Bilans zdrowia dwulatka (2-latka) – pytania i odpowiedzi

Dbasz o zdrowie swojego dziecka, zależy Ci na tym, żeby się prawidłowo odżywiało, było zawsze czyste. Otaczasz je troską i miłością. Widzisz, jak wspaniale się rozwija i rośnie. Na pierwszy rzut oka „bez zarzutu”, jednak zawsze lepiej się upewnić, czy wszystko rzeczywiście jest tak, jak należy. Kiedy Twój największy skarb będzie kończył dwa latka, umów się na bezpłatne badania bilansowe. Bilans zdrowia dwulatka to żadne obciążenie dla dziecka, lekarz przeprowadza kilka badań, zadaje kilka pytań i wydaje opinię o jego prawidłowym rozwoju. Takie badania okresowe pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych bądź poważnych chorób, a tym samym na szybsze badania specjalistyczne, postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie leczenia. Dlatego dopilnuj, aby w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza!

Bilans zdrowia dwulatka – kiedy? gdzie?

bilans zdrowia dwulatka

Zacznijmy od tego, że w Polsce bilans zdrowia dwulatka jest obowiązkowy! Jednakowoż zdarzają się przypadki, że mamy w natłoku zajęć zwyczajnie o tym zapominają, wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i nadrobić zaległe badanie. W takim razie kiedy udać się na wizytę? Dziecko na swoim pierwszym bilansie musi mieć ukończone 24 miesiące, przy czym najpóźniej należy się zgłosić do 27. miesiąca życia, jak łatwo policzyć są to całe trzy miesiące, czyli dużo czasu! Termin w przychodni można ustalić ze sporym wyprzedzeniem, z reguły przy okazji obowiązkowych szczepień około 16.-18. miesiąca życia. Jeśli nie umówiłaś się wcześniej, wystarczy po prostu iść do przychodni rodzinnej lub gabinetu pediatrycznego. Dwie ważne kwestie dotyczące bilansu zdrowia dziecka. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. I druga, o wiele ważniejsza – dziecko musi być zdrowe, dokładnie tak samo, jak w przypadku szczepień.

Bilans zdrowia dwulatka to niezmiernie ważny etap na początku

Jak przebiega bilans zdrowia dwulatka?

Celem bilansu lekarskiego jest ocena rozwoju fizycznego oraz psychoruchowego dziecka, jak również wykrycie ewentualnych wad lub chorób wrodzonych, które pojawiły się już w okresie poniemowlęcym. Cała wizyta obejmuje zarówno ogólną obserwację dziecka, podstawowe czynności jak mierzenie i ważenie, różne badania oraz szczegółowy wywiad z rodzicem lub z rodzicami. Nie brzmi to groźnie, nie ma czym się stresować, tym bardziej że niepokój rodziców może udzielić się dziecku. Wszystkie badania są bezbolesne, a gdy lekarz ma podejście do dzieci, dla malucha wykonywanie różnych poleceń może być formą zabawy. Oto co podlega ocenie podczas badania bilansowego:

  • wzrost i waga – na początku dziecko jest dokładnie mierzone i ważone, a wyniki tych pomiarów zapisane i naniesione na specjalne siatki centylowe. Daje to odpowiedź na pytanie, czy dziecko rośnie proporcjonalnie.
  • budowa ciała oraz postawa – lekarz ogląda symetrię ciała, sprawdza, czy dziecko prawidłowo stoi oraz chodzi, czyli czy nie przechyla się na jedną stronę, a podczas chodzenia nie utyka lub się nie kiwa. Kontrolowany jest także kształt klatki piersiowej. Dodatkowo u chłopców lekarz bada obecność jąder w mosznie.
  • wzrok i słuch – na bilansie zdrowia dwulatka dziecko zostaje poproszone o odczytanie specjalnych znaków na tablicy, a także zostaje poddane tzw. testowi Hirschberga, czyli badaniu, które pozwala zdiagnozować zeza. Kontrolowany jest również słuch.
  • kontrola jamy ustnej – lekarz sprawdza ogólny stan uzębienia (liczba zębów, ewentualne pierwsze objawy próchnicy lub wady zgryzu – nich przeczytasz w Klasyfikacja wad zgryzu). Przy jakichkolwiek problemach może skierować do dentysty.
  • ogólna ocena stanu zdrowia – najprościej powiedzieć, że lekarz na bilansie lekarskim po prostu „osłucha i opuka” dziecko, zmierzy ciśnienie, co da mu wstępny obraz funkcjonowania układu krążenia i układu oddechowego. Ponadto uciskając delikatnie dłonią brzuch, sprawdzi narządy wewnętrzne. Lekarz nie powinien pominąć kontroli węzłów chłonnych, a także stanu skóry.

Jakie pytania zadaje lekarz rodzicom na bilansie dwulatka?

Dwuletni maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie określać swoich umiejętności, dlatego w bilansie zdrowia dwulatka ogromne znaczenie ma wywiad lekarski z rodzicami, czyli szereg pytań, które umożliwią ocenę psychoruchową dziecka. Lekarz omówi także wszelkie wyniki badań w przypadku, gdy dziecko wcześniej chorowało lub było hospitalizowane, jak również skontroluje kalendarz szczepień. Taki bilans lekarski to także szansa dla rodziców, aby dowiedzieć się więcej o dodatkowych szczepieniach. O co mogą zostać zapytani rodzice? Oto lista pytań:

  • czy dziecko nie ma problemów z chodzeniem i bieganiem?
  • czy samodzielnie wspina się na krzesło lub fotel?
  • czy potrafi wchodzić i schodzić po schodach?
  • czy potrafi już składać proste dwuwyrazowe zdania?
  • czy dużo mówi?
  • czy zna swoje imię?
  • czy rozumie proste polecenia i potrafi je wykonać?
  • jak zachowuje się podczas rozmowy?
  • czy potrafi skupić się na twarzy rozmówcy?
  • czy potrafi się bawić klockami, swobodnie obracać je w rączkach, budować wieżę?
  • czy potrafi sygnalizować potrzeby fizjologiczne?
  • czy potrafi korzystać z nocnika?
  • jak sobie radzi z jedzeniem i piciem?
  • czy samodzielnie nabiera pokarm łyżeczką?
  • czy samodzielnie pije z kubeczka?

Lekarz może także poprosić o szczegóły diety dziecka, więc warto sporządzić przykładowy jadłospis malucha. Należy pamiętać, że wszystkie pytania mają swój konkretny cel i konieczne jest, aby odpowiadać na nie zgodnie z prawdą!

Bilans zdrowia dwulatka należy traktować jako okazję, aby wypytać lekarza o nurtujące nas sprawy, podzielić się wątpliwościami. Nie zaszkodzi się przygotować do wizyty, dowiedzieć się, co powinno zostać zbadane, jakie pytania powinny zostać zadane. Mając taką wiedzę, możesz dopilnować, aby bilans dziecka przebiegł zgodnie z planem, a także upewnić się, że wszystkie pomiary i spostrzeżenia zostały zapisane na odpowiedniej karcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.