Termometr dla dziecka – jaki wybrać?

Po co komu termometr?

Zbliża się czas porodu, czyli ostatni moment na skompletowanie wyprawki, a Ty nadal nie masz podstawowego sprzętu – termometru! Od czasu, gdy na rynku dostępne były wyłącznie szklane termometry rtęciowe, minęły wieki, a apteczne półki zapełniły się dużo bezpieczniejszymi urządzeniami. Elektroniczny czy bezdotykowy? Tańszy czy droższy? – jaki termometr wybrać dla dziecka?

W przypadku osób dorosłych posiadanie termometru nie jest obowiązkowe, jednak każda mama wie, że przy małym dziecku to niezbędne urządzenie! Możliwość szybkiego sprawdzenia, czy maluch ma gorączkę, pozwala podejmować odpowiednie kroki odnośnie do stosowania środków przeciwgorączkowych. Ponadto nowoczesne termometry to często urządzenia wielozadaniowe, ultraprecyzyjne, bezpieczne, a w dodatku szybkie i łatwe w użyciu.

Rodzaje termometrów

Przez lata niekwestionowanym królem termometrów był klasyczny, szklany termometr rtęciowy. Choć nadal ma on wielu zwolenników, to niemal na każdej płaszczyźnie przegrywa z nowocześniejszymi urządzeniami. Oto jakie alternatywy dla termometru rtęciowego (wycofanego z rynku!) znaleźć można w aptece:

  • termometr szklany – najprostszy model termometru, w którym rtęć zastąpiona jest bezpiecznym galinstanem. Tani, dokładny, nie wymaga dodatkowe zasilania. Nie nadaje się jednak dla małych dzieci – pomiar trwa ponad 5 minut, co dla malca oznacza całą wieczność!
  • termometr elektroniczny (np. Termometr elektroniczny AccuTerm, Apteo Care Termometr elektroniczny flexi TE-002) – urządzenie zasilane bateriami, można nim dokonywać pomiaru pod pachą, w ustach oraz w odbycie z dokładnością +/- 0,1st. C. W zależności od miejsca pomiaru jego czas wynosi od 30 sekund (w ustach, rektalnie) do 2 minut (pod pachą). Wynik wyświetlany jest na ekranie, termometr jest mały, lekki, wodoodporny. Najczęściej wyposażony jest w funkcję zapamiętywania wyników i sygnał dźwiękowy. Zaletą termometru elektronicznego jest z pewnością jego niska cena, co jednak wiąże się z tym, że nie jest to urządzenie na lata, z czasem traci ono dokładność pomiaru. Ciekawą propozycją w kategorii termometrów elektronicznych może być termometr w smoczku, taki model pozwala na mierzenie temperatury u noworodków i niemowląt. Produkt ten ma jednak sporo wad – wymaga sterylizacji, jego kształt nie zawsze odpowiada dziecku, wynik może być fałszywy, jeśli pomiar wykonywany jest krótko po spożyciu ciepłego lub zimnego napoju, ponadto taki termometr nie ma możliwości wymiany baterii. Trzeba również wspomnieć, że jest on droższy niż klasyczny termometr elektroniczny.
  • termometr na podczerwień (np. Termometr bezdotykowy Bobo-Scan na podczerwień, Termometr bezkontaktowy Microlife NC100, Termometr bezdotykowy Termofocus Essential 0700A2) – wyróżnia się on dość wysoką ceną, jednak ma ona odzwierciedlenie w jakości i dokładności urządzenia. Przede wszystkim pomiar odbywa się bezdotykowo i bardzo szybko (zaledwie 2 sekundy!). Co ważne, urządzenie na podczerwień jest wielofunkcyjne – mierzy temperaturę ciała, wody w wannie, mleka w butelce oraz temperaturę powietrza. Podobnie jak termometr elektroniczny zasilany jest bateriami, ma pamięć wyników, sygnał zakończonego pomiaru, duży wyświetlacz (najczęściej podświetlany ekran LCD, który umożliwia pomiar w nocy bez włączania światła).
  • termometr cyfrowy (np. Termometr do ucha Beurer FT78) – przeznaczony do wykonywania pomiarów w uchu. Urządzenie jest szybkie i precyzyjne, a profilowane końcówki (z wymiennymi kapturkami) zapewniają wygodę stosowania. Wadą urządzenia jest to, że nie można go używać w przypadku stanów zapalnych ucha lub bólu ucha!
  • termometr paskowy – bezpieczny w użyciu, tani i prosty w obsłudze, wystarczy przez chwilę potrzymać go na czole. Jednak termometr paskowy nie dokonuje precyzyjnego pomiaru, jest w stanie jedynie wskazać przybliżoną wartość. Należy go rozpatrywać raczej w kategorii ciekawego gadżetu niż rzetelnego narzędzia diagnostycznego.

