Inhalator dla dziecka – jaki wybrać?

Małe dzieci często łapią infekcje dróg oddechowych, dlatego też wielu rodziców zastanawia się nad zakupem inhalatora, jednak nie jest to łatwy wybór. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów. Który będzie najlepszy dla niemowlaka, a który dla starszego dziecka? Jakie cechy powinny mieć inhalator dla dziecka?

Do czego służy inhalator dla dziecka?

Inhalator dla dziecka to urządzenie, które służy do podawania leków drogą wziewną, czyli bezpośrednio do układu oddechowego. Ten rodzaj terapii schorzeń dróg oddechowych zapewnia skuteczniejsze działanie leku i eliminuje ryzyko występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Co więcej, inhalator umożliwia podanie mniejszej dawki substancji leczniczej, niż byłaby potrzebna w przypadku podania jej doustnie lub domięśniowo. Najważniejszą częścią urządzenia jest nebulizator, czyli dokładnie ta część, która rozbija roztwór przeznaczony do nebulizacji na aerozol (mgiełkę złożoną z cząsteczek mikroskopijnej wielkości). Przeglądając ofertę aptek i sklepów medycznych, można zauważyć, że nazwy nebulizator i inhalator używane są zamiennie, przy czym mianem nebulizatora będą określane wyłącznie te inhalatory, które rozbijają lek na cząsteczki!

jaki wybrać inhalator dla dziecka

Inhalatory dla dzieci

Inhalator dla dziecka przeznaczony jest do podawania m.in. sterydów, antybiotyków, leków przeciwzapalnych, mukolitycznych oraz rozszerzających drogi oddechowe, a także roztworu soli fizjologicznej (do nebulizacji nie nadają się olejki eteryczne oraz napary ziołowe). Kiedy inhalator dla dziecka będzie potrzebny? Urządzenie to sprawdza się zarówno w przypadku schorzeń przewlekłych (m.in. astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza), jak i doraźnie w leczeniu wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych infekcji dróg oddechowych, kaszlu, zapalenia krtani, nieżytu nosa (także alergicznego), zapalenia zatok. Ponadto inhalacje solą fizjologiczną często stosuje się profilaktycznie – np. w celu poprawienia komfortu oddychania w sezonie grzewczym!

Inhalator dla dziecka i niemowlaka

Jaki inhalator dla dzieci wybrać? Jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę. Istotne jest, czy inhalator dla dziecka będzie używany regularnie ze względu na przewlekłą chorobę dróg oddechowych, czy też ma stanowić wsparcie w sezonie infekcyjnym. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane tylko do inhalacji solą fizjologiczną, jego parametry nie muszą być aż tak wyśrubowane jak w przypadku, gdy byłoby ono stosowane do częstych nebulizacji lekami na receptę. Kolejną kwestią jest to, kto będzie z niego korzystał? Czy potrzebny jest inhalator dla niemowlaka, czy też dla starszego dziecka? A może ma z niego korzystać więcej niż jedna osoba?

Jaki inhalator dla dzieci?

Bardzo ważna jest specyfikacja techniczna urządzenia! Które parametry mają największe znaczenie? Z pewnością będzie to wielkość wytwarzanego aerozolu! Zasada jest prosta – im mniejsze cząsteczki, tym dalej (a właściwie niżej) docierają. Większe cząsteczki – 8 mikronów – zatrzymują się w nosie i w gardle, te o średnicy 5-8 mikronów są w stanie dotrzeć do tchawicy, mniejsze – 2-5 mikronów do oskrzeli i oskrzelików, zaś 0,5-3 mikronów – aż do pęcherzyków płucnych. W przypadku inhalatorów istotny jest parametr MMAD, który wskazuje, że minimum połowa wytwarzanych przez nebulizator cząsteczek ma średnicę równą lub mniejszą podanej wartości. Rekomendowane inhalatory dla dzieci to takie, które wytwarzają cząsteczki poniżej 5 mikronów.

Ważne, aby inhalator dla niemowlaka i dziecka miał frakcję respirabilną na poziomie 70-80%. Frakcja respirabilna oznacza, ile procent cząsteczek produkowanych przez nebulizator ma właściwy rozmiar. Nie bez znaczenia jest martwa objętość, czyli ilość leku, która pozostaje w pojemniku po zakończeniu nebulizacji. Naturalnie im mniejsza strata, tym skuteczniejsza terapia. Trzeba także zwrócić uwagę na prędkość przepływu i prędkość nebulizacji. Prędkość przepływu to wartość wskazująca, ile aerozolu przepływa na minutę (optymalna wynosi: 8-16l/min). Prędkość nebulizacji określa, ile roztworu w ciągu minuty inhalator przetwarza na aerozol. Optymalne tempo nebulizacji wynosi 0,4ml/min. Im lepsza prędkość przepływu i wyższe tempo nebulizacji, tym zabieg jest krótszy i bardziej wydajny. Jeśli chodzi o zakup urządzenia dla najmłodszych, to inhalator dla niemowlaka powinien być cichy! U maluszków przeprowadzanie nebulizacji jest problematyczne, a głośna praca inhalatora może dodatkowo je przestraszyć.

