Siniaki u dziecka – jak leczyć?
Jazda na rowerze czy hulajnodze, wojaże na placu zabaw, wspinaczka… to tylko niektóre z ulubionych aktywności pociech, szczególnie w letnie dni! Każdy rodzic powinien być przygotowany na ewentualne urazy, stłuczenia i siniaki, dlatego też w apteczce nie może zabraknąć specjalnego zestawu ratunkowego! Jak załagodzić objawy związane ze stłuczeniem i czym smarować siniaki u dziecka?
Jak powstają siniaki u dziecka?
Siniaki, nazywane także sińcami to nieodłączny element dzieciństwa, szczególnie w przypadku kilkuletnich dzieci, które są bardzo aktywne, a nie zawsze bezpieczne! Siniak u dziecka, jak i również u dorosłych to podskórny krwiak, który powstaje w wyniku pęknięcia drobnych naczynek krwionośnych umiejscowionych pod skórą. W momencie uderzenia o np. tępy przedmiot, które nie powoduje rozerwania skóry, dochodzi do pęknięcia naczynek krwionośnych – wypływająca z nich krew gromadzi się pod skórą, stąd też obrzęk i zaczerwieniony ślad na skórze.
Siniaki u dziecka wraz z upływem dni zmieniają kolor – początkowo siniak czerwony przekształca się w fioletowy, po czym w ostatniej fazie jest zielony i żółty (jest to naturalny proces wchłaniania się krwi). Na szczęście w aptekach nie brakuje preparatów, które przyśpieszą proces regeneracji naczyń krwionośnych i zminimalizują obrzęk – podpowiemy Wam czym smarować siniaki u dziecka.
Czym leczyć siniaki u dziecka?
Najczęściej występujące siniaki u dziecka, które wynikają z urazów mechanicznych, umiejscowione są na rękach i nogach. Trzeba przyznać, że siniaki na nogach u dziecka mogą sprawiać dyskomfort – aby przynieść dziecku ulgę, warto sięgnąć po żele chłodzące, np. Fastum Junior emulsja żelowa. Jest to kosmetyk do stosowania u dzieci powyżej 3-go roku życia, który dzięki kompozycji starannie dobranych składników, takich jak: wyciąg z kadzidłowca, escyna, mentol, trokserutyna i bromelaina przynosi szybką ulgę i ukojenie oraz przyspiesza proces gojenia się siniaków.
Wśród preparatów na siniaki u dziecka wyróżnić można również maści i żele z wyciągami ziołowymi z arniki, np. Maść arnikowa Elissa. Żele zawierające w składzie wyciągi z arniki przyspieszą proces wchłaniania rozlanej pod skórą krwi oraz zmniejszą obrzęk.
Domowe sposoby na siniaki u dziecka
W celu przyspieszenia procesu gojenia siniaków u dzieci można stosować ogólnodostępne w aptekach preparaty, ale także skorzystać z domowych sposobów, które mogą przynieść równie dobry efekt!
W przypadku stłuczenia i wystąpienia u dziecka bolesnego siniaka warto obłożyć miejsce uderzenia zimnym kompresem – należy jednak pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może to grozić dodatkowym podrażnieniem, a nawet odmrożeniem. Najlepiej skorzystać z kompresów zamoczonych w zimnej wodzie czy zamrożonych produktów spożywczych owiniętych ściereczką.
Doskonałym okładem na siniak u dziecka okazać się może gotowy kompres żelowy, który można zakupić w aptece, np. Kompres żelowy Apteo. Wypełniony jest on nietoksycznym żelem, który bez obaw można chłodzić i ogrzewać – tego typu kompres pomoże złagodzić ból oraz obrzęki nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych!
Skutecznym sposobem na siniaki u dzieci mogą okazać się także okłady z octu, który pobudza krążenie krwi i zapobiega nadmiernemu grodzeniu się jej w miejscu wystąpienia urazu. Wystarczy jedynie gazę nasączyć roztworem octu jabłkowego lub ryżowego i przyłożyć do siniaka.
Patrycja Trendel
jestemmama.pl
Dodaj komentarz