Czy szczepić dziecko na ospę?

Ospa wietrzna powoduje powstawanie na ciele pacjentów wykwitów skórnych, których cechą charakterystyczną jest świąd. Schorzenie to wywołuje wirus ospy wietrznej i półpaśca. Ospa wietrzna jest chorobą silnie zakaźną, dlatego wystarczy jednorazowy kontakt, aby zachorować. Czy warto szczepić na to schorzenie dzieci, które teoretycznie są najbardziej narażone na zachorowanie?

szczepienie dziecka na ospeRyzyko zachorowania na ospę

Wirus ospy wietrznej łatwo przenosi się drogą kropelkową od jednej osoby do drugiej. Trudno uniknąć zakażenia, dlatego według szacunków aż 80 proc. dzieci przechodzi ospę wietrzną przed ukończeniem 9 roku życia lub wcześniej, zwłaszcza jeśli dziecko chodziło do żłobka czy przedszkola. Chory zaraża inne osoby w ciągu 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki, dlatego z pozoru zdrowe dziecko może skutecznie zarazić np. całą grupę przedszkolaków. Później jest zakaźny dla innych osób aż do czasu, kiedy wszystkie krostki i pęcherzyki przekształcą się w strupki.

Ospa u dziecka może dawać groźne powikłania, jeśli będzie miała ciężki przebieg lub nie zostanie do końca doleczona. U chorych może dojść do:

  • zapalenia płuc,
  • zapalenia mózgu,
  • groźnych powikłań neurologicznych,
  • zakażenia bakteryjnego skóry i tkanek miękkich.

Jeśli małe dziecko zachoruje na ospę, trudno dopilnować, aby nie rozdrapywało istniejącej wysypki, zwłaszcza, że bardzo swędzi. W ten sposób można doprowadzić do powstawania nieestetycznych, szpecących blizn.

Zapobieganie ospie

Ospie można zapobiegać, zmniejszając ryzyko zachorowania na to schorzenie lub powodując, że jej przebieg będzie znacznie lżejszy, za pośrednictwem dobrowolnych szczepień ochronnych. Zapewniają one skuteczną i trwałą ochronę. Warto poddać dziecko szczepieniu przeciwko ospie, jeśli zamierzamy posłać je do żłobka, przedszkola lub szkoły.

W Polsce dzieci szczepione są jednorazową szczepionką przeciwko ospie wietrznej, zawierającą żywe, ale osłabione i odpowiednio zmodyfikowane wirusy, które nie wywołają u zdrowych pacjentów choroby, ale pobudzą układ odpornościowy do wyprodukowania odpowiednich przeciwciał.

Warto szczepić dzieci przeciwko ospie, chroniąc je przed groźnymi powikłaniami czy problemami natury estetycznej, zwłaszcza, że szczepienie u ponad 95 proc. dzieci jest skuteczne, a u nawet 100 proc. dziecko nie zapadnie na ospę o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu. Szczepienia zmniejszają też wielokrotnie ryzyko zachorowania przez dziecko w przyszłości na półpasiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.