Od kiedy dziecko może jeść jajka?
Dla wielu rodziców czas rozszerzania diety dziecka jest stresujący. Pojawiają się wątpliwości, kiedy zacząć, co podawać i w jakich ilościach. Produktem, który przysparza rodzicom problemów, jest jajko! Dowiedz się, od kiedy dziecko może jeść jajka i w jakiej formie można je podawać!
Dlaczego dziecko powinno jeść jajka?
Zanim odpowiemy na pytanie, od kiedy dziecko może jeść jajka, warto zastanowić się, dlaczego powinny się one znaleźć w jego diecie. Przede wszystkim jajka są produktem o bardzo wysokiej gęstości odżywczej. Stanowią źródło substancji niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz funkcjonowania organizmu, głównie wysoko przyswajalnego białka, a także żelaza, witamin A, D, E, K oraz witamin z grup B. To jednak nie wszystko! Dostarczają całego zestawu cennych składników takich jak: potas, magnez, fosfor, cynk, selen, wapń, siarka, lecytyna, cholina, kwas foliowy oraz karotenoidy, m.in. zeaksantyna i luteina. Dodatkowo zawierają sporo tłuszczu, jednak są to głównie zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe.
Od kiedy dzieci mogą jeść jajka?
Po ukończeniu 6. miesiąca życia można zacząć wprowadzać do diety dziecka pierwsze stałe posiłki. Zwykło się uważać, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć od kaszek i przecierów warzywnych, prawda jest taka, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wraz z nimi w jadłospisie niemowlaka pojawiły się też jajka. Od kiedy dziecko może jeść jajka? Jeśli niemowlę do 6. miesiąca było karmione wyłącznie piersią, już w siódmym miesiącu życia można przygotować mu danie z jajkami. Trzeba pamiętać, że wraz z wprowadzeniem nowych produktów należy kontynuować karmienie piersią! Mleko matki powinno nadal stanowić podstawę żywienia, w dodatku powinno być elementem każdego posiłku niemowlaka. W ten sposób układ pokarmowy dziecka będzie chroniony.
Warto pamiętać, że kwestia tego, od kiedy dzieci mogą jeść jajka, wygląda nieco inaczej w przypadku maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym. U nich rozszerzanie diety można rozpocząć wcześniej – po skończeniu 17. tygodnia życia, jednak nie później niż po 26. tygodniu życia.
Jak często dziecko może jeść jajka?
Na początku nie należy szaleć z liczbą jajek. Należy je wprowadzać powoli i ostrożnie. Niemowlakom można podawać jedno małe jajko maksymalnie 2 razy w tygodniu. Z czasem liczbę zjadanych w ciągu tygodnia jajek można stopniowo zwiększyć. Ile jajek może jeść dziecko w wieku od 1. do 3. roku życia? Do 3-4 jajek w tygodniu. Ile jajek może zjeść starsze dziecko? Nawet do 6-7 w tygodniu. Jeśli jednak zdarzy się, że dziecko zje więcej jajek, nie stanie się nic złego, choć nie powinno to być normą. Nie trzeba też sztywno trzymać się zasady, że jednego dnia maluch może zjeść jedno jajko! Może zjeść dwa, może też jeść jajka codziennie. Trzeba bowiem pamiętać, że dziecko niemal nigdy nie zjada pełnej przygotowanej dla niego porcji, w dodatku ma swoje „zachcianki”, przez dwa dni jajka mogą być jego ulubionym daniem, a przez kolejne może ich nie jeść ich w ogóle.
W jakiej formie podawać dziecku jajka?
