Płukanie zatok u dzieci

Zmienna pogoda, plucha i wiatr to najlepsi przyjaciele zatkanych zatok… i Twoi najwięksi wrogowie! Infekcjom górnych dróg oddechowych u dzieci często towarzyszy zaleganie wydzieliny w zatokach, które znacznie utrudnia swobodne oddychanie. Można jednak skutecznie pozbyć się problemu zatkanych zatok, korzystając z tradycyjnej metody płukania zatok, nazywanej również irygacją.

Zatkane zatoki: przyczyny

Śluzówka zatok stanowi przedłużenie błony śluzowej jam nosa, dlatego niemal każda infekcja górnych dróg oddechowych może pozostawić ślad w postaci zalegającej w zatokach wydzieliny. Oprócz przeziębień czynnikami ryzyka wystąpienia zapalenia zatok są alergie, astma oraz zanieczyszczone powietrze. Kłopoty z zatokami mogą być także związane ze skrzywieniem przegrody nosowej lub przerośniętym migdałkiem gardłowym.

Kiedy płukać zatoki u dziecka?

Płukanie zatok jest zabiegiem niezwykle uniwersalnym i przydatnym w leczeniu wielu różnych schorzeń, m.in. infekcji górnych dróg oddechowych, kataru siennego oraz zapalenia zatok. Jednak irygacja nie sprowadza się wyłącznie do terapii wspomagającej, bowiem świetnie sprawdza się ona w utrzymaniu higieny jam nosowych i zatok! Szczególnie u dzieci warto wprowadzić profilaktyczną irygację, która zapobiega gromadzeniu się wydzieliny i rozwojowi stanów zapalnych. Decydując się na płukanie zatok, trzeba przemyśleć dwie kwestie – jak często należy przeprowadzać zabieg i jaki roztwór stosować. Odpowiedź na te pytania jest dość prosta. Opcja „lecznicza” wymaga przynajmniej dwóch irygacji dziennie, a wersja „profilaktyczna” zadowoli się jedną. W stanach nieżytu nosa o podłożu alergicznym lub zapalnym (z obrzękiem śluzówki) wskazane jest stosowanie roztworów o charakterze hipertonicznym, które nie tylko pomogą usunąć wydzielinę, ale i skutecznie zmniejszą obrzęk błony śluzowej nosa. Z kolei po roztwór izotoniczny należy sięgnąć, gdy konieczne jest nawilżenie śluzówki i udrożnienie jam nosowych i zatok.

płukanie zatok u dzieci

Irygacja zatok: jak ją wykonać?

Płukanie zatok u dzieci najlepiej rozpocząć od… rozmowy! Tak, to właśnie rozmowa pozwoli przygotować malca lub nastolatka do tego niezbyt przyjemnego zabiegu! Konieczne jest wyjaśnienie dziecku, w jaki sposób powinno oddychać, jak powinno ułożyć głowę, aby zniwelować ryzyko, że roztwór spłynie do gardła. Alternatywą dla rozmowy są filmiki instruktażowe, które pomogą dziecku zrozumieć, na czym polega irygacja. Dziecko powinno stanąć w pozycji lekko nachylonej nad umywalką. Pozycja taka umożliwia odpowiednią aplikację roztworu. Do jednej z jam nosa należy wpuścić przygotowany płyn, który wydostanie się drugą jamą nosową. Następnie należy powtórzyć zabieg dla drugiej jamy. Po zakończonej irygacji dziecko powinno delikatnie wydmuchać nos. W takcie zabiegu dziecko musi oddychać przez usta! Należy pamiętać, że w przypadku dostania się roztworu do gardła należy go wypluć!

Płukanie zatok u dzieci: domowe sposoby

Domowe irygacje nie wymagają specjalistycznych przyrządów, są bezpieczne i stosowane już od wielu lat. Co więcej, środki do płukania zatok z łatwością znajdą się w każdym domu – sól kuchenna lub woda utleniona to w końcu ABC domowego wyposażenia. Roztwór do płukanek można przygotować z przegotowanej wody i soli (w proporcji 1 łyżeczka soli na 1 litr wody) lub z rozcieńczonej w soli fizjologicznej wody utlenionej. Oba roztwory rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usuwanie, a dodatkowo zadziałają antyseptycznie. Mniej profesjonalnym odpowiednikiem specjalnych butelek lub czajniczków może być zwykła półlitrowa butelka z dzióbkiem po wodzie mineralnej.

Płukanie zatok u dzieci: preparaty apteczne

Osoby, które preferują rozwiązania farmaceutyczne, powinny odwiedzić apteki stacjonarne lub internetowe, w których bez trudu można znaleźć wyroby medyczne stworzone z myślą o małych pacjentach. Warte uwagi są m.in. Fixsin Junior Zestaw do płukania nosa i zatok z butelką i Irigasin Junior Zestaw irygator + saszetki, które zawierają specjalne przyrządy do wkraplania roztworu oraz saszetki z proszkiem do przygotowania roztworu. Są one doskonałym rozwiązaniem dla adeptów sztuki irygacji, którzy dopiero gromadzą akcesoria do przeprowadzania zabiegów. Alternatywą dla butelki lub klasycznego irygatora są specjalne czajniczki, które ułatwiają wlewanie roztworu do nosa. Z kolei osoby posiadające już odpowiedni sprzęt mogą zainteresować ekonomiczne warianty uzupełniające, np. Sinus Rinse Pediatric Kit Zestaw Uzupełniający dla dzieci.

Płukanie zatok u dzieci: przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do przeprowadzania zabiegu płukania zatok są: wiek poniżej 4. roku życia i nadwrażliwość na substancje zawarte w roztworze do płukania oraz całkowita blokada przegrody nosowej. U maluchów do 4. roku życia zabieg irygacji powinien przeprowadzać wykwalifikowany personel medyczny. Płukanie zatok jest także niewskazane tuż po operacjach w obrębie twarzoczaszki (chyba że lekarz zaleci inaczej), po urazach kości i chrząstek w obrębie głowy oraz bezpośrednio przed snem.

Płukanie zatok to metoda wspierająca leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, którą z powodzeniem stosowały nasze babcie. Dziś irygacje są łatwiejsze do wykonania i zupełnie bezpieczne, dzięki profesjonalnym urządzeniom i gotowym preparatom, które charakteryzują się wielokierunkowym działaniem – przyspieszającym usunięcie złogów wydzieliny, przeciwbakteryjnym i nawilżającym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.