Zgrzytanie zębów u dzieci – czy to poważny problem?
Z pokoju Twojego dziecka dobiegają dźwięki jak z horroru, a jego zgrzytanie zębami również w dzień doprowadza Cię do szału. Myślisz, że jakoś to zniesiesz, ale niestety się mylisz! Zgrzytanie zębów u dziecka to nie błahostka, ale poważna sprawa. Jak to bywa z większością schorzeń wieku dziecięcego, również zignorowane zgrzytanie zębami w przyszłości może doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Bruksizm, jak fachowo określa się zgrzytanie zębów, to stosunkowo powszechna dolegliwość u dzieci. Najczęściej stwierdza się ją u maluchów do 6. roku życia. Przyczyny tego zjawiska są zróżnicowane. Zgrzytanie zębów może być wywołane czynnikami psychologicznymi, jako częsta reakcja organizmu dziecka na stres. Innym powodem mogą być wady zgryzu. Zobacz więcej w artykule Klasyfikacja wad zgryzu. Zgrzytanie zębami pojawia się również jako objaw somatyczny np. w przebiegu owsicy.
Zgrzytanie zębów u dziecka – co może być powodem?
Owsica
Nocne zgrzytanie zębów to sygnał, że dziecko może być chore na owsicę, czyli tzw. chorobę brudnych rąk. Jeśli dodatkowo dziecko drapie się w okolicy odbytu, cierpi z powodu bólu brzucha lub głowy, jest apatyczne, ma kłopoty z koncentracją, mimo że traci apetyt, ma zwiększoną ochotę na słodycze, można z niemal 100% pewnością zdiagnozować owsicę. Nie jest to wcale rzadka choroba, dzieci zarażają się nią nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z jajami owsików, ale również drogą wziewną, gdyż jaja te mogą unosić się w powietrzu wraz z kurzem. Leczenie polega na przyjmowaniu leków odrobaczających oraz bardzo dokładnych porządkach w domu, które oznaczają również generalne pranie w wysokich temperaturach (ubrań, pościeli i poszewek). Kuracja trwa kilka tygodni i obejmuje wszystkich domowników, równocześnie w ramach profilaktyki dobrze uczyć dziecko właściwych nawyków, np. częstego mycia rąk.
Bruksizm a wady zgryzu
Jeśli przeprowadzone badania wykluczają obecność owsików w kale, istnieje możliwość, że przyczyną zgrzytania zębów jest wada zgryzu. Na bruksizm cierpią najczęściej maluchy do 6. roku życia. Wraz z wyrzynaniem się zębów mogą się pojawić problemy z prawidłowym zgryzem. Szybka diagnoza i podjęcie właściwych kroków pozwolą wyeliminować oba problemy jednocześnie. Rodzice muszą poświęcić trochę czasu i okazać sporo cierpliwości, aby nauczyć dziecko, jak prawidłowo ustawiać szczęki. Ułatwi to zestaw ćwiczeń, które pokaże stomatolog lub ortodonta. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, lekarz zaleci zakładanie specjalnej szyny odciążającej.
Dziecko też się stresuje!
Zgrzytanie zębów może mieć również podłoże psychologiczne. Po wykluczeniu owsicy i wady zgryzu należy przypuszczać, że dziecko w ten sposób odreagowuje stres i napięcie nerwowe. Istotne, aby ustalić, co jest jego przyczyną. Sama możesz być nieświadoma, jak bardzo nic nie znacząca, drobna sprzeczka w domu lub jakaś gwałtowniejsza reakcja wpływa na psychikę dziecka. Również w przedszkolu lub w kontaktach z rówieśnikami zdarzają się stresujące sytuacje, a dziecko nie wiedząc, jak sobie z nimi radzić, nieświadomie zgrzyta zębami. Taki stres towarzyszący dziecku przez cały dzień znajduje ujście w nocnym zgrzytaniu. Dobre efekty przynosi uspokojenie i zrelaksowanie dziecka przed zaśnięciem. Ciepła kąpiel, rozmowa lub prozaiczna czynność, jaką jest przytulenie lub buziak, mogą zdziałać cuda. Czasem wystarczające jest okazanie dziecku zrozumienia i miłości, a kiedy to zawodzi warto rozważyć wizytę u psychologa dziecięcego.
Skutki
Niezależnie od tego, czy zgrzytanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym czy tylko objawem owsicy rodzice muszą podjąć się jego wyleczenia. Następstwa nieleczonego bruksizmu mogą być katastrofalne dla uzębienia. Przez ciągłe zgrzytanie dzieci osłabiają zęby, dochodzi do ścierania szkliwa nazębnego, kruszenia się ząbków, bólów stawów żuchwowych, czasem nawet do zwyrodnienia samych stawów.
Dodaj komentarz