Szczepienia przed wyjazdem za granicę

Myślisz, że „klątwa faraona” to najgorsze, co może Cię spotkać na wakacjach? Nic bardziej mylnego! Jeśli celem Twojego urlopu są kraje azjatyckie, afrykańskie lub południowoamerykańskie, musisz wiedzieć, że są to obszary, na których występuje wiele ekstremalnie niebezpiecznych chorób zakaźnych np. przenoszonych przez owady. Z tego też powodu zaleca się przed wyjazdem wykonać odpowiednie szczepienia ochronne. Sprawdź, które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane przed podróżą do krajów rozwijających się!

Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

Lista szczepień, które należy wykonać przed podróżą do tzw. krajów rozwijających się, nie jest jednolita. Zależy od wielu czynników, w tym dokładnej lokalizacji, długości pobytu, charakteru podróży, a także ogólnego stanu zdrowia. Międzynarodowe przepisy zdrowotne określają, jakie szczepienia są wymagane, a jakie zalecane dla turystów podróżujących po całym świecie. Zasadniczo większość szczepień traktowana jest jako nieobowiązkowe, wyjątek stanowią: szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółta febra) i szczepionka meningokokowa, bez których służby na granicy mogą zablokować wjazd do danego kraju. Szczepionka przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowa w przypadku wyjazdu do niektórych krajów afrykańskich i południowoamerykańskich (m.in. Kamerun, Burkina Faso, Benin, Mali, Senegal, Brazylia, Wenezuela, Peru), zaś szczepionka przeciwko zakażeniom meningokokowym (meningokokowe zapalenie opon mózgowych i mózgu typu A+C) – do Arabii Saudyjskiej. Wśród zalecanych przed egzotyczną podróżą szczepień są między innymi szczepienia przeciwko: durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, kleszczowemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu, poliomyelitis, błonicy, tężcowi!

szczepienia przed wyjazdem za granicę

Gdzie uzyskać informacje o szczepieniach zalecanych przed podróżą?

Planowanie egzotycznych wakacji powinno rozpocząć się od wizyty u lekarza medycyny podróży lub u lekarza chorób tropikalnych, czyli u specjalistów w tym zakresie. Niestety lekarz domowy nie będzie w stanie udzielić szczegółowych informacji odnośnie do szczepień zalecanych przed wyjazdem np. na Bliski Wschód lub do Indii. Wizytę należy odbyć przynajmniej dwa miesiące przed podróżą. Taki zapas czasowy wymagany jest ze względu na to, że większość szczepionek należy podać odpowiednio wcześnie przed wyjazdem lub podawane są one w kilku dawkach! Konsultacja ze specjalistą pomoże również prawidłowo przygotować się do podróży przede wszystkim w kwestii dodatkowej ochrony przed zakażeniem tropikalnymi chorobami. Przed wizytą u specjalisty można samodzielnie poszukać informacji w internecie, warto odwiedzić np. stronę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Szczepienia przed wyjazdem za granicę – gdzie wykonać?

Aby zaszczepić się przed wyjazdem, należy w odpowiednim czasie zgłosić się do punktu szczepień. Szczegółowy wykaz placówek, w których można się zaszczepić, znajduje się między innymi na stronie GIS-u. Należy jednak pamiętać, że szczepienie może się odbyć wyłącznie po uzyskaniu kwalifikacji lekarskiej, potwierdzającej brak przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki. Trzeba być również przygotowanym na to, że szczepienia są płatne, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dawkę. Po szczepieniach zostanie wydany specjalny dokument potwierdzający ich przyjęcie – Międzynarodowa Książeczka Szczepień, zwana również „żółtą książeczką”.

Nie tylko szczepienia!

Z pewnością szczepienia ochronne są najważniejszym etapem przygotowań do egzotycznej podróży, jednak nie są one gwarancją, że pobyt w innej strefie klimatycznej i styczność z nieznanymi drobnoustrojami nie skończy się infekcją. Nie jest tajemnicą, że na wiele poważnych tropikalnych chorób nie ma szczepionki. Przykładem może być malaria, czyli groźna choroba pasożytnicza przenoszona przez niektóre gatunki komarów. Na zakażenie narażone są przede wszystkim osoby podróżujące do Afryki Subsaharyjskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Wyjazd tam wymaga podjęcia profilaktyki przeciwmalarycznej polegającej na przyjmowaniu odpowiednich leków zarówno przed podróżą, jak i w trakcie jej trwania. Podczas pobytu w krajach, w których występuje ryzyko zarażenia malarią, zaleca się również regularnie stosować repelenty, które zabezpieczają przed ukąszeniem komara.

Mimo że większość z nas po cichu marzy o dalekich podróżach, nigdy nie realizuje swoich planów. Dlaczego? Często z powodu strachu przed tropikalnymi chorobami! Obawy te są naturalne, statystyki zachorowań wśród turystów odwiedzających kraje afrykańskie lub azjatyckie są zatrważające. Trzeba jednak przyznać, że wiele osób nie traktuje poważnie ostrzeżeń i rezygnuje z odpowiednich przygotowań. A szczepienia ochronne dostosowane do specyfiki kraju będącego celem podróży oraz wiedza w zakresie przeciwdziałania zakażeniom mogą zdecydowanie zminimalizować ryzyko zachorowania na większość egzotycznych chorób! Każdy przed podróżą do krajów rozwijających się powinien skonsultować się ze specjalistą od chorób tropikalnych oraz przyjąć zalecane przez niego szczepienia. Faktem jest, że szczepienia nie są tanie, nie warto jednak ryzykować własnego zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.