Omikron – objawy u dzieci
Boisz się o zdrowie swojego dziecka? Omikron nie omija najmłodszych, co gorsza, rośnie liczba małych pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji. W jaki sposób rozpoznać Omikron u dziecka? Jak wyglądają objawy Omikrona u dzieci? Czy zakażenie przebiega podobnie jak u dorosłych?
Omikron u dzieci
Omikron został obwołany najbardziej zakaźnym z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 i niestety widać to w liczbie chorych dzieci! Do tej pory uważano, że koronawirus nie stanowi dla nich dużego zagrożenia. W większości przypadków zakażenie przebiegało bardzo łagodnie lub całkowicie bezobjawowo, zaś powikłania pojawiały się dość rzadko. Teraz, gdy wirus zmutował po raz kolejny, zachorowalność u najmłodszych wzrosła, zwiększyła się także liczba hospitalizacji wśród dzieci, w tym także niemowląt.
Dlaczego liczba zakażeń wśród dzieci rośnie? Trudno wskazać jedną przyczynę, na ten trend składa się kilka czynników. Z pewnością fakt, że rodzice niechętnie szczepią swoje dzieci, a także to, że dzieci poniżej 5. roku życia na razie nie mogą być szczepione, ma duże znaczenie. Winna jest także specyfika Omikrona – po pierwsze jego wysoka zakaźność, po drugie to, że atakuje on przede wszystkim górne drogi oddechowe (a nie jak w przypadku poprzednich wariantów dolne drogi oddechowe). U dzieci górne drogi oddechowe są wąskie i w wyniku stanu zapalnego łatwiej ulegają zablokowaniu i szybko stają się niedrożne.
Objawy Omikrona u dzieci
Jak rozpoznać Omikron u dziecka? Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń wśród dzieci należy bacznie przyglądać się swoim pociechom. Bardzo często objawy Omikrona u dzieci przypominają zwykłą infekcję. Do takich typowych objawów należą przede wszystkim: drapanie w gardle, kaszel, zatkany nos i katar oraz inne symptomy grypopodobne – ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, zmęczenie, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura. Jeśli u dziecka pojawią się takie dolegliwości, należy jak najszybciej wykonać test na koronawirusa, aby potwierdzić lub wykluczyć Covid-19. W przypadku pozytywnego testu należy rozpocząć izolację.
U niektórych dzieci zakażonych Omikronem występują również napady bardzo silnego kaszlu, które trudno jest opanować. U najmłodszych kaszel covidowy jest ostry, świszczący i może przypominać „szczekanie”. Podobny rodzaj kaszlu pojawia się w przebiegu krupu, czyli ostrego podgłośniowego zapalenia krtani – choroby wirusowej, która najczęściej diagnozowana jest u dzieci poniżej 5. roku życia.
Należy pamiętać, że objawy Omikrona u dzieci mogą być także nietypowe – niezwiązane z układem oddechowym. U malucha można zaobserwować czerwoną wysypkę na całym ciele – przede wszystkim na rękach, nogach i na brzuchu. Wysypka ma często postać swędzącej pokrzywki i może utrzymywać się na skórze nawet do kilku tygodni. Ponadto dzieci często tracą apetyt, a także skarżą się na utratę smaku i węchu (rzadziej niż przy Delcie). Może pojawiać się zapalenie spojówek i nadwrażliwość na światło oraz ból zatok, bóle brzucha, biegunka i wymioty.
Jak rozpoznać Omikron u dziecka?
Jak wygląda przebieg zakażenia wariantem Omikron? Objawy u dzieci pojawiają się już 3 dni po kontakcie z wirusem, w przypadku Delty trwało to zwykle 4-5 dni. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że objawy Omikrona u dzieci są nieco inne niż w przypadku zakażenia wariantem Delta. U dzieci zarażonych Deltą najczęściej występowała wysoka gorączka, ból gardła, kaszel, ból głowy, uporczywe objawy zapalenia zatok, bóle mięśni, ogólne osłabienie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka).
Niemniej jednak wyłącznie test na koronawirusa może w 100% potwierdzić, z którym wariantem zmaga się dziecko. Problem jest niestety taki, że standardowo nie wykonuje się sekwencjonowania próbek, czyli określania, który wariant wywołał Covid-19. Test PCR z oceną rodzaju mutacji można wykonać prywatnie, przy czym koszt takiego badania jest wysoki – 300-450zł.
Omikron u dzieci – jak leczyć?
Zwykle zakażenie u dzieci trwa do 10 dni i ma stosunkowo łagodny przebieg, malucha należy w tym czasie obserwować i w razie zaostrzenia objawów trzeba jak najszybciej zareagować i zgłosić się do lekarza. Covid-19 to choroba, którą leczy się objawowo, więc w zależności od występujących u dziecka objawów należy stosować odpowiednie leki. W przypadku gorączki powyżej 38st. C należy wprowadzić działania mające na celu zbicie temperatury, np. podawać dziecku leki przeciwgorączkowe. Należy także dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu malucha. Z wizytą u lekarza nie należy czekać, jeśli u dziecka pojawi się świszczący oddech i „szczekający” kaszel.
Objawy Omikrona u dzieci nie wydają się groźne, w większości przypadków przypominają zwykłe przeziębienie, jednak nie można ich bagatelizować. Należy wykonać test na Covid-19 i skonsultować się z lekarzem. Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, czy przebieg zakażenia jest ciężki, czy łagodny, u dziecka mogą pojawić się powikłania w postaci PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego, dlatego malucha, który przeszedł Covid-19 należy uważnie obserwować!
Autor: Ewa Krulicka
Dodaj komentarz