Nadciśnienie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Nadciśnienie w ciąży, czyli ciśnienie równe lub przekraczające 140/90 mm Hg, uznawane jest za stan patologiczny, który diagnozowany jest u 6-8% przyszłych mam. Szybkie rozpoznanie i podjęcie terapii niemal całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia powikłań. Priorytetem jest ustalenie predyspozycji do rozwoju tej choroby. Do czynników ryzyka zalicza się: pierwszą ciążę i pierwszy poród, wiek (poniżej 18. r.ż. lub powyżej 35. r.ż.), rzucawkę lub stan przedrzucawkowy w najbliższej rodzinie, choroby układowe i naczyń krwionośnych, wielowodzie, ciążę mnogą, cukrzycę, zaśniad groniasty, uogólniony obrzęk płodu, niewłaściwą dietę, stres. Wystąpienie tych czynników nie musi oznaczać wystąpienia nadciśnienia ciążowego, zwiększa jednak jego ryzyko.

nadcisnienie w ciazyDiagnoza

Nie każde nadciśnienie w ciąży to nadciśnienie ciążowe. Jeśli choroba zostanie rozpoznana przed 20. tygodniem i utrzymuje się powyżej 12 tygodni po rozwiązaniu, to zmagasz się z nadciśnieniem przewlekłym. Nadciśnienie ciążowe natomiast diagnozowane jest po 20. tygodniu ciąży i samoczynnie ustępuje do 12 tygodni od porodu. Dlatego ostateczne rozpoznanie następuje dopiero po trzech miesiącach od rozwiązania. W zależności od tego, jak wysokie masz ciśnienie, diagnozuje się nadciśnienie łagodne, umiarkowane i ciężkie. 

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Łagodne nadciśnienie nie wymaga pobytu w szpitalu, lecz czujności. Aby nie dopuścić do pogłębienia choroby, regularnie stawiaj się na kontrole u lekarza, który zmierzy ciśnienie i ewentualnie zleci oznaczenie białka w moczu. To stadium nadciśnienia wymaga jedynie odrobiny samozaparcia i stosowania się do wskazówek lekarza. Dobrze zbilansowana dieta (zredukowana ilość tłuszczu i złego cholesterolu) oraz ograniczenie wysiłku fizycznego i stresu powinny pomóc Ci okiełznać zbyt wysokie ciśnienie. Wskazany jest odpoczynek na leżąco i włączenie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mineralnej po konsultacji z lekarzem.

Umiarkowane nadciśnienie to jeszcze nie koniec świata. Odpowiednia farmakoterapia (metylodopa, labetolol lub nifedypina) wzmocniona właściwą dietą, regularne wizyty u lekarza, badania w kierunku białkomoczu, pomiary ciśnienia krwi czy bardziej specjalistyczne testy takie jak: oznaczenie elektrolitów, transaminaz i bilirubiny pozwalają utrzymać w ryzach ciśnienie i pomagają zadbać o Ciebie i Twojego maluszka.

Ciężka postać nadciśnienia to ciśnienie przekraczające 160/110 mm Hg. To stadium choroby wymaga hospitalizacji. Przede wszystkim Twój stan trzeba stale monitorować, aby zapobiec zagrożeniu życia i zdrowia. Sposób podawania leków i częstotliwość badań wymagają wykwalifikowanego personelu. Obniżenie ciśnienia krwi do poziomu 150/80-100 mm Hg umożliwia powrót do domu, niezbędne jednak są częste wizyty kontrolne i odpowiednie badania.

Powikłania

Zignorowane nadciśnienie ciążowe może wywołać poważne komplikacje: udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, rozwój zespołu DIC lub HELLP, przedwczesne oddzielenie się łożyska oraz rzucawkę, która może doprowadzić do śmierci. Te zagrożenia dotyczą Ciebie, natomiast Twojemu dziecku grozi niedotlenienie, zahamowanie wzrostu, wcześniactwo, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Nadciśnienie ciążowe to nie wyrok, należy jednak w miarę możliwości ograniczać czynniki ryzyka i stosować się do zaleceń lekarza. Prewencja i szybko podjęta terapia znacznie obniżają ryzyko powikłań. Pamiętaj, aby samodzielnie kontrolować ciśnienie. Dzięki automatycznym ciśnieniomierzom możesz szybko wykonać pomiar w domu. Jeśli podwyższone ciśnienie zdiagnozowano u Ciebie przed 34. tygodniem ciąży, koniecznie wykonaj badania, które pozwolą ocenić kondycję Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.