Koronawirus – dzieci mniej podatne na zakażenie!
Od pewnego czasu światowym tematem numer 1 jest epidemia koronawirusa (2019-nCoV) – każdego dnia miliony osób śledzą informacje o nowych ogniskach zachorowań oraz o rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że wirus wkrótce dotrze również do Polski, dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć zakażenia i gdzie szukać pomocy. I choć wiele wskazuje, że dzieci są mniej podatne na zakażenie, rodzice ze szczególną uwagą powinni dbać o ich bezpieczeństwo!
Koronawirus – objawy
Światowa Organizacja Zdrowia jako najbardziej symptomatyczne dla COVID-19, czyli choroby wywołanej koronawirusem (2019-nCoV) wskazuje – kaszel, wysoką gorączkę, duszność i płytki oddech. Ponadto w przebiegu choroby pojawić się mogą bóle mięśni, głowy i gardła, a także uczucie rozbicia. Już na pierwszy rzut oka widać, że objawy te nie są specyficzne tylko dla zakażenia koronawirusem, podobny przebieg ma zakażenie wirusem grypy lub zwykłe przeziębienie! Dlatego kluczowe podczas diagnozy jest ustalenie, czy osoba, u której pojawiły się takie symptomy, mogła mieć kontakt z patogenem 2019-nCoV? Innymi słowy, czy w ciągu około dwóch tygodni przed pojawieniem się objawów podróżowała w miejsca o najwyższej liczbie zachorowań (m.in. Chiny, Korea Południowa, Tajlandia, północne regiony Włoch) lub miała kontakt z osobami, które stamtąd wróciły.
Czy dzieci są odporne na zakażenie koronawirusem?
Nie, nie ma żadnych dowodów, które wskazywałyby, że dzieci są odporne na zakażenie koronawirusem! Nie mniej jednak faktem jest, że wśród chorych dzieci stanowią niewielki odsetek. Co więcej, u dzieci zakażenie wirusem 2019-nCoV ma bardzo łagodny przebieg, tak łagodny, że w wielu przypadkach rodzice nie zgłaszają się z maluchami do lekarza (brak prawidłowej diagnozy także wpływa na zaniżenie statystyk zachorowań w tej grupie wiekowej)! Z dostępnych danych jasno wynika, że młody organizm lepiej radzi sobie z koronawirusem, świadczy o tym między innymi to, że do tej pory u dzieci poniżej 9. roku życia nie odnotowano ani jednego przypadku śmiertelnego!
Koronawirus – ciężki przebieg i śmiertelność
Nie tylko u dzieci choroba 2019-nCoV ma łagodny przebieg, według statystyk dzieje się tak w większości przypadków (zakażenie może mieć także całkowicie bezobjawowy charakter, mimo braku objawów choroby nosiciel wirusa może zarażać!). Na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem najbardziej narażone są osoby starsze (po 65. roku życia), zaś najwyższa umieralność obserwowana jest w grupie osób powyżej 80. roku życia. Dodatkowym czynnikiem ryzyka zaostrzenia objawów (w tym: rozwoju zapalenia płuc i niewydolności oddechowej, w efekcie śmierci) są istniejące już schorzenia przewlekłe (m.in. choroby układu oddechowego, cukrzyca, nadciśnienie) oraz stany obniżonej odporności.
Jak chronić się przed koronawirusem?
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, najskuteczniejszą formą ochrony, wskazywaną przez lekarzy, jest całkiem prozaiczna czynność, czylidokładne mycie rąk. Wirusy, które znajdują się w wydzielinach nosiciela, wydostają się w trakcie kichania lub kasłania, osiadając na różnych przedmiotach w jego otoczeniu. Dotykając zainfekowanych powierzchni, z łatwością można przenieść na dłoniach chorobotwórcze drobnoustroje w okolice błon śluzowych ust, nosa i oczu, stąd apele ekspertów dotyczące regularnego mycia rąk! Warto jednak pamiętać, że tylko prawidłowe i częste mycie dłoni może zminimalizować ryzyko zakażenia! Nie wystarczy opłukać rąk wodą, należy użyć mydła! Przez około 30 sekund należy pocierać dłonią o dłoń, uwzględniając przestrzenie między palcami oraz grzbiet dłoni. Nie można także zapominać o dokładnym osuszeniu rąk! W przypadku, gdy nie ma możliwości umycia dłoni, zaleca się stosować płyny do dezynfekcji bazujące na alkoholu. Dodatkowo w przestrzeni publicznej należy zachowywać środki ostrożności, np. unikać podawania rąk oraz dotykania ogólnodostępnych przedmiotów. Procedury zapobiegawcze powinny być przestrzegane przez wszystkich – dorosłych i dzieci!
Gdzie zgłosić się po rozpoznaniu objawów koronawirusa?
Osoby z grup zwiększonego ryzyka zakażeniem koronawirusem, które zaobserwują u siebie objawy infekcji, powinny jak najszybciej telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub udać się do najbliższego oddziału zakaźnego. Listę placówek wraz z najnowszymi informacjami związanymi z epidemią znaleźć można na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.
Zagrożenie związane z koronawirusem jest realne, nie można jednak poddawać się panice. Przede wszystkim trzeba zadbać o zdrowie swoich najbliższych, stosując się do zasad higieny. Ponadto należy unikać sytuacji grożących zakażeniem – spotkania z osobami, które wróciły z rejonów epidemii, podróże na te tereny. Należy także śledzić na bieżąco komunikaty podawane przez Ministerstwo Zdrowia lub monitorować strony internetowe Ministerstwa Zdrowia lub GIS.
Dodaj komentarz