Pierwsza wizyta u dentysty, czyli miłe nieprzyjemnego początki

Na samą myśl o gabinecie dentystycznym przechodzą Ci ciarki po plecach? Dźwięk borowania to tortury dla Twoich uszu? Nigdy nie okazuj tego swojemu dziecku! Taka postawa może mu zaszkodzić, zaszczepienie w dziecku jakichkolwiek obaw może mieć bardzo negatywne skutki. Dlatego zanim rozwinie się w nim fobia przed fotelem dentystycznym, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby przygotować malucha w odpowiedni sposób do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym!

Termin pierwszej wizyty u dentysty

Zasadniczo na pierwszą wizytę u stomatologa powinno się zabrać dziecko, zanim zacznie ząbkować lub w momencie, gdy pojawia się pierwszy ząbek, czyli w okolicach 6. miesiąca życia. Taka wizyta ma przede wszystkim cel edukacyjny dla samych rodziców. Mogą dowiedzieć się więcej o prawidłowej higienie dziąseł i mleczaków. Trzeba zauważyć jednak, że większość rodziców nie decyduje się na taki krok, a o dentyście myśli, dopiero gdy już zaobserwuje ubytki lub gdy przy okazji bilansu zdrowia dwulatka lekarz wyda skierowanie do stomatologa. Jednak jeśli chcemy odpowiednio podejść do tematu to pierwsza, prawdziwa i świadoma wizyta powinna odbyć się pod koniec drugiego roku życia lub najpóźniej w okolicach trzecich urodzin dziecka, jedno jest pewne, nie warto czekać do pierwszego bólu zęba czy ukruszonej jedynki!

dziecko u dentysty

Wizyta adaptacyjna

Pierwsza wizyta to jedynie mały rekonesans, dziecko zapoznaje się z lekarzem, specjalistycznym sprzętem oraz specyficznym zapachem gabinetu stomatologicznego. Większość stomatologów odradza leczenie zębów na pierwszej wizycie. Lekarz dokonuje jedynie oceny stanu zębów oraz ewentualnej wady zgryzu. Jeśli trzeba da kilka wskazówek, jak dbać o jamę ustną.

Specjalizacja: dentysta dziecięcy

Choć może to dziwić, w istocie lekarze specjalizujący się w leczeniu dziecięcych ząbków to wyjątkowo pożądani specjaliści. Jeśli jednak w Twojej okolicy nie ma gabinetu pedodontycznego, musisz dołożyć wszelkich starań, aby wybrać stomatologa, który ma doskonałe podejście do dzieci. Nie zaprzeczysz, że i Ty chętniej zaufasz komuś o miłej aparycji, z dzieckiem jest dokładnie tak samo. Uśmiechnięty lekarz, który umie w odpowiedni sposób rozmawiać z dzieckiem, już na wejściu zyskuje w oczach maluszka. Nie bez znaczenia jest również właściwie zaprojektowana przestrzeń w gabinecie i poczekalni. Zabawki lub specjalny kącik dla dzieci uprzyjemnią oczekiwanie na wizytę. Ważnym elementem kończącym konsultację jest nagroda dla dziecka w postaci naklejki lub specjalnego dyplomu. Takie wyróżnienie pozostawia w nim poczucie spełnienia oraz pozytywnie nastraja do kolejnych wizyt, a także zachęca do dbania o zęby. Nie zaszkodzi również ze swojej strony zadbać o drobny upominek.

Jak przygotować dziecko?

Po pierwsze i najważniejsze – nie można dziecka straszyć dentystą! Zaleca się również pominąć wszelkie krwawe opowiastki lub zapewnienia, że nie ma się czego bać, bo to nie boli! Przygotowanie warto rozpocząć od rozmowy, która naświetli nieco przebieg wizyty, sporym ułatwieniem dla rodziców mogą być edukacyjne książeczki lub programy dla dzieci. W opowieść o zębach i potrzebie ich pielęgnacji można wpleść ulubionych bohaterów dziecka lub postaci z popularnych kreskówek. Dla urozmaicenia samą wizytę warto przedstawić jako ciekawą przygodę lub misję do wypełnienia, czyli tak, aby cały wypad miał znamiona zabawy, a nie przykrego obowiązku.

