Jak odstawić dziecko od piersi ?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi powinna być przemyślana i w miarę możliwości zaplanowana. Pamiętaj, że jej następstwa będą inne dla niemowlęcia do 6. miesiąca życia, inne dla bobasa do 1. roku życia, a jeszcze inne dla brzdąca powyżej 12. miesiąca życia. Najpopularniejszą metodą odstawiania dziecka jest stopniowa zamiana posiłków, jednak nie sprawdza się ona w każdym przypadku. Niekiedy (rzadko!) to dziecko odmawia przyjmowania Twojego mleka, czasem Twoje zdrowie wymaga leków, które mogą stanowić zagrożenie dla malucha, więc laktacja powoli zanika.

Dobra strategia odstawienia dziecka od piersi

Jest wiele metod odstawiania dziecka od piersi, niestety wszystkie powodują podenerwowanie zarówno matki, jak i dziecka. Aby nieco złagodzić ten proces, zapewnij sobie wsparcie i pomoc najbliższych. Planując zakończenie karmienia piersią, wybierz taki moment, w którym ani dziecko, ani Ty nie jesteście narażeni na dodatkowy stres związany z remontem, chorobą czy nieobecnością bliskich. Pamiętaj, że lekkie przeziębienie nie wyklucza karmienia piersią! Niektóre mamy decydują się wyjechać, aby skutecznie oduczyć dziecko szukania piersi, nie zawsze ta metoda jest skuteczna. Pamiętaj, że to Ty znasz swoje dziecko najlepiej, dlatego wybierzesz najprostszą dla Was obojga metodę. Zwykle mamy stosują strategię małych kroczków, polegającą na systematycznej wymianie karmień piersią na karmienie butelką.

odstawienie od piersiKażdy wiek ma swoje potrzeby

WHO zwraca uwagę, że pierwsze 6 miesięcy dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki, a do 2. roku życia i dłużej karmienie piersią powinno być stałym (choć niekoniecznie jedynym) składnikiem diety małego człowieka. Jednak, jeśli zdecydujesz się odstawić dziecko wcześniej, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Odstawianie dziecka 0-6 m-cy

Taki maluszek dopiero przyzwyczaja się do życia w świecie innym niż wygodny brzuszek mamy. Jeśli to możliwe, to w tym okresie nie przestawaj karmić dziecka lub postaraj się o mleko od dawczyń, dzięki temu Twój brzdąc dostanie wszystko, czego potrzebuje. Jeśli jednak musisz przestać karmić, wprowadź butelkę z mlekiem modyfikowanym, najlepiej dobranym pod okiem specjalisty. Równie starannie wybierz smoczek, aby gwarantował komfort karmienia.

Odstawianie dziecka 6-12 m-cy

W tym czasie powinnaś powoli rozszerzać dietę dziecka o inne składniki, które pojawią się obok mleka Twojego lub modyfikowanego. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz uczyć dziecko picia z kubeczka. Jeśli jednak Twój maluch woli butelkę, upewnij się, że smoczek jest odpowiednio wyprofilowany.

Odstawianie dziecka powyżej 1. roku życia

Gdy dziecko ma już ponad rok, spokojnie wyjaśnij mu, że czas karmienia piersią minął. Często w tym czasie mleko nie stanowi jedynego źródła pożywienia, co może ułatwić rezygnację z karmienia piersią.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli to możliwe ustal czas, w którym chcesz stopniowo rezygnować z podawania piersi. Zwykle trwa to około 3 tygodni, lecz każdy maluch jest inny. Powoli ograniczaj podawanie piersi, początkowo zrezygnuj z karmienia w ciągu dnia, z którym maluszek rozstanie się najłatwiej. Pamiętaj, aby nie ulegać pokusie i nie karmić dziecka, zwłaszcza gdy próbuje ono wymusić posiłek. Postaraj się oswoić dziecko z butelką i smoczkiem, wprowadzając je jako element zabawy. Możesz także serwować mu butelkę ze swoim mlekiem jako jeden z posiłków. Zrezygnuj z bluzek z dekoltem, który kojarzy się dziecku z karmieniem. Spędzaj z nim dużo czasu na zabawie i pieszczotach, dzięki czemu nie straci poczucia bezpieczeństwa. Wybierając mleko modyfikowane, nie ograniczaj się do jednego. Jeśli dziecku nie zasmakuje pierwsze, będziesz mogła podać mu inne.

Wygaszanie laktacji

Gdy dziecko już nie nalega na karmienie piersią, czujesz, jak pokarm rozpycha Twój biust. To niestety naturalne zjawisko – laktacja nie wygasa w ciągu jednego dnia. Jeśli nie możesz wytrzymać, delikatnie odciągnij pokarm, jednak tylko tyle, aby poczuć ulgę. Zbyt intensywne odciąganie mleka wywoła przeciwny efekt, czyli wzmocni laktację. Nie katuj piersi „babcinymi” metodami polegającymi na mocnym ściskaniu i noszeniu zbyt małej bielizny, to może tylko zaszkodzić i wywołać zapalenie piersi. Naturalnym sposobem na wygaszenie laktacji jest herbatka z szałwii, pita 2-4 razy dziennie. Jeśli nie jest to konieczne, nie sięgaj po leki hamujące laktację, ponieważ mogą wywołać skutki uboczne. Skutecznie obrzęk piersi zmniejszą schłodzone, potraktowane tłuczkiem do mięsa liście kapusty.

Odstawienie dziecka od piersi to często trudna decyzja, ponieważ w oczach mamy prowadzi do zerwania bliskiej więzi z maluszkiem. Nic bardziej mylnego! Dużo czułości i pieszczot wynagrodzi dziecku „utratę” piersi, a odpowiednio skomponowana dieta zastąpi mleko mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.