Czy można zapobiegać wszom u dziecka?

Wszy – przekleństwo żłobków, przedszkoli i szkół – kiedyś temat tabu, wokół którego narosło wiele mitów, dziś problem, z którym po prostu trzeba się zmierzyć bez owijania w bawełnę! Wiemy przecież, że wszawicą może zarazić się każdy, niezależnie od statusu społecznego i od stopnia dbałości o higienę! Wiemy, że z wszawicą można i trzeba walczyć, a czy zapobieganie wszom u dziecka i zabezpieczenie ukochanych główek na tzw. „zapas” jest w ogóle możliwe?

Wszy – mały wielki problem

Wesz to maleńki pasożyt żerujący na skórze ssaków, wywołujący chorobę zwaną wszawicą. Obecność wszy dotyczy głównie skóry głowy, a znakiem rozpoznawczym ich obecności jest dokuczliwy świąd, którego następstwem jest podrażnienie skóry i tworzenie się bolesnych ranek, strupków i nadkażeń – w tym trudnych do wyleczenia zakażeń bakteryjnych i grzybicy. Wszy – zwłaszcza na jasnych włoskach dziecka, jest łatwiej znaleźć podczas rutynowego oglądu skóry głowy, gorzej, jeśli dziecko ma bujną czuprynę i ciemne włosy – wówczas znalezienie winowajcy jest zdecydowanie utrudnione. Wszy to pasożyty pełzające, potrafią także w bliskim kontakcie przemieszczać się na innego żywiciela, a ich kolor może zlewać się z kolorem włosów, dlatego tak ważne jest częste sprawdzanie główek dzieci i szybka reakcja na pierwsze niepokojące oznaki. Wszy składają jaja u nasady włosa, a ich formy przetrwalnikowe to tzw. gnidy, im gnida jest uczepiona wyżej włosa, tym dłużej trwa zakażenie – jaja rosną razem z włosami!

zapobieganie wszom

Czy możliwe jest zapobieganie wszom u dziecka?

Jak każdej chorobie, tak i wszawicy lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak to zrobić? Przede wszystkim, jeśli już wiemy, że nasze dziecko jest nosicielem wszy, to nie wolno tego faktu zataić! To żaden wstyd, a zgłoszenie problemu do placówki, w której dziecko przebywa, uczy się lub spędza czas pozalekcyjny, jest jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się wszy wśród dzieci. Gdyby każdy rodzic zastosował się do tego zalecenia, mielibyśmy zdecydowanie mniej zakażeń grupowych! Dzieci muszą także wiedzieć, że nie powinno się pożyczać i używać przedmiotów osobistych, takich jak: grzebień, szczotka, spinki, opaski, frotki, a także nakryć głowy: czapki, kapelusza, chustki oraz szalików! Ważna jest także odpowiednia higiena oraz pielęgnacja włosów – dokładne mycie skóry głowy, rozczesywanie włosów i stosowanie specjalnych preparatów ochronnych.

Preparaty ochronne na wszy prosto z apteki

Jeśli już wiemy, że coś jest na rzeczy i boimy się, by nasza pociecha nie była kąskiem dla wszy, to możemy skorzystać z preparatów ochronnych dostępnych w aptekach stacjonarnych i internetowych, z których użyciem zapobieganie wszom u dziecka może być całkiem proste! Wśród popularnych preparatów tego typu wyróżnić należy: Paranit Ochronny odżywka w sprayu, Pipi Nitolic Prevent Plus spray ochrona przed wszawicą, Hedrin Ochrona odżywka do włosów w sprayu, Sora Protect aerozol. Tego rodzaju kosmetyki polecane są jako środki ochrony w profilaktyce wszawicy głowowej. Bardzo pomysłowym i wygodnym rozwiązaniem – zwłaszcza dla dziewczynek, które noszą długie włosy – są specjalne gumki ochronne do włosów np. LEELOOP Gumka do włosów przeciw wszom lub Cicho wSza gumki do włosów. Gumki te nasączone są specjalną kompozycją olejków eterycznych, których pasożyty wyjątkowo nie lubią, wystarczy spiąć nimi włoski dziecka i… problem z głowy!

Likwidacja wszy i gnid

Na wstępie rozprawmy się z popularnymi mitami, które krążą wokół tematu wszy. Przede WSZYstkim, gdy dojdzie do zakażenia, nie musisz obcinać dziecka na zero! Nie musisz się też wstydzić lub obawiać poinformowania o sytuacji innych rodziców – wszawica nie jest chorobą z brudu i biedy – zarazić może się każdy, a wszawica głowowa nie dotyczy tylko dzieci z długimi włosami! Ponadto wszy mogą zagnieździć się także u dorosłych, więc bzdurą jest, że wszawica dotyczy jedynie dzieci! Wszy same nie znikną – wszawicę można i trzeba leczyć, a jej leczenie polega na unicestwieniu dorosłych osobników i ich form przetrwalnikowych, czyli gnid. W akcji „śmierć wszom” udział wziąć muszą wszyscy domownicy, to znaczy: każdy, każdemu musi zajrzeć we włosy i dokładne sprawdzić, czy przypadkiem…. Warto zaznaczyć, że czworonożni przyjaciele domu mogą być pominięci w tej szeroko zakrojonej akcji, ponieważ gatunek wszy, który lubi ludzi stroni od zwierząt 🙂

Preparaty na wszy i gnidy z apteki

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które szybko – często już po pierwszym zastosowaniu, skutecznie rozliczą się z pasożytami i gnidami np. Nyda Express aerozol, Hedrin Raz Żel spray. W sprzedaży dostępne są także zestawy z grzebieniem do wyczesywania martwych pasożytów i gnid np. Pipi Nitolic przeciw wszawicy zestaw, Nivelazione Skin Therapy Płyn przeciw wszom i gnidom. Użycie odpowiedniego preparatu to nie wszystko, ponieważ po zabiegu konieczne jest porządne sprzątanie, odkurzanie i pranie. Należy wyprać ubranka dziecka, piżamkę, pościel i pokrowiec z fotelika samochodowego oraz odkurzyć i starannie posprzątać mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.