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Mamy termin, mamy sprawdzonego lekarza, czego spodziewać się po pierwszej wizycie? Choć z założenia ma to być jedynie spotkanie zapoznawcze, nie można podejść do tego po macoszemu, wręcz przeciwnie wizyta musi być odpowiednio długa, aby dziecko mogło zaspokoić swoją ciekawość. Doświadczony lekarz wie, że każde dziecko reaguje inaczej, więc musisz mu pozwolić działać według jego scenariusza. Ewentualnie możesz wcześniej poinformować go o swoich obawach i ostrzec, że Twoje dziecko źle reaguje na obecność obcych, szczególnie lekarzy, którzy mają zamiar przekroczyć jego strefę komfortu. Dobry stomatolog poradzi sobie z największym złośnikiem i histerykiem, wykorzystując swoją największą moc, czyli cierpliwość! Ty natomiast musisz wspierać malucha, trzymając go za rączkę, a przede wszystkim zachowując spokój.

Co to jest lakowanie zębów?

Zgodnie z zasadą, że na pierwszej wizycie nie leczymy zębów, dopiero na drugiej dentysta zaczyna poważną pracę. Niestety w Polsce sytuacja nie wygląda dobrze i większość dzieciaków ma stwierdzone pierwsze ogniska próchnicy już przy okazji wizyty adaptacyjnej. Mając na uwadze, że pacjentem jest dziecko, dentyści często decydują się na nowoczesne techniki leczenia zębów bez konieczności użycia inwazyjnych narzędzi. W przypadku zębów mlecznych popularną techniką jest lapisowanie przy pomocy bakteriobójczego azotanu srebra. Zabieg skutecznie hamuje rozwój zmian próchnicowych, dopóki dziecko nie będzie gotowe do właściwego leczenia. To skuteczna metoda, która ma jednak małą wadę, powoduje ciemne przebarwienia w miejscu występowania próchnicy. Inna technika to lakowanie zębów. Stosuje się ją na zębach stałych bez śladów zmian próchnicowych. Specjalny lak wypełnia szczeliny oraz bruzdy, powleka ząb i chroni przed dostępem kwasów oraz bakterii. Jeśli jednak konieczne jest założenie wypełnienia, dziecko otrzymuje wzornik kolorów i może wybrać dla siebie plombę w ulubionym kolorze. Rodzice i dentyści zgodnie podkreślają, że oddanie dziecku tej decyzji jest dla niego wielką frajdą i pomaga mu łatwiej przetrwać zabieg. Wielu lekarzy praktykuje również w ramach dodatkowej ochrony przed próchnicą zabieg fluoryzacji.

Prawidłowa higiena jamy ustnej i wizyty kontrolne

Wbrew powszechnej opinii o mleczaki trzeba dbać równie starannie, jak o zęby stałe. Dlatego oprócz codziennej pielęgnacji jamy ustnej, zaleca się regularne kontrole. A to oznacza, że co pół roku należy umawiać się na wizytę! Zęby mleczne mają inną strukturę niż stałe, ale jeśli są zepsute, bolą równie mocno, ponadto znacznie szybciej ulegają procesowi próchniczemu. Dodatkowo próchnica z mleczaków może się łatwo przenieść na dopiero wyrzynające się stałe zęby. Zatem do żelaznych zasad prawidłowej pielęgnacji należy mycie zębów po każdym posiłku, zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy oraz przed pójściem spać! Ponadto higiena jamy ustnej powinna się rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba, pielęgnacja dziąseł jest równie istotna. Małe dzieci często chcą myć ząbki samodzielnie, to dobry znak, że wykazują inicjatywę, jednak nie wolno ich zostawiać samych, mycie ząbków zawsze powinno się odbywać pod kontrolą osoby dorosłej. Należy także pamiętać, że szczoteczki oraz pasty do zębów trzeba dobrać do wieku dziecka, na szczęście na rynku jest szeroki wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej stworzonych specjalnie z myślą o takich maluchach.

Przeczytaj również o Klasyfikacja wad zgryzu.

Kasiex22

Moja córcia bardzo lubi chodzić do dentysty, ale pierwsza wizyta nie była udana 🙂
________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.