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami można dziecku od razu podać całe jajko – białko i żółtko. Oczywiście istotne jest to, żeby było najwyższej jakości – świeże, ekologiczne, z wolnego wybiegu, z kontrolowanych ferm (najlepiej tzw. zerówki lub jedynki). Jajko nie może być pęknięte, w przypadku uszkodzonej skorupki istnieje prawdopodobieństwo, że do środka dostały się bakterie. Najważniejsze jest to, aby pierwsze jajka w jadłospisie dziecka były całkowicie ugotowane! Oznacza to, że jajko powinno się gotować 10-15 minut! Długie gotowanie obniża bowiem jego alergizujące działanie.
Ugotowane na twardo jajko można rozgnieść widelcem i dodać do zupy jarzynowej lub przecieru warzywnego. Później można dziecku podawać po prostu rozgniecione jajko. Oczywiście jajka nie należy solić i doprawiać pieprzem lub majonezem! Po miesiącu lub dwóch można rozszerzyć wachlarz dań jajecznych. Dobrym pomysłem jest jajecznica przygotowywana na parze. Wystarczy do miseczki dodać jajko i odrobinę mleka, roztrzepać, a następnie miskę umieścić w garnku z gotującą się wodą. Jajka należy mieszać, aż dobrze się zetną. Do przygotowania jajecznicy można również użyć parowaru.
Jajka mogą też być składnikiem dań pieczonych, np. muffinek warzywnych, naleśników lub placuszków. Od kiedy dziecko może jeść jajka na miękko? W takiej postaci jajko można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Do tego czasu jajka muszą być całkowicie ścięte. Należy też wstrzymać się z podawaniem dzieciom jajek smażonych na maśle, gdyż są najmniej zdrowe (np. jaj sadzonych, tradycyjnej jajecznicy). Czy dziecku można podawać surowe jajko? Ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą, nie wolno podawać dzieciom surowych jajek w żadnej postaci (np. kogel-mogel, domowy majonez).
Jajka w diecie dziecka a alergia na jajka
Białko jaja kurzego jest silnym alergenem, niestety alergia na jajka jest dość częsta, szacuje się, że w Polsce występuje u średnio 0,6% dzieci do 2. roku życia. Z tego powodu wcześniej eksperci zalecali wstrzymać się z wprowadzaniem jajek do diety dziecka nawet do 9. miesiąca życia. Dodatkowo rekomendowano najpierw podawać dziecku tylko żółtko i to w małej ilości, a białko dopiero około 11. miesiąca życia. Natomiast najnowsze badania wskazują, że rozszerzanie diety o jajka po 12. miesiącu życia sprawia, że dzieci są bardziej narażone na wystąpienie objawów alergii na jajka niż dzieci, które miały je wcześniej wprowadzone do jadłospisu.
Oznacza to, że unikanie typowych alergenów tak naprawdę może zwiększyć ryzyko rozwoju u dziecka uczulenia. Z tego też powodu, zmieniono zalecenia dotyczące tego, od kiedy dzieci mogą jeść jajka. Jest to polecane już po ukończeniu 6. miesiąca życia. Co więcej, nie trzeba osobno wprowadzać żółtka i białka. To, co trzeba zrobić, to obserwować, jak organizm dziecka reaguje po zjedzeniu jajka. Głównymi objawami alergii na jajka są nudności, ból brzucha, biegunka, pokrzywka, trudności w oddychaniu. Gdy wystąpią, należy się zgłosić do lekarza i przeprowadzić diagnostykę w kierunku uczulenia na białko jaja kurzego. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzona alergia na jajka, to wówczas konieczne jest wykluczenie ich z diety.
Zalecenia dietetyczne dotyczące tego, od kiedy dziecko może jeść jajka, są jasne. Jednak problemem może okazać się to, że dziecko nie chce ich jeść. Jeśli maluch odmawia jedzenia jajek jednego dnia, nie oznacza to, że któregoś dnia w końcu mu nie zasmakują, dlatego trzeba próbować je przemycać do jego diety. Może się też okazać, że maluch będzie miał niezaspokojony apetyt na jajka, na to też trzeba uważać. Choć są one ważnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety, nie mogą jej zdominować!
Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Dodaj komentarz