Wysoki cholesterol u dziecka – jak leczyć?

Myślisz, że wysoki cholesterol to problem osób dorosłych? Niestety, ale nie tylko! Zbyt wysoki cholesterol u dzieci jest coraz częściej diagnozowany! Dlaczego tak się dzieje? Jako głównych winowajców tego stanu należy przede wszystkim wskazać fatalną dietę i brak ruchu, a także obciążenia genetyczne! Co robić, gdy wyniki wskazują wysoki cholesterol u dziecka? Jak obniżyć cholesterol u dziecka?

Cholesterol – dobry i zły

Cholesterol jest substancją tłuszczową, którą organizm ludzki samodzielnie produkuje, dodatkowo jest on dostarczany wraz z jedzeniem (występuje w produktach odzwierzęcych m.in. żółtka jaj, czerwone mięso, podroby). Zwykło się uważać, że cholesterol to zło, jednak nie jest to do końca prawda, cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po pierwsze jest on składnikiem błon komórkowych, po drugie uczestniczy na przykład w produkcji kwasów żółciowych oraz hormonów (m.in. kortyzol, progesteron, testosteron) i witaminy D.

wysoki cholesterol u dziecka

Cholesterol u dzieci: normy

Hipercholesterolemia to przewlekły stan zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu, którego objawem jest podwyższone stężenie cholesterolu w osoczu krwi. W wyniku wysokiego poziomu cholesterolu w tętnicach odkładają się złogi cholesterolowe, z których z czasem tworzą się blaszki miażdżycowe. Konsekwencją odkładania się blaszek miażdżycowych jest miażdżyca, która jest czynnikiem powstawania między innymi zawałów serca i udarów mózgu.

Dla osób dorosłych całkowicie normalne jest wykonywanie badań określających poziom cholesterolu, inaczej sytuacja wygląda u najmłodszych – właściwie żaden lekarz nie zleca rutynowych badań na cholesterol u dzieci. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że u niektórych maluchów w wieku dwóch lat już dochodzi do odkładania złogów cholesterolowych, a w wieku dziesięciu lat rozwija się miażdżyca, lepiej odpowiednio wcześnie wykonać lipidogram. Odpowiednio wcześnie, czyli kiedy? W przypadku podejrzenia zaburzeń lipidowych u dziecka (obciążenia genetyczne, predyspozycje rodzinne, otyłość, cukrzyca dziecka, nadciśnienie) badanie profilu lipidowego można wykonać już w okolicy 2.-3. roku życia, zaś profilaktycznie – około 5. roku życia (najpóźniej w okolicy 9.-10. roku życia).

Badanie poziomu cholesterolu we krwi nazywane jest lipidogramem – wskazuje on poziom całkowitego cholesterolu, frakcji LDL (tzw. zły cholesterol – w przypadku nadmiernego stężenia odkłada się w postaci złogów cholesterolowych), frakcji HDL (tzw. dobry cholesterol – zapobiega odkładaniu się złogów, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca) oraz trójglicerydów. Lipidogram przeprowadza się na czczo (12 godzin od zjedzenia ostatniego lekkiego posiłku).

A co z wynikami? Cholesterol u dzieci normy ma następujące: optymalne stężenie cholesterolu LDL wynosi poniżej 110mg/dl, stężenie graniczne – od 110 do 129mg/dl, natomiast wysokie – powyżej 130mg/dl. Co do cholesterolu całkowitego nie powinien on przekraczać stężenia 170-180mg/dl. Trzeba pamiętać, że interpretację wyniku badania należy pozostawić lekarzowi. W zależności od obciążeń zdrowotnych i predyspozycji genetycznych lekarz może zlecić dodatkowe badania lub specjalne zalecenia dietetyczne, a nawet wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Skąd podwyższony cholesterol u dziecka?

Wysoki cholesterol u dziecka to przede wszystkim efekt złej diety i braku aktywności fizycznej. Dzieci zamiast spędzać czas na świeżym powietrzu, grając w piłkę lub jeżdżąc na rowerze, siedzą przed komputerem lub przed telewizorem, w dodatku w towarzystwie niezdrowych przekąsek. Ponadto codzienna dieta najmłodszych często bazuje na produktach wysoko przetworzonych i fast foodach (czyli produktach pełnych tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans).

