Techniki pieluszkowania

Dopóki maluch nie zacznie regularnie korzystać z nocnika i toalety, każdy rodzic musi zaprzyjaźnić się z pieluchami. I choć pierwsze próby założenia pieluszki nie zawsze są udane, z czasem czynność ta wykonywana jest automatycznie. Oczywiście nie można popadać w rutynę i zmieniać pieluchy „z zamkniętymi oczami”, za każdym razem trzeba pamiętać o podstawowych zasadach i prawidłowej technice pieluszkowania! W ten sposób można nie tylko uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, ale także wspomóc prawidłowy rozwój bioderek.

Zmiana pieluchy – tego nigdy nie rób!

Częstym błędem popełnianym podczas zmiany pieluchy jest niewłaściwe unoszenie pupy dziecka. Absolutnie niedopuszczalne jest ciągnięcie maluszka do góry za stópki lub kolanka przy równoczesnym prostowaniu jego nóżek. Takie postępowanie jest szkodliwe dla prawidłowego rozwoju bioderek, a w ekstremalnych sytuacjach może się skończyć zwichnięciem stawów biodrowych! Jak zatem podnieść pupę malucha? Wystarczy pod pośladki podłożyć dłoń i delikatnie unieść pupę!

technika pieluszkowania

Oczyszczanie i kosmetyka okolic intymnych

Zanim założona zostanie nowa pieluszka, skórę okolic intymnych należy dokładnie umyć, osuszyć i zabezpieczyć! Oczywiście dobór kosmetyków to kwestia indywidualna, jednak eksperci zalecają używać preparatów dedykowanych dzieciom, najlepiej takich o prostym składzie i hipoalergicznej formule. Do oczyszczania rodzice najczęściej wybierają wilgotne chusteczki (dopuszczalne są tylko te, które nie zawierają alkoholu oraz innych substancji drażniących i wysuszających!) lub najzwyklejszy wacik (oczywiście w rozmiarze XL) namoczony w ciepłej wodzie! Niezależnie od „narzędzia” należy dokładnie przetrzeć każdą fałdkę skóry oraz okolice intymne, zdecydowanie bardziej przykładając się do zadania w przypadku kupki. Warto również pamiętać, że inaczej wygląda higiena miejsc intymnych u chłopców, a inaczej u dziewczynek! U chłopców umyć trzeba członek, okolice cewki moczowej, worek mosznowy, pachwiny i pośladki! Pod żadnym pozorem nie można jednak odciągać napletka! U dziewczynek przede wszystkim trzeba pamiętać, aby okolice krocza myć, zaczynając od cewki moczowej w kierunku odbytu! Przetrzeć należy wargi sromowe i wszelkie zagłębienia, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia! Oczyszczoną skórę trzeba osuszyć, najlepiej pozostawiając malucha na golasa przez kilka minut, a nawet dłużej! W tym czasie niczym nieograniczone nóżki mogą swobodnie pracować, co jest bardzo zdrowe dla bioderek. Ponadto wietrzenie pupy jest skuteczną profilaktyką odparzeń i sposobem na zachowanie skóry w zdrowiu. W międzyczasie można posmarować pupę cienką warstwą kremu ochronnego z pantenolem lub witaminą F, maść z tlenkiem cynku zaleca się stosować wyłączenie w przypadku podrażnień i odparzeń.

Technika pieluszkowania czyli jak prawidłowo zakładać pieluchę?

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru pieluchy! Ułatwieniem dla rodziców są oczywiście oznaczenia na opakowaniach, jednak nie należy sugerować się wyłącznie nimi. Trzeba dokładnie przyjrzeć się, czy wskazany rozmiar zapewnia dziecku odpowiednią swobodę ruchu! Dobrze założona pielucha nie powoduje dyskomfortu przy podnoszeniu i zginaniu nóżek, ponadto nie wymusza ich prostowania. Co więcej, nie wcina się w ciało maluszka!

Szerokie pieluszkowanie

Ta specjalna metoda pieluszkowania często zalecana przez lekarzy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozwoju bioderek lub podejrzenia dysplazji stawów biodrowych. Głównym celem tej techniki jest przytrzymanie nóżek dziecka w pozycji rekomendowanej dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, często szerokie pieluszkowanie jest niejako przygotowaniem maluszka do założenia specjalnego aparatu ortopedycznego. Już na wstępie należy powiedzieć, że nie jest to metoda dla każdego malucha, stosuje się ją do korygowania niewłaściwego ułożenia stawów biodrowych. Szerokie pieluszkowanie u dziecka bez takiej wady wrodzonej może zaszkodzić w prawidłowym rozwoju bioderek! Na czym polega szerokie pieluszkowanie? Pieluchę, a właściwie pieluchy zakłada się w taki sposób, aby nóżki dziecka były odwiedzione i zgięte, taką pozycję często określa się mianem żabki. W zależności od preferencji można używać pieluch tetrowych, flanelowych lub jednorazowych. W przypadku pieluch materiałowych należy dwie pieluchy złożyć w prostokąt i ułożyć między nóżkami dziecka, zaś trzecią złożyć w trójkąt i nałożyć na pozostałe, następnie związać lub przypiąć w taki sposób, aby pieluchy się nie zsuwały. Innym sposobem jest założenie pieluchy jednorazowej (lub dwóch pieluch jednorazowych), a następnie założenie dodatkowych pieluch materiałowych we wcześniej opisany sposób. Aby szerokie pieluszkowanie działało terapeutycznie, musi być stosowane według zaleceń lekarza, który wcześniej przeprowadził badanie USG bioderek i ustalił zakres rozstawienia nóg!

Prawidłowe techniki pieluszkowania mają za zadanie przede wszystkim zapewnić dziecku komfort i swobodę. Metodę szerokiego pieluszkowania wykorzystuje się u dzieci ze stwierdzoną wadą stawów biodrowych (dysplazja) w celu skorygowania ich ustawienia. Lekarze i fizjoterapeuci przestrzegają jednak przed profilaktycznym stosowaniem szerokiego pieluszkowania, wskazując na możliwość rozwinięcia wad postawy w przyszłości. Jako wsparcie dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych najlepsze jest zapewnianie dziecku swobodnego ruchu nóżek poprzez odpowiedni dobór pieluchy i luźne ubranka, a także układanie malucha na brzuchu w pozycji żabki oraz kangurowanie ze swobodnie zgiętymi nóżkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.