Stulejka u dziecka – co robić ?

Stulejka to drobny defekt anatomiczny u małych chłopców, stan, gdy napletek, czyli fałd skóry pokrywający główkę prącia, nie daje się swobodnie odprowadzać z żołędzi. Dzieje się tak, gdyż napletek jest przyklejony wewnętrzną częścią do żołędzi, dodatkowo jest tak wąski, że całkowicie ją pokrywa. Do niedawna traktowaną stulejkę jako wadę wrodzoną, obecnie coraz częściej przyczyn upatruje się w nieprawidłowej higienie niemowlęcia, złych nawykach pielęgnacyjnych i stanach zapalnych. Stulejkę dość łatwo zlikwidować i najlepiej zrobić to szybko, gdyż nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak: niedorozwój prącia, powracające infekcje dróg moczowych i nietrzymanie moczu, a w przyszłości zaburzenia seksualne. 

stulejka u dzieckaStulejka – leczenie – kiedy zacząć?

Ścisłe przyleganie napletka u chłopców, którzy nie skończyli jeszcze 3. roku życia, to stan fizjologiczny, określany jako „stulejka pozorna”. Przed drugimi urodzinami lepiej nie podejmować prób odciągania napletka, są bowiem bardzo bolesne i mogą doprowadzić do jego pękania i bliznowacenia, a w przyszłości do zwężenia skutkującego problemami z jego odciąganiem. Dopiero u trzylatków niemożność swobodnego zsuwania napletka powinna być sygnałem alarmowym dla rodziców. Podczas wizyty lekarz zdecyduje, jakie leczenie podjąć.

Zabiegi domowe

Jako pierwszy krok terapii, o ile nie ma wskazań do inwazyjnego leczenia, specjalista zaleca rodzicom wykonywanie podczas kąpieli retrakcji, czyli odprowadzania napletka. Pod wpływem ciepłej wody tkanki ulegają zmiękczeniu i uelastycznieniu, co sprawia, że są bardziej podatne na odciąganie. Po kąpieli również można podejmować takie zabiegi, jednak wyłącznie z użyciem maści natłuszczającej. Podczas tych prób rodzice muszą zachować ostrożność i cierpliwość. Powodzenie zabiegów zależy od dwóch czynników: delikatności i regularności. Nie warto na siłę przyspieszać leczenia. Dobre efekty można także osiągnąć, stosując maści sterydowe, które pozwolą doprowadzić do odklejenia napletka oraz przywrócenia jego funkcji.

Leczenie chirurgiczne 

Czasem maści i retrakcje to za mało i potrzebna jest interwencja chirurga. Zabieg zawsze wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, w zależności od stanu napletka lekarz dobierze rodzaj zabiegu. Może to być operacja plastyczna napletka, czyli zabieg poszerzający go za pomocą specjalnych cięć lub obrzezanie, czyli częściowe lub całkowite usunięcie napletka. Obrzezania dokonuje się, kiedy napletek pokryty jest bliznami, często jednak sami rodzice podejmują taką decyzję. Warto dodać, że usunięcie napletka jest bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą, gdyż poszerzony napletek może ponownie się zwężać, co wymaga powtórzenia zabiegu. Po operacji dziecko wymaga szczególnej opieki, rodzice muszą dopilnować, aby w okresie dwutygodniowej rekonwalescencji dla przyspieszenia gojenia rany utrzymywać penisa w pozycji do góry, najlepiej przyklejając go plastrem. W kolejnych tygodniach ze względu na nadmierną wrażliwość członka konieczne mogą być maści o działaniu kojącym. Ważne są również regularne kontrole lekarskie. Leczenie stulejki nie jest skomplikowane, ale niekiedy zdarzają się sytuacje, które wymagają wykonania operacji w trybie pilnym. Taka konieczność zachodzi, kiedy stulejka utrudnia lub nawet uniemożliwia oddawanie moczu. Może ona powodować tzw. balonowe rozdęcie napletka w czasie sikania lub zakażenia napletka (zaczerwienienie, obrzęk, ból, wyciek ropnej wydzieliny), a te mogą być przyczyną zakażeń całego układu moczowego.

Zdroworozsądkowe podejście rodziców oraz wybór dobrego lekarza mogą zminimalizować ewentualne następstwa tego schorzenia. Nigdy nie wolno wykonywać lub zezwalać lekarzowi na wykonywanie bolesnego odciągania napletka „na siłę”. Takie działanie wywoła nie tylko ból, ale może spowodować wstrzymywanie moczu, skutkujące często infekcjami układu moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.