Co jeszcze? Jeśli inhalator dla dziecka ma być urządzeniem dla więcej niż jednej pociechy, trzeba zadbać o taki model, który może pracować w trybie ciągłym. Warto wybrać uniwersalne urządzenie, które wyposażone jest w regulację wielkości cząsteczek, taki inhalator dla dziecka sprawdzi się wówczas w przypadku schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Dobrze jeśli w zestawie jest m.in. komplet maseczek – nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłych oraz ustnik. Mimo że dostępne są różne rodzaje inhalatorów, niezależnie od modelu wszystkie wymagają regularnej wymiany niektórych części i akcesoriów, dlatego trzeba sprawdzić, czy producent oferuje elementy zapasowe w dobrych cenach!

Rodzaje inhalatorów

Jaki inhalator dla dziecka wybrać – pneumatyczny (kompresorowy, tłokowy), ultradźwiękowy, siateczkowy (membranowy, MESH)? Większość rodziców decyduje się na pneumatyczny inhalator dla dziecka. Najważniejszą zaletą inhalatora pneumatycznego jest to, że nadaje się do stosowania ze wszystkimi lekami przeznaczonymi do nebulizacji, m.in. ze sterydami, lekami mukolitycznymi, solą fizjologiczną. Jest też tańszy niż inne rodzaje inhalatorów, nie nadaje się on jednak dla dzieci, które źle reagują na hałas, ponieważ jest głośny. Jako minus należy również zaliczyć to, że ten typ inhalatora jest duży i ciężki, dodatkowo wężyk, który łączy nebulizator z kompresorem, jest dość krótki, przez co dziecko ma ograniczoną mobilność.

Inhalator ultradźwiękowy jest cichy i wydajny, tworzy bardzo gęstą mgiełkę i zapewnia szybki czas nebulizacji, jednak zestaw preparatów, które można w nim stosować, jest mocno ograniczony (nie można stosować w nim sterydów i większości antybiotyków, najlepiej sprawdza się do nebulizacji lekami mukolitycznymi i solą fizjologiczną). Nie jest to także inhalator dla niemowlaka, nie można go używać u maluchów poniżej 1. roku życia.

Inhalator siateczkowy rozbija roztwór na drobniutkie cząsteczki – w dodatku zużywa lek niemalże w całości, strata jest mikroskopijna. Zapewnia również krótki czas nebulizacji. Jest niewielkich rozmiarów, dodatkowym atutem jest to, że można go zasilać bateriami, przez co sprawdzi się np. w podróży. Inhalator membranowy współpracuje z większością substancji leczniczych z wyłączeniem preparatów z kwasem hialuronowym, gdyż powodują one zapychanie siateczki. Nebulizator siateczkowy to dobry inhalator dla dziecka, gdyż jest niemal bezgłośny!

Inhalatory dla dzieci – jak prawidłowo stosować?

Dobry inhalator dla dziecka to nie wszystko, trzeba jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo go używać. Najważniejsze jest oczywiście zapoznanie się z instrukcją obsługi i przestrzeganie zaleceń producenta. Zwykle nebulizacje i inhalacje zaleca się przeprowadzać w pozycji siedzącej z lekko odchyloną do tyłu głową i z maseczką szczelnie przylegającą do twarzy. Kluczowe dla wykonania prawidłowej inhalacji jest to, aby dziecko oddychało spokojnie i głęboko. Jeśli maluch jest pobudzony i płacze, lek nie trafia, tam gdzie powinien! W przypadku niektórych dzieci sprawdzają się specjalne urządzenia dedykowane najmłodszym, które mają kolorowe obudowy w różnych kształtach. Widok ulubionego zwierzątka lub bajkowej postaci może działać na dziecko uspokajająco i odwraca jego uwagę od samego zabiegu.

Obecnie inhalator często stanowi podstawowy element wyprawki niemowlaka. Bez wątpienia jest to rodzaj urządzenia niezwykle pomocnego, gdy maluch często zapada na infekcje dróg oddechowych lub cierpi z powodu przewlekłego schorzenia układu oddechowego. Dodatkowo inhalator dla dziecka świetnie sprawdza się do stosowania profilaktycznego. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów, co pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb. Jeśli chodzi o ceny inhalatorów, to najtańsze są inhalatory pneumatyczne, nebulizatory ultradźwiękowe i siateczkowe to zdecydowanie większy wydatek.

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.