Jak opatrywać drobne skaleczenia i rany u dzieci?

Gdy dziecko zaczyna raczkować i stawiać swoje pierwsze kroki, w życiu rodziców nastaje nowy okres naznaczony zwiększonym niepokojem o zdrowie pociechy. Maluchy są zwykle hiperaktywne, co naraża je na wiele niebezpieczeństw. Sporo wypadków i urazów wymaga natychmiastowego wezwania profesjonalnej pomocy medycznej, jednak ze zwykłymi drobnymi skaleczeniami i zadrapaniami każdy rodzic powinien poradzić sobie samodzielnie!

Drobne rany i skaleczenia u dziecka

Dzieci są nieuważne i nieustraszone, a także mają niezaspokojoną ciekawość świata. Niestety taka kombinacja cech często skutkuje obitymi kolanami i zadrapanymi łokciami. Wszelkie przypadki przerwania ciągłości skóry wymagają zatamowania krwawienia, dokładnego oczyszczenia i zdezynfekowania, a także zabezpieczenia przed zabrudzeniem i wodą. Do przeprowadzenia takich zabiegów na drobnych ranach nie trzeba mieć przeszkoleniamedycznego, wystarczy dobrze zaopatrzona apteczka!

jak patrzyać ranę u dziecka

Pierwsza pomoc w wykonaniu rodzica

Zawsze, ale to zawsze przed rozpoczęciem opatrywania rany należy dokładnie umyć ręce, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy użyć żelu antybakteryjnego do rąk! Wielu rodziców o tym zapomina, a przecież na dłoniach znajdują się różne drobnoustroje, które mogą przedostać się w głąb rany i przyczynić się do rozwoju infekcji. Dlatego rodzicu pamiętaj o tym, abyzadbać o czystość własnych rąk, zanim zabierzesz się do opatrywania skaleczenia! Nie zapominaj także, że po zażegnaniu krwawego kryzysu ponownie musisz umyć i zdezynfekować ręce! Możesz także założyć rękawiczki ochronne, jednak zalecane są one przede wszystkim w przypadku opatrywania ran obcym osobom. Bezpieczeństwo to nie jedyna rzecz, o którą trzeba zadbać, równie ważne jet odpowiednie podejście. W całym tym zamieszaniu i przy wtórze dziecięcego płaczu nie możesz stracić głowy! Jak przystało osobie dorosłej, musisz zachować spokój, wszelkie oznaki paniki, mogą dodatkowo przestraszyć dziecko, a przecież ból i widok krwi są dla niego wystarczająco stresującym przeżyciem. Postaraj się go uspokoić lub rozweselić, nie zaszkodzi także obiecać mu nagrodę za bohaterską postawę podczas opatrywania rany.

Oczyszczanie i dezynfekowanie rany u dziecka

Kiedy widzisz zadrapanie na ciele dziecka, nie sięgaj od razu po wodę utlenioną, najpierw oczyść ranę z widocznych zabrudzeń i krwi. Jak to zrobić? Wystarczy przemyć ją pod bieżącą zimną wodą lub użyć w tym celu roztworu soli fizjologicznej, zaś okolice rany ostrożnie przemyć wodą z mydłem. Jeśli rana krwawi, postaraj się zatamować krwawienie, uciskając ranę jałowym gazikiem. Dopiero teraz możesz przystąpić do dezynfekowania rany. W przypadku dzieci lepiej unikać wcześniej wspomnianej wody utlenionej, a tym bardziej spirytusu salicylowego. Niestety potraktowana nimi rana szczypie i piecze, lepiej więc oszczędzić maluchowi takich wrażeń! W aptekach dostępne są specjalne preparaty do dezynfekowania ran z oktenidyną np. Octenisept, Oktaseptal, Octedin. Ich użycie jest bezbolesne, natomiast skuteczność w likwidowaniu chorobotwórczych drobnoustrojów bardzo wysoka! Podczas zakupów wybierz preparat w sprayu, co znacząco ułatwi Ci aplikację. Wystarczy, że spryskasz ranę i odczekasz do wyschnięcia! Tak oczyszczoną, zdezynfekowaną i osuszoną ranę można zabezpieczyć plastrem!

Plaster opatrunkowy

Na drobne skaleczenia i rany zwykle nie zakłada się specjalnych opatrunków i bandaży. W zupełności wystarczy przyklejenie standardowego plastra z opatrunkiem. Taki wyrób skutecznie zabezpieczy ranę przed czynnikami zewnętrznymi, ponadto dzięki nowoczesnym materiałom zapewni swobodny przepływ powietrza, a tym samym umożliwi prawidłowy przebieg procesu gojenia. Oczywiście dla dzieci zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie plastra przeznaczonego dla najmłodszych. Czym różni się on od zwykłych plastrów? Tym, że jest kolorowy i ma nadruki z bajkowymi postaciami lub ze zwierzątkami. Taki drobny szczegół wystarczy, aby dziecko zapomniało o bólu i skupiło całą swoją uwagę na zupełnie nowym problemie, czyli decyzji o tym, który plaster „ozdobi” kolano lub czoło. Na szczęście producenci wychodzą rodzicom naprzeciw i rozszerzają ofertę plastrów dla dzieci np. plastry Matopat Happy Tattoo, plastry Salvequick Hello Kitty, plastry Salvequick Minionki, plastry Viscoplast Pingwiny z Madagaskaru.

Drobne ranki, skaleczenia i otarcia, choć nie wydają się dużym zagrożeniem dla zdrowia, przynoszą dziecku znaczny dyskomfort, ponadto niewłaściwie oczyszczone wiążą się z ryzykiem rozwoju infekcji. Odpowiednie opatrzenie i późniejsza pielęgnacja rany zapewniają szybkie gojenie oraz minimalizują prawdopodobieństwo powstania blizny. Umiejętność radzenia sobie z takimi niewielkimi skaleczeniami musi posiąść każdy rodzic! Opatrywanie ran głębokich, rozległych, mocno krwawiących, silnie zabrudzonych, powstałych w wyniku np. przerwania ciągłości skóry zardzewiałym gwoździem lub ugryzienia jakiegoś zwierzęcia trzeba zostawić profesjonalistom! W takich przypadkach pomoc medyczna jest niezbędna, często konieczne jest założenie szwów lub podanie szczepionki przeciwtężcowej.

Nina

Na wszystkie zranienia i skaleczenia u swoich dzieciaczków korzystam z Octeniseptu. Ma wiele zastosowań i podobno można go użyć nawet na infekcje intymne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.