niechęć do jedzenia, problemy ze spaniem, czasami także łagodny kaszel. Typowe jest także znaczne ślinienie się oraz marudzenie. Rodzice nie powinni się denerwować – wystarczy przypomnieć sobie dyskomfort i ból towarzyszący wychodzeniu zębów mądrości!

Skąd biorą się mleczaki?

Mleczne zęby formują się w czasie życia płodowego. W tym czasie stopniowo zostają pokrywane szkliwem, które przyrasta także po przyjściu dziecka na świat. Gdy korona zęba jest już zabezpieczona odpowiednią warstwą szkliwa, kształtuje się korzeń zęba. To jego przyrost powoduje wyrzynanie się ząbków, dla których po prostu brak jest już miejsca w dziąsłach.

Mamo! Tato! Kiedy będę miał ząbki?

O tym, kiedy pojawiają się zęby, decyduje w dużej mierze genetyka, dlatego rodzice powinni wiedzieć, kiedy sami ząbkowali. Ta wiedza może uspokoić – jeśli któreś z rodziców do pierwszych urodzin prezentowało bezzębny uśmiech, jest duża szansa, że sytuacja się powtórzy.

Pierwszy ząbek

W książkach dla przyszłych rodziców znajdują się często tabelki ilustrujące „prawidłowy” rozwój dziecka. Młoda mama niejednokrotnie przeżywa udrękę, ponieważ jej maluszek nie wpisuje się w 100% w podręcznikowy model. Choć dentyści opracowali pewien schemat ząbkowania, to nie jest on sztywny i nie sprawdza się u każdego dziecka. Przeważnie pierwszy ząbek pojawia się w okolicach 4-6 miesiąca życia, zwykle jest to dolna jedynka. Czasami jednak dziecko może pochwalić się ząbkiem już w 3-4 miesiącu. Bardzo rzadko zdarza się, że maluszek rodzi się z jednym ząbkiem. Wtedy należy zadecydować, czy nie będzie konieczne jego usunięcie, może on bowiem podrażniać wrażliwe okolice jamy ustnej, a gdy nie jest stabilny – może wypaść i zostać połknięty przez dziecko. Jeśli dziecko rodzi się z ząbkiem, konieczna jest wizyta u ortodonty.

Magiczny uśmiech – czyli kiedy wychodzą pozostałe ząbki?

Gdy dziecko oczarowuje wszystkich jednozębnym uśmiechem, rodzice puchną z dumy, zastanawiając się jednocześnie, kiedy pojawią się pozostałe zęby. Zwykle w następnej kolejności wychodzą górne jedynki (około 7 miesiąca), między 8 a 12 miesiącem pojawiają się dolne i górne dwójki. W 12-16 miesiącu wychodzą dolne i górne pierwsze zęby trzonowe. Od 15 miesiąca do 2 roku życia pojawiają się także dolne i górne kły. A między 21 i 31 miesiącem – drugie zęby trzonowe. Pełen garnitur ząbków malucha liczy 20 mleczaków. Przeważnie dolne ząbki wychodzą nieco wcześniej niż górne, jednak nie jest to normą.

Co zrobić, aby ulżyć dziecku?

Ząbkowanie to trudny i długi okres, ponieważ trwa nawet do 3 roku życia. Przeważnie wyrzynaniu towarzyszą różne objawy, takie jak opuchlizna dziąseł i ból. Dyskomfort pomogą uśmierzyć różnego typu gryzaki, zwłaszcza schłodzone. To absolutnie naturalne działanie dziecka – w tym czasie wkłada ono do buzi wszystko, co znajdzie na swojej drodze, gdyż delikatny nacisk pomaga zmniejszyć ból. Warto także wykonywać delikatny masaż dziąseł, który choć początkowo nieprzyjemny, pomoże ukoić ból. Do masażu można dodatkowo wykorzystać specjalne przeciwbólowe i przeciwzapalne maści, dostosowane do wieku dziecka. W tym trudnym czasie nie zaszkodzi częsty kontakt z butelką lub piersią, które złagodzą dyskomfort oraz dadzą poczucie bezpieczeństwa.

Pielęgnacja ząbków

Małe ząbki wymagają specjalnej opieki. Przed ząbkowaniem wystarczy przecieranie dziąseł wodą, jednak kiedy już pojawi się pierwszy ząbek… zainwestuj w specjalną szczoteczkę do zębów. Możesz nałożyć ją na palec i delikatnie wymyć ząbki. Nie korzystaj na razie z pasty, ponieważ maluch nie potrafi jej wypluć. Z czasem ucz dziecko dobrych nawyków, które zaprocentują w przyszłości. Dbaj nie tylko o higienę jamy ustnej, ale i o czystość rączek i zabawek, które dziecko wkłada do buzi.

Wyrzynanie ząbków jest nieprzyjemne dla dziecka, ale stanowi również wyzwanie dla rodziców. Dyskomfort związany z ząbkowaniem można znacznie zmniejszyć, stosując się do kilku prostych zasad i wykazując cierpliwość dla malca. Nagrodą dla wszystkich są wspaniałe mleczaki, które wymagają starannej pielęgnacji, aby jak najdłużej mogły służyć dziecku.

Sandra

Nieprzespane noce daly mi sie we znaki, ale cale szczescie szybko zareagowalam. Pomoglam synkowi aplikujac na smoczek kropelke dologel. To specjalny zel ktory na zabkowanie, ale sprawdza sie tez przy aftach i plesniawkach. Co istotne, nie zawiera lidokainy, czyli jest calkowicie bezpieczny.

Lidka

Przetestowałam prawie wszystkie środki z apteki i moim bliźniakom nic nie pomaga. Bardzo im dokuczają ząbki i katar. Masuję im dziąsła i smaruję rumiankiem, daje zimne marchewki do gryzienia…, ale nic nie przynosi im ulgi:(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.