Pompa insulinowa dla dzieci – czy warto?

Cukrzyca typu 1, czyli cukrzyca insulinozależna najczęściej dotyka dzieci – szacuje się, że 80-90% dziecięcych diabetyków to maluchy z cukrzycą typu 1. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do niedoboru insuliny, tym samym jego leczenie polega na ich uzupełnianiu. Odpowiednie dawki insuliny można podawać maluchom za pomocą np. specjalnych penów, jednak bardziej efektywnym sposobem jest pompa cukrzycowa dla dzieci, czyli specjalne urządzenie, które eliminuje konieczność ciągłego kłucia. Jak działa pompa insulinowa u dziecka?

Dlaczego brakuje insuliny?

Cukrzyca insulinozależna, czyli cukrzyca typu 1 ma podłoże autoimmunologiczne. Ten typ cukrzycy u dzieci najczęściej dotyka niemowląt (powyżej 6. miesiąca życia) i małych dzieci (w wieku wczesnoszkolnym). W przebiegu tego schorzenia trzustka, a dokładnie jej komórki beta nie wytwarzają odpowiedniej ilości insuliny, czyli hormonu metabolizującego glukozę, albo nie produkują jej w ogóle. Dzieje się tak, gdyż organizm wytwarza przeciwciała, które uważają komórki beta trzustki za „agresora” i zaczynają je niszczyć. Niestety powody tej autoagresji nie są do końca znane, choć wiele wskazuje, że istotne są pewne predyspozycje genetyczne.

pompa insulinowa dla dziecka

Leczenie cukrzycy typu 1 polega na podawaniu insuliny w odpowiednio dobranych dawkach tak, aby utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, czyli glikemię oraz umożliwić prawidłowe dostawy glukozy do komórek ciała. Wysokość dawki insuliny oblicza się na podstawie wielu czynników – głównie ilości zjadanych węglowodanów, białka i tłuszczów (korzysta się z takich pojęć jak – wymiennik węglowodanowy (WW) oraz wymiennik białkowo-tłuszczowy (WBT)).

Są trzy metody podawania insuliny małym diabetykom – zastrzyki, peny oraz pompa insulinowa dla dzieci. Podawanie insuliny w zastrzykach i w penach wiąże się z koniecznością wykonywania kilku wkłuć dziennie, co w przypadku małych dzieci jest męczące. Trzecie rozwiązanie, czyli pompa insulinowa u dziecka zapewnia zdecydowanie wygodniejszy i mniej bolesny sposób podawania insuliny. Wyeliminowana zostaje potrzeba kilku wkłuć dziennie, konieczne jest tylko jedno wkłucie co kilka dni (dostępne są także modele, które wszczepia się pod skórę). Lekarze zdecydowanie wskazują, że pompa cukrzycowa dla dzieci jest najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą podawania insuliny.

Jak wygląda pompa insulinowa dla dzieci?

W przypadku małych diabetyków to rodzice są odpowiedzialni za kontrolowanie glikemii i podawanie insuliny, a pompa insulinowa znacznie ułatwia im codzienne obowiązki związane z opieką nad chorym dzieckiem! Jak wygląda pompa insulinowa dla dzieci? Jest to urządzenie elektroniczne niewielkich rozmiarów, przypominające wyglądem mały telefon komórkowy. Urządzenie zbudowane jest ze zbiornika na insulinę, panelu sterowania oraz wyświetlacza. Oczywiście w zależności od marki i modelu pompa insulinowa dla dzieci może się nieco różnić. Niektóre modele obsługuje się za pomocą przycisków, a niektóre ekranem dotykowym lub specjalnym pilotem zewnętrznym.

Aby pompa insulinowa u dziecka mogła realizować swoje zadanie, czyli podawać insulinę, musi być podłączona do ciała użytkownika. Chory ma więc założone pod skórę miękkie wkłucie, które z urządzeniem połączone jest za pomocą drenu (w przypadku modeli bezdrenowych używany jest moduł infuzyjny bezpośrednio umieszczony na ciele). Istotne jest, aby wkłucie zmieniać co 2-3 dni!

Pompę insulinową należy mieć ciągle przy sobie, na szczęście ze względu na niewielkie wymiary bez problemu mieści się ona w kieszeni, można ją również przyczepić do paska. Nowoczesne urządzenia zapewniają komfort, wygodę i bezpieczeństwo, przede wszystkim pozwalają na normalne funkcjonowanie. Pompa insulinowa dla dzieci jest szansą na normalne funkcjonowanie, uprawianie aktywności fizycznej oraz codzienne zabawy z rówieśnikami.

Jak działa pompa insulinowa u dziecka?

