Inhalacja u dziecka – co warto wiedzieć?

Jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia chorób górnych dróg oddechowych u najmłodszych są inhalacje! Inhalacje u dzieci można przeprowadzać, stosując domowe metody lub korzystając ze specjalnych inhalatorów (nebulizatorów). Zakup takiego urządzenia warto przemyśleć, zwłaszcza gdy maluch często cierpi z powodu schorzeń układu oddechowego!

Inhalacja u dziecka: wskazania

Inhalacja to prosty zabieg polegający na podawaniu leków drogą wziewną lub wdychaniu pary wodnej z solą fizjologiczną, olejkami eterycznymi lub ziołami. Najczęściej wykonywanie inhalacji zalecane jest w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i zatok, a także przy astmie i alergii. Choć inhalacja jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, to istnieje szereg przeciwwskazań do jej stosowania m.in.: wysoka gorączka, ropne zapalenie zatok i migdałków, niewydolność krążeniowo-oddechowa i krwawienie z nosa.

inhalacja u dzieci

Czego używać do inhalacji?

Wśród produktów, które najczęściej stosuje się do inhalacji, są leki wykrztuśne, leki rozkurczające drzewo oskrzelowe, sól fizjologiczna oraz roztwory soli o wyższym stężeniu (np. Nebu-Dose Isotonic, Nebutac 3 hipertoniczny 3% roztwór NaCl do inhalacji, Nebu Hipertonic 3% roztwór do inhalacji, Nebu-Dose Hialuronic, Nebu Muco 7% roztwór do inhalacji), a ponadto olejki eteryczne (np. rozmarynowy, lawendowy, majerankowy, eukaliptusowy, tymiankowy, oregano) i zioła (np. rumianek, majeranek, szałwia, lawenda). Oczywiście wszelkie leki (przede wszystkim sterydy i antybiotyki) można stosować wyłącznie z zalecenia lekarza! Warto pamiętać, że w przypadku niemowląt i małych dzieci nie zaleca się stosowania ziół do inhalacji, gdyż mogą one wywoływać groźne reakcje alergiczne.

Tradycyjne metody inhalacji

Najprostszy rodzaj inhalacji to inhalacja parowa. Do jej wykonania potrzebna jest miska i woda (z solą lub olejkiem eterycznym) – dziecko siedząc, powinno pochylać głowę nad parującą wodą przez około 10 minut, przy czym konieczne jest zachowanie przynajmniej 30 centymetrów odległości między twarzą a taflą wody, trzeba też pamiętać, że maluch musi mieć przez cały czas zamknięte oczy! Dla zwiększenia skuteczności zabiegu głowę dziecka można przykryć ręcznikiem. Należy jednak podkreślić, że ten rodzaj inhalacji można stosować u dzieci powyżej 7. roku życia! W przypadku młodszych dzieci w ramach inhalacji można używać plasterków do przyklejania na ubranko lub kołderkę (np. Aromactiv – od pierwszych dni życia, Ibuaroma – od 18. miesiąca życia) lub ustawiać w pokoju dziecka miskę z parującą wodą i 1-2 kroplami olejku eterycznego.

Sprzęt do inhalacji dla dziecka

Profesjonalne urządzenie do inhalacji będzie niezbędne, jeśli lekarz zaleci podanie dziecku leków drogą wziewną. Inhalator dla dziecka, zwany także nebulizatorem to urządzenie, które rozbija cząsteczki leków, tworząc mgiełkę, dzięki czemu substancje czynne szybciej docierają do właściwego miejsca. Dodatkowo taki ukierunkowany sposób aplikacji pozwala na zmniejszenie dawek leku, co znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów – największą popularnością cieszą się nebulizatory tłokowe (pneumatyczne), nieco mniejszą zaś urządzenia ultradźwiękowe. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że nebulizatory tłokowe są bardziej uniwersalne – idealne do podawania leków i soli fizjologicznej (mechanizm ultradźwiękowy nie nadaje się do podawania większości leków, przede wszystkim sterydów!), no i nie ukrywajmy, są tańsze! Zakup dobrego sprzętu do nebulizacji to wydatek powyżej 100zł, warto jednak pamiętać, że większość modeli ma w zestawie maski zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, co sprawia, że inhalator staje się sprzętem dla całej rodziny! Wśród modeli dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: Inhalator Med2000 CX AeroKid (wyposażony w opatentowany rozpylacz AndyFlow z trzema rodzajami nakładek, które regulują wielkość rozpylanych cząsteczek), Inhalator tłokowy IT-200 Apteo Care, Inhalator Diagnostic HI-NEB, Inhalator Soho Nimo Małpka dla dzieci oraz Inhalator Omron CompAir Eco (wiele z nich dostępnych np. tutaj).

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, rozważ zakup nebulizatora! Urządzenie to będzie przydatne nie tylko w trakcie leczenia chorób jako bardziej efektywny sposób podawania leków, ale przede wszystkim sprawdzi się w profilaktyce. Inhalacje z soli fizjologicznej to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod oczyszczania oraz nawilżania dróg oddechowych, która szybko przynosi ulgę przy katarze oraz przy objawach suchego kaszlu! Na szczęście nawet nie mając pod ręką nebulizatora, można stosować lecznicze inhalacje! Miska z parującą wodą nie nada się wprawdzie do podawania leków, ale z dodatkiem olejków eterycznych lub soli będzie stanowić ogromne wsparcie w walce np. z zatkanym nosem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.