Poporodowe nietrzymanie moczu – to może spotkać także Ciebie!

Kobiety będące w ciąży muszą być przygotowane, że po porodzie może je dotknąć bardzo krępująca przypadłość – nietrzymanie moczu. Problem ten jest konsekwencją rozluźnienia mięśni dna miednicy. Zwykle regularne ćwiczenia mięśni Kegla są wystarczającym środkiem łagodzącym objawy poporodowego nietrzymania moczu, u niektórych kobiet konieczne może być jednak wprowadzenie leków lub wykonanie specjalistycznego zabiegu elektrostymulacji lub zabiegu chirurgicznego!

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny i objawy

Zazwyczaj objawy nietrzymania moczu pojawiają się po porodzie, zdarzają się jednak przypadki, gdy już w czasie ciąży w wyniku aktywności progesteronu i relaksyny dochodzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), a w efekcie do kłopotów z trzymaniem moczu! Dodatkowo powiększająca się macica, ciężar dziecka oraz rosnąca waga przyszłej mamy mogą potęgować dolegliwości. Dlaczego po porodzie tak wiele kobiet boryka się z nietrzymaniem moczu? Parcie podczas porodu rozluźnia mięśnie, a także powoduje zwiotczenie więzadeł, które podtrzymują końcowy odcinek układu rozrodczego. Po porodzie nietrzymanie moczu ma zwykle charakter wysiłkowy, kobiety skarżą się na dyskomfort związany z popuszczaniem moczu w trakcie wykonywania prostych czynności, kasłania, kichania i śmiania się, co gorsza, także podczas podnoszenia dziecka, co znacząco utrudnia im opiekę nad maluszkiem. Poporodowe nietrzymanie moczu jest zjawiskiem dość powszechnym, występuje u co drugiej lub co trzeciej mamy – najczęściej u wieloródek, u kobiet, które urodziły dziecko o masie powyżej 4kg, u kobiet, u których podczas porodu konieczne było użycie kleszczy lub próżnociągu położniczego, a także u kobiet z nadwagą, które już przed porodem miały problemy z zaparciami. Zwykle pojawia się jako konsekwencja porodu naturalnego, jednak może także wystąpić po cesarskim cięciu, gdy uszkodzone zostały mięśnie dna miednicy! Poporodowe nietrzymanie moczu w większości przypadków mija z czasem, dodatkowo proces ten można przyspieszyć, wykonując specjalne ćwiczenia mięśni Kegla. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy, należy skonsultować się z lekarzem. Taki stan jest wskazaniem do wprowadzenia specjalistycznego leczenia, w tym farmakoterapii lub zabiegu operacyjnego.

poporodowe nietrzymanie moczu

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Każda kobieta może skutecznie wzmocnić mięśnie Kegla, wykonując specjalny trening. Tym samym może pozbyć się kłopotów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Efekty ćwiczeń mięśni dna miednicy pojawiają się już po kilku tygodniach, trzeba jednak wykonywać je systematycznie, przynajmniej 1-3 razy dziennie. Trening mięśni Kegla jest bardzo prosty, można go robić właściwie o każdej porze dnia i w każdym miejscu np. „przy okazji” zmywania naczyń lub robienia zakupów. Ćwiczenie polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Każdą pozycję należy utrzymać przez kilka sekund, ćwiczenie trzeba robić w 2-3 seriach po 10 powtórzeń. Nic trudnego, o ile wie się, o które mięśnie chodzi! Mięśnie Kegla najłatwiej zlokalizować podczas sikania, wstrzymując strumień moczu. Codziennych ćwiczeń nie można jednak wykonywać podczas oddawania moczu, gdyż grozi to infekcją dróg moczowych. Dodatkowo skuteczność ćwiczeń mięśniKegla można wspomóc, wykluczając z diety produkty, które działają drażniąco na śluzówkę pęcherza moczowego (np. kawa, cytrusy). Ćwiczenia mięśni dna miednicymożna wykonywać profilaktycznie w okresie ciąży! Nie tylko pozwoli to uniknąć poporodowego nietrzymania moczu, ale także ułatwi i przyspieszy poród. Trening mięśni Kegla jest bezpieczny, ćwiczenia można rozpocząć lub wznowić już kilka dni po porodzie.

Leczenie poporodowego nietrzymania moczu

Przedłużające się problemy z trzymaniem moczu po porodzie, które nie ustępują mimo wykonywania treningu mięśni Kegla, wymagają odpowiedniego leczenia. Lekarz może zalecić leki, które zwiększają napięcie zwieracza zewnętrznego pęcherza moczowego. Oprócz farmakoterapii stosuje się także zabiegi wykonywane przy pomocy specjalnego narzędzia stymulującego lub lasera. Zabieg elektrostymulacji polega na pobudzaniu mięśni dna miednicy prądem o niskiej częstotliwości. Laserowe leczenie poporodowego nietrzymania moczu jest zabiegiem, podczas którego promień lasera kieruje się na ścianki pochwy, w wyniku czego dochodzi do ich obkurczenia i uelastycznienia, pobudzona zostaje również produkcja kolagenu. W ostateczności, gdy wszelkie inne metody zawiodą, wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu taśmy pod cewką moczową.

Ryzyko poporodowego nietrzymania moczu jest wysokie. Można jednak znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia lub zredukować stopień jego nasilenia, ćwicząc regularnie mięśnie Kegla już w trakcie ciąży! Większość kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po porodzie w ciągu kilku tygodni wraca do zdrowia, jednak w przypadku długotrwałych problemów z trzymaniem moczu konieczna jest wizyta u lekarza – ginekologa lub urologa, ewentualnie u lekarza pierwszego kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.