Mówiąc krótko, pompa insulinowa u dziecka ma za zadanie podawać insulinę w niewielkich ilościach w sposób ciągły, imitujący naturalny mechanizm wydzielania tego hormonu. Odbywa się to w tzw. trybie podstawowym. Ponadto insulina w większych dawkach podawana jest w postaci tzw. bolusów okołoposiłkowych. To, ile jednostek insuliny na godzinę podawanych jest we wlewie podstawowym, ustala lekarz (jest to zależne np. od indywidualnego zapotrzebowania organizmu dziecka na insulinę w różnych porach dnia i nocy lub jego aktywności w ciągu dnia). Co do podawania bolusów, to ilość insuliny należy wyliczyć samodzielnie. Ułatwieniem jest to, że pompa cukrzycowa dla dzieci posiada funkcję kalkulatora bolusa, co oznacza, że po wprowadzeniu liczby wymienników węglowodanowych w planowanym do spożycia posiłku, urządzenie wskazuje rekomendowane dawki insuliny.

Pompa insulinowa u dziecka pozwala na podawanie bolusów rozłożonych w czasie, aby jak najlepiej dostosować podaż insuliny do tempa wchłaniania zjedzonego posiłku. Wyróżnia się: bolus prosty, bolus przedłużony oraz bolus złożony. Bolus prosty wykorzystuje się przede wszystkim przy posiłkach złożonych niemal w całości z węglowodanów, insulina jest podawana za jednym razem. Bolus przedłużony stosuje się przy posiłkach bazujących na białkach i tłuszczach, które spowalniają wchłanianie węglowodanów, co wymaga również spowolnienia działania insuliny. Bolus złożony (połączenie bolusa prostego i przedłużonego) należy stosować, gdy zjadany jest posiłek zawierający zarówno węglowodany, jak i tłuszcze i białko. Potrzebna ilość insuliny jest podawana w określonym schemacie – część od razu, a część rozłożona jest w czasie.

Pompa insulinowa dla dzieci: zalety

Niewątpliwą zaletą stosowania pomp insulinowych jest znaczące ograniczenie wkłuć, co dla dzieci ma niebagatelne znaczenie. Pompa insulinowa u dziecka pozwala w optymalny sposób wyrównywać poziom glikemii, równocześnie w dużym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej dla zdrowia malucha hipoglikemii i hiperglikemii. Co ważne, pompa umożliwia bardziej precyzyjne podawanie insuliny (z dokładnością do 0,1 jednostki), a także elastyczne dopasowywanie dawek wlewów podstawowych względem np. zwiększenia aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz stosowanie różnych rodzajów bolusów.

Należy pamiętać, że pompa insulinowa nie zapewnia całkowitego wyleczenia, nie sprawia, że diabetyk nagle nie musi się niczym martwić. Urządzenie to nie mierzy poziomu glikemii, nie dostosowuje samodzielnie dawek insuliny, stanowi jednak ogromną pomoc w opanowaniu cukrzycy, oczywiście przy założeniu, że korzysta się z niego w odpowiedni sposób. Nauka prawidłowej obsługi pompy insulinowej nie jest najłatwiejsza, wymaga dużego zaangażowania i dyscypliny. W przypadku starszego dziecka rodzice powinni jak najwcześniej zapoznawać go z zasadami działania pompy, aby mogło aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.

Pompa insulinowa dla dzieci: refundacja

Cena pompy insulinowej dla dzieci niestety może przyprawić rodziców o zawrót głowy – ceny wahają się od 4000zł za standardowe modele do nawet 18000zł za zaawansowane technologicznie pompy wyposażone np. w hipoblokady i system przewidywania hipoglikemii. Co zrobić, gdy potrzebna jest pompa insulinowa dla dzieci? Refundacja możliwa jest dla chorych poniżej 26. roku życia, co oznacza, że dzieci mogą otrzymać pompę insulinową całkowicie bezpłatnie! Osoby, które chcą ubiegać się o refundację urządzenia, muszą się zgłosić do przychodni diabetologicznej lub oddziału szpitalnego, który ma podpisaną z NFZ umowę na zakup pomp. Chory musi przejść proces kwalifikacyjny, który polega m.in. na analizie dotychczasowych wyników leczenia. Czas oczekiwania na pompę zwykle wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.

Oprócz refundacji na samą pompę insulinową dzieci i osoby poniżej 26. roku życia mogą bezpłatnie otrzymać zestawy infuzyjne (wkłucie, dren) oraz zbiornik na insulinę. Jedynymi kosztami związanymi z korzystaniem z pompy insulinowej jest koszt insuliny. Program refundacji pompy insulinowej dla dzieci nie jest pozbawiony wad. Niestety zwykle nie ma możliwości wyboru konkretnego modelu urządzenia. Zakup urządzeń przez placówki przebiega na drodze przetargu, więc chory otrzymuje model, który zwyciężył w konkursie. Niedogodnością z pewnością jest także czas oczekiwania na urządzenie.

Pompa insulinowa u dziecka to bardzo wygodne rozwiązanie i niesamowita pomoc w kwestii precyzyjnego podawania insuliny, jednak korzystanie z niej nie zwalnia diabetyka z konieczności ciągłego kontrolowania podawanych dawek hormonu. Pompa insulinowa nie zastępuje trzustki, tylko w pewnym stopniu imituje jej pracę, o tym nie można zapominać! Czy w leczeniu cukrzycy typu 1 pompa insulinowa dla dzieci jest niezbędna? Wielu rodziców przyzna, że tak! Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia i skorzystać z oferowanej przez NFZ refundacji.

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.