Jak wybrać termometr dla dziecka?

Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę różne kwestie. Nie będzie to zaskoczeniem, że zwykle decydującym kryterium jest cena. Jeśli w budżecie domowym nie ma miejsca na drogi termometr, to w oczywisty sposób wyeliminowane zostają bezdotykowe termometry na podczerwień. Gdy cena nie ma większego znaczenia, to szybki „bezdotykowiec” będzie najlepszym wyborem dla noworodka. Łatwość pomiaru jest kluczowa u małych dzieci, które są ruchliwe, a w przypadku gorączki także niespokojne i rozdrażnione. Dodatkowo termometr bezdotykowy zmierzy także temperaturę pomieszczenia i wody do kąpieli! W przypadku starszych dzieci, gdy termometr będzie służyć wyłącznie do pomiaru temperatury ciała, wystarczający będzie termometr elektroniczny.

Miejsce pomiaru temperatury u dziecka

Kryterium bardzo ważnym przy wyborze termometru dla dziecka jest preferowane miejsce pomiaru temperatury. Uniwersalnym bez względu na wiek, higienicznym i bezbolesnym sposobem mierzenia temperatury jest pomiar na czole przy użyciu termometru bezdotykowego. W przypadku noworodków, niemowląt i małych dzieci zalecanym punktem pomiaru jest odbyt. Metoda rektalna uznawana jest za najbardziej miarodajną i bezpieczną, jednak wielu rodziców uważa ją za niehigieniczną i powodującą dyskomfort u dziecka. Doodbytnicze użycie termometru wiąże się także z tym, że trzeba mieć jedno urządzenie tylko do użytku rektalnego. Czoło i odbyt to nie jedyne miejsca pomiaru temperatury, jednak w przypadku innych są pewne ograniczenia wiekowe: pod pachą temperaturę można mierzyć u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, w uchu – powyżej 6. miesiąca życia, w ustach – powyżej 4. roku życia (dziecko musi rozumieć, że termometr nie jest do gryzienia).

Termometr bezdotykowy na podczerwień ma najwięcej zalet i jest urządzeniem uniwersalnym. Nie da się ukryć, że wśród rodziców cieszy się on największym uznaniem. Ewentualnym konkurentem jest dla niego termometr elektroniczny, który jednak nie jest tak długowieczny jak model na podczerwień. Kupując termometr dla dziecka, należy zrezygnować z termometrów w pasku – są mało precyzyjne lub klasycznych szklanych z galinstanem – pomiar trwa zbyt długo. Trzeba również pamiętać, że nawet najbardziej precyzyjne urządzenie może być zawodne, jeśli jest źle stosowane, dlatego zawsze trzeba używać go zgodnie z zaleceniami producenta, a także po zakupie należy go skalibrować, czyli kilkukrotnie zmierzyć temperaturę u zdrowego dziecka w stałych warunkach, aby określić normalną temperaturę ciała maluszka.

organizer na zabawki

ja mam elektroniczny, ale wydaje mi się, że szklane są niezawodne jednak

Baśka

Po urodzeniu dziecka przerzuciłam się z tradycyjnych na bezdotykowe i teraz jest to mój numer jeden, jak dla mnie są niezawodne i bardzo wygodne. Teraz mam Diagnostic NC300 i dla mnie jest super 🙂

Pamixxx

dłuuugo szukałam fajnego termometru, ktory pokaże dokładny wynik na 100% Padło na Neno Medic, jest bezdotykowy, więc mój Antos nie ma stresu podczas kontroli 🙂 szybciutko sprawdza, żadne sezonowe katary nie są juz straszne 😀

Martula

mam elektroniczny z neno i jest super, bo szybko mierzy temperaturke i jest wygodny, bo bezdotykowy.

Damian

Bezdotykowy albo bardziej dokładny termometr do ucha. Często są takie co łączą oba typy pomiaru np truelife q5 ma takie działanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.