Cukrzyca w ciąży – jak ją leczyć?

Ciąża to niezwykły moment w życiu kobiety. Jest to czas, w którym szczególnie trzeba zadbać o swoje ciało i zdrowie. Częstą dolegliwością występującą w okresie ciąży jest cukrzyca. Choruje na nią jedna na sto kobiet. Zaburzenie to pojawia się na skutek zmian hormonalnych i metabolicznych, które towarzyszą ciąży. Pod wpływem obciążenia organizmu dochodzi do spadku produkcji insuliny, co w następstwie prowadzi do gwałtownego wzrostu cukru we krwi.

Cukrzyca w ciąży – objawy i leczenie

Nie wszystkie objawy cukrzycy ciążowej są łatwe do rozpoznania, gdyż mogą przypominać zwykłe ciążowe niedogodności, takie jak np. częste oddawanie moczu. Wśród innych objawów cukrzycy wymienić można: ogólne zmęczenie organizmu, zawroty głowy, nudności, nagłe napady głodu i rożnego rodzaju infekcje.
Cukrzyca ciążowa jest stosunkowo łatwa do wykrycia, gdyż badanie poziomu cukru we krwi, w okresie ciąży, jest zlecane przez lekarzy systematycznie. Jeżeli wynik okaże się nieprawidłowy, konieczna jest wtedy wizyta u diabetologa. Lekarz ten ułoży odpowiednią dietę, która będzie podstawą walki z choroba cukrzycową. Podstawą posiłków będzie niewątpliwie ograniczenie spożywania cukrów prostych (słodycze i napoje słodzone). Nowa dieta oparta będzie o duże ilości warzyw, ryb i chudego mięsa.
Nieleczona cukrzyca może nieść poważne konsekwencje dla matki i nienarodzonego jeszcze maleństwa. Od zaburzeń oddechowych zaraz po urodzeniu do nawet obumarcia płodu w okresie ciąży.

Podsumowując, cukrzyca ciążowa wykryta stosunkowo wcześnie nie zagraża życiu dziecka (ani życiu mamy). Dlatego tak bardzo ważne jest systematyczne, częste wykonywanie badań kontrolnych oraz zdrowa, odpowiednia dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.