Bilans zdrowia dziecka 6-latka

W odróżnieniu od wcześniejszych badań bilansowych w wieku dwóch i czterech lat bilans sześciolatka jest szczególny. Odbywa się przed pójściem dziecka do szkoły, więc jego głównym celem jest określenie gotowości przyszłego ucznia do rozpoczęcia edukacji. Sprawdzany jest nie tylko jego prawidłowy rozwój fizyczny, ale w szczególności uwaga skupia się na rozwoju intelektualnym i społecznym.

Przygotowania do wizyty

Na badanie należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz kartę szczepień, czyli to, co ostatnio. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych bilansów oprócz tego konieczna jest specjalna „Karta profilaktycznego badania kontrolnego sześciolatka”. Jest ona złożona z kilku części. Pierwszą uzupełniają rodzice, następną pielęgniarka, a ostatnią lekarz na zakończenie bilansu. Najważniejszymi informacjami w niej zawartymi jest określenie dojrzałości zdrowotnej oraz kwalifikacji do zajęć wychowania fizycznego. Wypełnioną kartę należy oddać pielęgniarce szkolnej. Warto pamiętać, że te informacje są wyłącznie do wglądu dla przedstawicieli służby zdrowia, a nie dla nauczycieli!

Bilans sześciolatka – pomiary i pytania

To nie jest Wasze pierwsze badanie bilansowe, więc z grubsza wiecie, co Was czeka. Na pierwszy ogień idą ponownie mierzenie i ważenie oraz nanoszenie wyników pomiarów na siatki centylowe (prawidłowa masa ciała: 18-27,5kg; wzrost – chłopcy: 107-125cm; wzrost – dziewczynki: 110-122,5cm). Kolejnym pomiarem do przeprowadzenia jest zmierzenie maluchowi ciśnienia. Sprawdzeniu podlegają oczywiście wzrok i słuch. Wszelkie zaburzenia są wskazaniem do skierowania dziecka do okulisty lub laryngologa. Lekarz ocenia postawę, kontroluje, czy od ostatniej wizyty u dziecka nie pojawiły się wady postawy np. skolioza lub nie doszło do zniekształceń kończyn dolnych np. do płaskostopia. Kolejną pozycją do sprawdzenia jest stan uzębienia i jamy ustnej, w przypadku nieprawidłowości lekarz może skierować do dentysty lub ortodonty. Ważnym elementem wizyty jest badanie zewnętrznych narządów płciowych, co pozwoli wykluczyć przedwczesne dojrzewanie. U chłopców ocenia się również, czy nie występują takie wady jak stulejka, wnętrostwo, spodziectwo. Niezmienną częścią badania bilansowego jest szczegółowa rozmowa z rodzicami lub opiekunami. W trakcie wizyty skontrolowana zostanie również karta szczepień.

bilans sześciolatkaBilans 6-latka – sprawność fizyczna

Sprawdzanie prawidłowej postawy oraz zdolności motorycznych dziecka jest przesłanką do wydania orzeczenia o zdolności dziecka do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Na podstawie badań i obserwacji lekarz określa stopień zdolności dziecka do ćwiczeń fizycznych (brak przeciwwskazań, zdolny z ograniczeniami, niezdolny czasowo lub trwale), a jeśli stwierdzono nieprawidłowości, maluch z pewnością dostanie skierowanie na specjalne zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Bilans dziecka – obserwacja i zadania

Z racji wyjątkowości tego konkretnego bilansu najwięcej czasu poświęca się na aspekty, które są kluczowe do wydania opinii o gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki lub podjęcia ewentualnych kroków, aby nadrobić pewne braki lub skorygować nieprawidłowości i wady. Lekarz w rozmowie z dzieckiem może już na wstępie wychwycić wady wymowy, które na tym etapie rozwoju są stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Ocenie podlega rozwój intelektualny dziecka oraz poziom rozwoju emocjonalno-społecznego. Sprawdzić należy, czy dziecko płynnie mówi, czy wypowiada zdania złożone z większej liczby wyrazów, czy swobodnie liczy do 100, czy potrafi dodawać w obrębie 10 i odejmować w obrębie 5. Ważnymi składowymi opinii są oceny sprawności motorycznej oraz umiejętności manualnych, a także lateralizacja (preferencja do używania prawej bądź lewej ręki do wykonywania różnych czynności), przy czym część z tych informacji dostarczyć może wywiad z rodzicami lub opiekunami, a część można zweryfikować poprzez bezpośrednie zadania kierowane do dziecka.

Bilans sześciolatka jest badaniem obowiązkowym, jego wyniki określają bowiem gotowość dziecka do pójścia do szkoły, mają odpowiedzieć na pytanie, czy jest ono na tyle rozwinięte, aby sprostać szkolnym wymaganiom. To także ostatni dzwonek na wprowadzenie dziecku dodatkowych zajęć i ćwiczeń, mających na celu zmniejszenie dysproporcji między nim a rówieśnikami. Jeśli okaże się, że dziecko potrzebuje wizyty u logopedy lub psychologa, nie należy tego ignorować, gdyż problemy będą się jedynie nawarstwiać. Bilans może wykazać również wady postawy, wykluczające dziecko z zajęć WF-u, a czasem wystarczy konsultacja ze specjalistą oraz zestaw odpowiednich ćwiczeń, aby te wady skorygować.

Interesuje Cię też bilans zdrowia dwulatka? Zerknij do postu blogowego

Geny po ojcu

Bardzo ciekawy wpis, my jesteśmy już po bilansie, w naszym przypadku nie był aż tak szczegółowy. Myślę, że w dużej mierze zależy to od personelu medycznego danej przychodni i czasu jaki mają zarezerwowany dla pacjenta.

Aga

u nas pediatra nie chciała wykonać bilansu, twierdząc, że w szkole/ zerówce powinni to zrobić. i tak mój prawie 7 latek nie ma bilansu 🙁

Agnieszka Mańkowska

no właśnie, nasza Lenka ma 6 lat 4 miesiące, na moje pytanie o bilans lekarka powiedziała że najpierw mam przynieść kartkę z przedszkola, a w przedszkolu zrobili wielkie oczy że pierwszy raz słyszą, no i kto ma rację ?

Marzena

dziecko ma liczyć do 100? odejmować i dodawać do 10ciu? bzdura jakaś… mam dwie córka jedna już po tym bilansie a druga przed i nikt nie sprawdzał czy liczy do 100? przesada… a córka jest jedną z najlepszych uczennic w szkole a wątpie czy wtedy by potrafiła…chyba to lekko naciągane

Anka

i te wymiary i waga to jakies z du.. mój syn juz dawno się w tym nie łapie bo od urodzenia jest wysoki.. porażka ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.