Czy obniżać gorączkę u dziecka?

Niejeden rodzic w obliczu podwyższonej temperatury ciała u swojej pociechy zadawał sobie pytanie, czy obniżać gorączkę u dziecka! Okazuje się, że nie zawsze konieczne jest podawanie dziecku leków o działaniu przeciwgorączkowym, jak również stosowanie innych metod zbijania gorączki. W takim razie kiedy obniżać gorączkę u dziecka?

Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?

To wszystko zależy, jak wysoka jest temperatura, a także w jakich okolicznościach pojawiła się gorączka i czy towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Gorączka u dziecka – ta trochę niższa i ta trochę wyższa – występuje bardzo często, może być objawem związanym z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi (m.in. infekcjami dróg oddechowych i układu moczowego), ząbkowaniem oraz odczynem poszczepiennym.

czy obniżać gorączkę u dziecka

Kiedy mówimy o gorączce? Trzeba jasno powiedzieć, że o gorączce mówimy, gdy temperatura ciała dziecka przekracza 38st. C, a o wysokiej gorączce, gdy przekracza 39st. C. Podwyższona temperatura ciała w granicach 37-38st. C to tzw. stan podgorączkowy! Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Eksperci podkreślają, że lekko podwyższona temperatura ciała korzystnie wpływa na organizm w trakcie infekcji – „zagrzewa” go do walki i mobilizuje układ odpornościowy.

Do ilu stopni nie obniżać gorączki u dziecka?

Zasadniczo dopiero temperatura ciała w granicach 38-38,5st. C wymaga obniżania za pomocą leków przeciwgorączkowych, chociaż nie w każdym przypadku! To kiedy obniżać gorączkę u dziecka? Wiele zależy od tego, jak dziecko znosi taką gorączkę. Niektóre maluchy mają wyższą tolerancję i zupełnie nie odczuwają negatywnych skutków wysokiej temperatury. Biegają, bawią się, chętnie jedzą i piją, inne natomiast całkiem tracą apetyt, nie chcą pić, są apatyczne i marudne. Głównym celem zbijania gorączki jest poprawa samopoczucia dziecka, jeśli ono jest dobre, można się wstrzymać z podaniem leku.

Nie oznacza to jednak, że nie należy robić absolutnie nic! Jeśli tylko dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała, należy bardzo uważnie go obserwować! Przede wszystkim trzeba zapewnić mu odpowiednią podaż płynów! Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia organizmu. W przypadku dzieci odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne! Do ilu stopni nie obniżać gorączki u dziecka? Zaleca się czekać, aż gorączka przekroczy 38-38,5st. C, jeśli jednak dziecko „źle wygląda”, nie należy czekać! Ponadto niezależnie od samopoczucia dziecka, gdy temperatura przekracza 39st. C, konieczne jest zdecydowane działanie w celu szybkiego zbicia gorączki!

Kontrolowanie gorączki, a także postępów w jej leczeniu wymaga regularnych pomiarów temperatury ciała. Aby wyniki były wiarygodne, należy mierzyć temperaturę tym samym termometrem i tą samą metodą pomiaru. Jest to ważne, gdyż wartości temperatury różnią się w zależności od miejsca pomiaru, np. temperatura mierzona w odbycie będzie zawsze trochę wyższa. Warto dodać, że pomiar metodą rektalną jest rekomendowany u maluchów do 2. roku życia. Dobrym wyborem są również elektroniczne termometry bezdotykowe do pomiaru na czole lub na tętnicy skroniowej. W przypadku tych urządzeń należy jednak bardzo uważnie przestrzegać zaleceń producenta!

Kiedy obniżać gorączkę? Jak to robić?

Najskuteczniejszą metodą obniżania gorączki są leki przeciwgorączkowe. Do obniżania gorączki u dzieci najczęściej stosuje się ibuprofen oraz paracetamol – w postaci zawiesiny doustnej i czopków, a u starszych dzieci również w postaci kapsułek. Ibuprofen działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia. Dawkowanie leku jest uzależnione od wagi dziecka – zwykle stosuje się 5-10mg na kg masy ciała co 6-8 godzin. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, w odróżnieniu od ibuprofenu można go stosować u maluszków już od pierwszych dni życia! Dawkowanie także trzeba ustalać w oparciu o masę ciała – zwykle 10-15mg na kg masy ciała co 4-6 godzin. U dzieci powyżej 12. roku życia można również sięgać po kwas acetylosalicylowy.

Ze względu na ograniczenia związane ze schematem dawkowania (między kolejnymi dawkami leku trzeba utrzymywać odpowiednie odstępy czasowe!) leczenie jedną substancją czynną nie zawsze jest skuteczne. Kiedy obniżać gorączkę u dziecka za pomocą kombinacji leków? Takie postępowanie jest wskazane, gdy gorączka nawraca szybciej, niż wypada kolejna dawka, a dziecko wyraźnie odczuwa dyskomfort. Można wówczas naprzemiennie podawać dziecku paracetamol i ibuprofen, zachowując wymagane przerwy. Zaletą takiego łączenia różnych leków jest utrzymanie ciągłości działania przeciwgorączkowego bez ryzyka przedawkowania jednej substancji leczniczej. Przykładowo można podawać na zmianę paracetamol z ibuprofenem co 4 godziny, wówczas utrzymane są 8-godzinne przerwy między kolejnymi dawkami tej samej substancji czynnej.

Oczywiście przed zastosowaniem leku przeciwgorączkowego (zwłaszcza w przypadku dwóch różnych substancji czynnych) zalecana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą! Należy także zachować ostrożność, gdyż ta sama substancja lecznicza może występować pod różnymi nazwami handlowymi leków. Dodatkowo oprócz leków przeciwgorączkowych można stosować tradycyjne sposoby, czyli chłodne okłady i chłodne kąpiele (temperatura wody powinna być niższa o zaledwie 1-2 stopnie niż temperatura ciała!). Równocześnie, co bardzo ważne i wymaga podkreślenia, należy podawać dziecku dużo płynów!

Gorączka u dziecka – kiedy trzeba iść do lekarza?

Z wizytą u lekarza nie czekamy w przypadku gorączki u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia! Ponadto w sytuacji, gdy leki przeciwbólowe nie są skuteczne lub po obniżeniu temperatury stan dziecka nie ulega poprawie. Również towarzyszące gorączce objawy jak zmiana zachowania, zaburzenia oddychania, drgawki, nudności, rumień, objawy wskazujące na zakażenie układu moczowego są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Na wizytę u pediatry należy się również wybrać, gdy mimo dobrego ogólnego stanu dziecka gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

Nie wiesz, czy obniżać gorączkę u dziecka, gdy ta wynosi 38st. C? Uważnie obserwuj swoje dziecko, każde reaguje inaczej przy wysokiej temperaturze ciała. Jeśli dziecko ma dobre samopoczucie, nie ma konieczności podania mu od razu leku przeciwgorączkowego. Jednakże stan dziecka trzeba cały czas monitorować i stale zapewniać mu odpowiednią podaż płynów! Jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy lub stan dziecka się pogorszy, należy mu podać ibuprofen lub paracetamol i skonsultować się z lekarzem!

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.