Ibuprofen czy paracetamol? Jakie leki podawać dziecku podczas gorączki?

U dzieci gorączka pojawia się stosunkowo często, niezależnie od jej przyczyn rodzic powinien wiedzieć, co zrobić, gdy temperatura ciała malucha zaczyna rosnąć! Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów przeciwgorączkowych, dlatego w rodzicach często rodzi się pytanie, jakie leki podawać dziecku podczas gorączki. Czy lepszy będzie ibuprofen czy paracetamol? A przede wszystkim, jakie dawki stosować, aby były skuteczne, a równocześnie bezpieczne dla maluszka!

Gorączka u dziecka

Z uwagi na częste występowanie gorączki u dziecka warto wiedzieć, jak należy postępować w przypadku pojawienia się tego objawu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że organizm dziecka lepiej znosi podwyższoną temperaturę ciała niż organizm osoby dorosłej, dlatego też nie jest zalecane podawanie maluchom leków przeciwgorączkowych, jeśli temperatura ciała nie przekracza 38-38,5 stopni Celsjusza. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy występują drgawki gorączkowe, wówczas leki należy podać niezwłocznie! Rodzice muszą pamiętać, że wysoka gorączka u dziecka jest stanem, którego nie można bagatelizować, szczególnie gdy leki nie przynoszą efektów, gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni, a także, gdy gorączce towarzyszą dodatkowe objawy (np. wymioty, apatia lub rozdrażnienie, przyspieszony oddech)!

ibuprofen czy paracetamol

Ibuprofen czy paracetamol dla dziecka?

Na rynku znaleźć można cały szereg środków o działaniu przeciwgorączkowym dla najmłodszych, jednak pod różnymi nazwami marketingowymi zwykle kryją się dwie substancje czynne – ibuprofen lub paracetamol. Oba te leki działają przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, dodatkowo ibuprofen wykazuje właściwości przeciwzapalne (hamuje stan zapalny). Ibuprofen działa szybciej i dłużej, jednak lekarze i farmaceuci jako lek pierwszego wyboru zalecają paracetamol! Uznawany jest on za lek bezpieczniejszy, w odróżnieniu od ibuprofenu można go stosować od pierwszych dni życia (ibuprofen jest przeciwwskazany do podawania maluszkom poniżej 3. miesiąca życia). Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania ibuprofenu jest m.in. astma, ospa wietrzna (zwiększa ryzyko powikłań w postaci ciężkich infekcji paciorkowcowych), odwodnienie. Ostateczny wybór substancji czynnej to kwestia bardzo indywidualna, mimo że specjaliści rekomendują paracetamol, niektóre maluchy w ogóle na niego nie reagują. Ważne jest więc obserwowanie dziecka, każda infekcja lub gorączka jest dla rodzica wartościowym doświadczeniem, z czasem jest on w stanie szybciej i skuteczniej oceniać sytuację i podejmować właściwe działania odnośnie do stanu zdrowia malucha.

Jakie leki podawać dziecku podczas gorączki?

Szeroki wybór środków przeciwgorączkowych dotyczy nie tylko substancji czynnych, ale również postaci leku. U dzieci preferowaną formą podania są zawiesiny oraz czopki. Stosowanie dodatków smakowych w płynnych lekach sprawia, że są one dobrze tolerowane przez maluchy. O ile dziecko nie jest mocno pobudzone, marudne lub zapłakane, zwykle nie ma problemów z podaniem preparatu. Jeśli jednak maluchsię krztusi, wypluwa lek, bądź istnieje ryzyko, że dawka zostanie zwymiotowana, zaleca się zastosować lek w postaci czopka. Wybór formy podania, podobnie jak wybór rodzaju substancji czynnej, zależy w główne mierze od oceny rodzica i jego wcześniejszych doświadczeń.

Lek na gorączkę u dziecka – dawkowanie

W przypadku stosowania leków przeciwgorączkowych u dzieci eksperci zalecają stosowanie najniższej skutecznej dawki, a także podawanie leku w odpowiednich odstępach czasowych! Co do dawki, to u dzieci ilość podawanej substancji czynnej przelicza się na podstawie wagi malucha, a nie jego wieku! Dostosowywanie dawki do masy ciała po pierwsze pozwala dobrać dawkę, która rzeczywiście będzie skuteczna, po drugie – dawkę, która będzie bezpieczna! Przedawkowanie leków przeciwgorączkowych może być bardzo groźne (np. w wyniku przedawkowania paracetamolu może dojść do dość gwałtownie postępującej niewydolności wątroby). Zalecana dawka dla ibuprofenu wynosi 5-10mg na kilogram masy ciała co 6-8 godzin (maksymalna dobowa dawka – 30mg na kilogram masy ciała), dla paracetamolu – 10-15mg na kilogram masy ciała co 4-6 godzin (maksymalna dobowa dawka – 60mg na kilogram masy ciała).

Naprzemienne podawanie ibuprofenu i paracetamolu

W niektórych sytuacjach, gdy jeden lek nie radzi sobie z gorączką, można zastosować naprzemiennie lek z paracetamolem i lek z ibuprofenem, przy czym należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa – dawki dostosowane do masy ciała dziecka, lek podawany w odpowiednich odstępach czasowych! Leki stosuje się wówczas na przemian co 4 godziny (przerwy między tymi samymi substancjami czynnymi wynoszą 8 godzin). Stosowanie leków według takiego schematu oznacza, że dziecko w sumie otrzyma trzy dawki paracetamolu i trzy dawki ibuprofenu. Naprzemienne podawanie obu substancji umożliwia uzyskanie skuteczniejszego działania leczniczego, przy równoczesnym utrzymaniu bezpiecznego dawkowania, które nie przekracza maksymalnych dobowych dawek.

Świadome i rozważne stosowanie leków przeciwgorączkowych może być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla dziecka. Ważne jest przestrzeganie właściwego dawkowania oraz nieprzekraczanie maksymalnych dawek dobowych, a także konsultowanie z lekarzem lub farmaceutą wszelkich wątpliwości. Równocześnie trzeba pamiętać, że prawidłowe postępowanie przy gorączce obejmuje także zwiększenie podaży płynów! Dzieci bardzo szybko się odwadniają, a gorączka to jeden z dodatkowych czynników, który przyspiesza ten proces!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.