Nawracająca ciemieniucha u starszych dzieci

Ciemieniucha to problem skórny, z którym zaznajomiony jest niemal każdy świeżo upieczony rodzic. Pojawienie się nieestetycznej skorupki na główce maluszka nie niesie za sobą poważnego zagrożenia dla jego zdrowia, świadczy o charakterystycznej dla wieku niemowlęcego niedojrzałości gruczołów łojowych. A co jeśli tłuste, żółte łuski na głowie pojawiają się później? Czy nawracająca ciemieniucha u starszych dzieci to powód do niepokoju?

Ciemieniucha: przyczyny i objawy

Zwykle ciemieniucha pojawia się u dziecka w pierwszych dwóch miesiącach życia (czasem w ciągu pierwszych dni po urodzeniu). Zmiany skórne umiejscowione są najczęściej w okolicy ciemiączka (na szczycie główki), rzadziej obejmują także okolicę za uszami, czoło, brwi. Ciemieniucha to postać łojotokowego zapalenia skóry o łagodnym charakterze. Przyczyną jest wynikająca z niedojrzałości gruczołów łojowych nadprodukcja sebum, dodatkowo udział w procesie powstawania ciemieniuchy mogą mieć hormony matki, które po narodzinach znajdują się w organizmie dziecka. Nadmierna ilość łoju oblepia złuszczający się naskórek, tworząc nieestetyczną, żółto-pomarańczową, tłustą, łuszczącą się skorupkę na owłosionej skórze główki. Na szczęście zmiany te to głównie defekt estetyczny, nie wywołują one u maluszka dyskomfortu, bólu, uczucia swędzenia lub pieczenia!

Ciemieniucha: leczenie i pielęgnacja

Objawy skórne mogą utrzymywać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, łagodne zmiany zanikają samoczynnie i nie wymagają leczenia. Zalecane jest jednak wprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepsze efekty otrzymuje się poprzez smarowanie ciemieniuchy dziecięcą oliwką, która działa jak środek zmiękczający łuski, a następnie ich wyczesywanie specjalną szczotką o miękkim włosiu. Obowiązkowe jest również codzienne mycie skóry głowy delikatnym szamponem! Pod żadnym pozorem nie można usuwać łusek „na sucho” bez ich uprzedniego zmiękczenia, a także zdrapywać ich na siłę! Takie postępowanie może przyczynić się do uszkodzenia naskórka, a także nadkażenia bakteryjnego. Specjaliści odradzają również stosowanie na skórę oliwy z oliwek, która może powodować nasilanie objawów. Przy łagodnej postaci ciemieniuchy konsultacja z lekarzem nie jest konieczna, nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty w sytuacji, gdy mimo zabiegów pielęgnacyjnych ciemieniucha zwiększa obszar występowania, rozprzestrzeniając się z owłosionej skóry głowy na twarz i ciało, a także w przypadku pojawienia się zaczerwienienia, obrzęku i sączących wykwitów. W leczeniu ostrzejszego przebiegu ciemieniuchy wykorzystuje się specjalne preparaty, które regulują proces rogowacenia naskórka, a także leki o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwdrożdżakowym (nadmierne wydzielanie łoju sprzyja namnażaniu się drożdżaka z rodzaju Malassezia). Warto podkreślić, że ciemieniucha sama w sobie nie stanowi zagrożenia, jednak zaniedbana może doprowadzić do rozwoju zakażenia, nadmiernego wypadania włosków oraz stanu zapalnego skóry głowy.

Nawracająca ciemieniucha u starszych dzieci

Zasadniczo ciemieniucha to problem występujący u niemowlaków, w większości przypadków zanika do 6. miesiąca życia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pojawia się w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Co wpływa na występowanie ciemieniuchy u starszych dzieci? Jako przyczynę najczęściej wskazuje się nieprawidłowy rozwój gruczołów łojowych (szczególnie u wcześniaków). U niektórych dzieci obecność ciemieniuchy ma podłoże alergiczne lub związana jest z nadmierną ilością nabiału w jego diecie. Leczenie ciemieniuchy i zabiegi pielęgnacyjne u starszych dzieci wyglądają tak samo jak u niemowląt, polegają przede wszystkim na zmiękczaniu i delikatnym usuwaniu łusek. Jeśli jednak stosowane metody nie przynoszą poprawy, zalecana jest wizyta u dermatologa lub trychologa w celu dobrania odpowiedniej kuracji oraz wykluczenia innych możliwych schorzeń np. grzybicy skóry głowy!

Pojawienie się ciemieniuchy u starszego dziecka nie powinno dziwić. W większości przypadków przyczyną jest niezdiagnozowane wcześniej zaburzenie pracy gruczołów łojowych, nigdy natomiast ciemieniucha nie jest związana ze złą higieną czy to u niemowlaka, czy to u starszaka! Odpowiednie postępowanie po stwierdzeniu łusek na skórze głowy (obejmujące zabiegi pielęgnacyjne, a przy cięższych objawach także stosowanie preparatów leczniczych) pozwoli całkowicie zwalczyć ciemieniuchę i zapobiec jej nawrotom. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mimo prawidłowej pielęgnacji problem może wrócić! W takiej sytuacji należy ponownie wprowadzić rekomendowane środki, a w razie konieczności skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.