Podwyższony cholesterol u dziecka występuje bardzo często w przypadku maluchów z nadwagą, otyłością, wysokim ciśnieniem krwi, a także u małych diabetyków. W grupie ryzyka są również dzieci z obciążeniami genetycznymi (dzieci, których rodzice lub dziadkowie mieli zawał lub udar w wieku poniżej 65. roku życia w przypadku kobiet, poniżej 55. roku życia w przypadku mężczyzn oraz dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców ma wysoki poziom całkowitego cholesterolu – powyżej 240mg/dl).

Wysoki cholesterol u dziecka: objawy

Po czym poznać, że Twoje dziecko ma podwyższony poziom cholesterolu? No cóż, wysoki cholesterol u dziecka nie daje specyficznych objawów bólowych, które jednoznacznie wskazywałyby na tę dolegliwość. A jeśli dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu i nie skarży się na ból, to rodzice zwykle nie podejmują żadnych kroków w kierunku diagnostyki schorzenia kojarzonego z latami zaniedbań żywieniowych, jakim niewątpliwie jest wysoki cholesterol! Na co więc należy zwracać szczególną uwagę? Czasem podwyższony cholesterol u dziecka można zaobserwować… na skórze! Najczęściej wokół oczu pojawiają się tzw. kępki żółte. Mają one postać żółtawych, twardych grudek, w których odkłada się cholesterol.

Jak obniżyć cholesterol u dziecka?

Zanim u Twojego dziecka powstaną blaszki miażdżycowe, trzeba podjąć odpowiednie działania! Jest kilka kluczowych zasad dotyczących tego, jak obniżyć cholesterol u dziecka? Najważniejszą jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy maluchowi wszystkich ważnych składników odżywczych! Tych na pewno nie ma w fast foodach, chipsach, krakersach, ciastkach i innych wysoko przetworzonych „potworkach” i to właśnie te produkty jako pierwsze powinny zniknąć z dziecięcego menu.

Ponadto należy bezwzględnie ograniczyć maluchowi spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, tłustych serów, śmietany, czerwonego mięsa, parówek, podrobów, smażonych potraw, białego cukru i soli. W przypadku dzieci szczególnie trudne może być ograniczenie słodyczy, niestety jest to absolutnie konieczne. Cukry proste wpływają negatywnie na gospodarkę lipidową we krwi i podwyższają poziom trójglicerydów, dodatkowo zawarte w sklepowych słodyczach tłuszcze trans nie dość, że podnoszą „zły” cholesterol, to również obniżają poziom tego „dobrego”.

Jadłospis w przypadku, gdy badania wykazały podwyższony cholesterol u dziecka, należy budować wokół warzyw, roślin strączkowych, owoców, produktów bogatych w błonnik (np. pełnoziarniste pieczywo i makarony), kasz, chudego mięsa, ryb, odtłuszczonego nabiału, nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. orzechy, awokado). Oprócz diety niskocholesterolowej (którą można wprowadzać już u dzieci powyżej 2. roku życia) niezbędnym elementem profilaktyki jest także ruch. Rodzice powinni zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, np. organizując wspólne wycieczki rowerowe lub rodzinne mecze siatkówki lub piłki nożnej. Optymalna porcja ruchu to przynajmniej godzina zróżnicowanych pod względem intensywności ćwiczeń. Dobra dieta i aktywność fizyczna nie tylko stanowią sposób na to, jak obniżyć cholesterol u dziecka, ale również pomogą zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni zapominać, że poprawienie wyników dziecka to zaledwie etap pierwszy w walce o jego zdrowie! O wiele trudniejsze jest utrzymanie stężenia cholesterolu na prawidłowym poziomie! Wprowadzone w diecie zmiany i codzienna dawka ruchu muszą stać się stałym elementem codziennego życia! Ponadto równie istotne jest monitorowanie stężenia cholesterolu – wykonywanie regularnych badań i konsultowanie wyników ze specjalistą, a w razie potrzeby wprowadzenie leczenia farmakologicznego (w przypadku dzieci statyny stosować można powyżej 10. roku życia).

Wysoki cholesterol u dziecka wymaga działania, jeśli odpowiednie kroki nie zostaną podjęte, w młodym wieku może się rozwinąć miażdżyca, która stanowi bezpośrednią przyczynę chorób układu krążenia, zawału serca i udaru mózgu! Mowa więc o poważnych schorzeniach, które mogą doprowadzić do śmierci! W przypadku dziecka z grupy ryzyka należy jak najwcześniej wykonać stosowne badania oraz zadbać o jego dietę i aktywność fizyczną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.