Pasta do zębów dla dzieci – którą wybrać?
Czy każda pasta do zębów dla dzieci naprawdę nadaje się do stosowania u maluchów? Którą pastę do mycia pierwszych ząbków wybrać – z fluorem czy bez fluoru? Przed rodzicami ząbkujących szkrabów stoi trudne zadanie. Oto kilka podpowiedzi, jak poradzić sobie z problemami związanymi z higieną jamy ustnej u niemowląt i dzieci!
Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez fluoru?
Dawniej nikt nie rozważał problemu, czy pasta do zębów powinna zawierać fluor czy nie! Obecnie tematowi szkodliwości fluoru poświęca się bardzo dużo uwagi, czego skutkiem jest rezygnacja z produktów do higieny jamy ustnej zawierających ten składnik! Jednak dentyści przestrzegają przed takim postępowaniem! Badania naukowe wykazują, że fluor jest kluczowy w ochronie zębów przed próchnicą i powinien być stosowany już w momencie wyrzynania się pierwszych zębów! Niemniej jednak potencjalna szkodliwość fluoru jest faktem, trzeba tylko pamiętać, że dotyczy to sytuacji, gdy jest on nadużywany! Bezpieczne korzystanie z dobrodziejstwa tego cennego pierwiastka u dzieci polega przede wszystkim na dobraniu pasty o zawartości fluoru dostosowanej do wieku dziecka, a także stosowaniu jej w odpowiedniej ilości.
Pasta do zębów dla dzieci – bezpieczne stężenie fluoru
Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z dziedziny stomatologii dla dzieci od 6. miesiąca życia (a właściwie od pojawienia się pierwszego ząbka!) do 6. roku życia należy wybierać pasty do zębów zawierające 1000ppm fluoru, według badań niższe stężenie fluoru nie wykazuje działania przeciwpróchniczego! Kluczowe w przypadku takich maluchów jest jednak bardzo rygorystyczne podejście do ilości używanej pasty! Niemowlaki i małe dzieci nie potrafią samodzielnie wypluwać resztek pasty, aby uniknąć połykania przez nie nadmiernej ilości fluoru, należy nakładać na szczoteczkę niewielką ilość produktu – u dzieci od 3. do 6. roku życia (jeśli potrafi samodzielnie wypluwać) należy stosować ilość pasty wielkości ziarnka grochu, a młodszych dzieci od 6. do 36. miesiąca życia należy używać naprawdę śladową ilość produktu – wystarczy ledwie „maznąć” nim włosie. Przy użyciu takich minimalnych dawek pasty (i szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie) ilość połkniętego fluoru nie będzie szkodliwa dla organizmu. Powyżej 6. roku życia dzieci mogą stosować pastę dla dorosłych, która zawiera 1450ppm fluoru (przy czym nadal zaleca się zachować umiar w aplikowaniu jej na szczoteczkę). Podczas wyboru pasty dla dziecka z fluorem należy zwracać uwagę na jego stężenie w produkcie, a nie na rekomendacje producenta odnośnie do wieku oraz na rodzaj zastosowanego związku fluoru (nie ma większego znaczenia, czy preparat będzie zawierał fluorek sodu czy fluorek cyny).
Higiena jamy ustnej u niemowlaków i dzieci
Czynności związane z higieną jamy ustnej należy prowadzić już od pierwszych dni życia dziecka, czyli na długo zanim pojawi się pierwszy ząbek. Dziąsła maluszka należy delikatnie przemywać gazikiem zwilżonym wodą zwykle po każdym karmieniu oraz przed snem. Wielu rodziców ignoruje zalecenia stomatologów, a tak banalny zabieg, jak przetarcie dziąseł wilgotnym gazikiem skutecznie usuwa bakterie, a tym samym ogranicza ryzyko powstawania osadu bakteryjnego. W okresie ząbkowania do codziennej higieny jamy ustnej należy wprowadzić pierwszą szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu lub specjalną szczoteczkę silikonową zakładaną na palec. Gdy dziecko zdobędzie już odpowiednie umiejętności, można pozwolić mu samodzielnie szczotkować ząbki, przy czym rodzic powinien kontrolować cały proces mycia zębów, zwłaszcza pilnować, czy maluch wypluwa pastę. Rodzicielski nadzór stomatologiczny powinien trwać do momentu, aż dziecko całkowicie się usamodzielni, ma to zwykle miejsce około 8. roku życia.
Pasta do zębów dla dzieci – jaką wybrać?
Zawartość fluoru jest kluczową kwestią, jednak podczas wyboru pasty należy zwracać uwagę także na obecność w preparacie niepożądanych składników. Niestety wielu producentów nadal „wzbogaca” składy o substancje niezalecane, a wręcz niebezpieczne do stosowania u dzieci – w szczególności należy unikać pochodnych formaldehydu, fenoksyetanolu, glikoli, parabenów, PEG-ów, detergentów (SLS, SLES). Powinno się także zrezygnować z produktów z dużą ilością barwników, aromatów i dodatków smakowych (niestety pastę o pysznym smaku dziecko chętniej połyka). W takim razie, jaką pastę dla dzieci z fluorem wybrać? Warte wypróbowania produkty o stężeniu 1000ppm to m.in. Elgydium Junior, Biała Perła Junior, a o zawartości 1450ppm – np. Elmex Junior.
Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy u dziecka, należy dbać o jego prawidłową dietę, ograniczać spożycie cukru oraz dbać o regularną higienę jamy ustnej i stosować pasty do zębów zawierające fluor. Wybór pasty do zębów dla dziecka nie jest łatwy, gdyż na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mimo że dedykowane są dzieciom, zupełnie nie nadają się do stosowania w tak młodym wieku! Zanim pojawi się pierwszy ząbek, warto skonsultować się z dentystą w kwestii higieny jamy ustnej i doboru właściwej pasty do zębów. Rodzic powinien pamiętać, że oswajanie dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz wypracowywanie nawyku prawidłowego szczotkowania zębów już na wczesnym etapie życia pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy i innych chorób jamy ustnej.
Dodaj komentarz