Jak dbać o skórę małego alergika?
Każdy chyba zna powiedzenie, że coś jest mięciutkie jak skóra niemowlaka. Ale by skóra Twojego dziecka taka pozostała, musisz się o to postarać, a to trudne zadanie. Tym bardziej, jeśli Twój maluszek cierpi z powodu alergii. Wtedy trudne zadanie często staje się zadaniem karkołomnym. Pielęgnacja skóry małego alergika wymaga wiele uwagi, stosowania się do rygorystycznych zasad oraz korzystania z nowoczesnych dermokosmetyków skrojonych ściśle pod potrzeby skóry alergicznej.
Alergia skórna
Reakcje uczuleniowe skóry pojawiające się u dzieci to sygnał dla rodziców, że dzieje się coś niedobrego! Pojawiająca się pokrzywka lub wysypka zwiastuje trudny proces rozpoznawania alergenu, który uczula maluszka. Objawy alergii skórnej mogą pojawiać się wskutek kontaktu z bardzo zróżnicowanymi alergenami (alergeny pokarmowe, metale, składniki kosmetyków, substancje roślinne), najczęściej przybierają postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Zmianom skórnym prawie zawsze towarzyszy świąd, a to jest jednoznaczne z drapaniem. Choć pokrzywka alergiczna nie jest zakaźna, to jej rozdrapywanie może doprowadzić do infekcji skórnych np. bakteryjnych.
Pokrzywka u dziecka
Najczęściej pokrzywkę występującą na skórze miejscowo utożsamia się z alergią kontaktową. Oznacza to, że dany alergen bezpośrednio w miejscu kontaktu z ciałem wywołuje reakcję alergiczną. Gdy pokrzywka obejmuje większe fragmenty ciała, a czasem i całe ciało, najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergią pokarmową. Jak rozpoznać pokrzywkę u swojego dziecka? Ma ona postać swędzących bąbli rumieniowo-obrzękowych, wyraźnie odznaczających się na skórze. Bąble pokrzywkowe dość szybko znikają, nie pozostawiają po sobie śladów czy blizn.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci
Zagadnienie to jest jednym z najczęściej poruszanych tematów na forach oraz blogach poświęconych pielęgnacji skóry. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i u dzieci to prawdziwa plaga. Tym bardziej niepokojące jest, że nadal nie poznano w pełni mechanizmu powstawania tego schorzenia, znane są niektóre przyczyny, ale nie określono z całą pewnością czynnika decydującego. Głównym objawem AZS jest świąd oraz specyficzne umiejscowienie zmian skórnych. Nawet w okresach remisji choroby dość charakterystyczna jest suchość skóry oraz zwiększona podatność na podrażnienia. Nie ma więc wątpliwości, że skóra atopowa potrzebuje cały czas specjalnego rodzaju pielęgnacji. Więcej na temat atopowego zapalenia skóry przeczytasz tu.
Codzienna pielęgnacja alergicznej skóry dziecka
Każda pielęgnacja zaczyna się od oczyszczania. Skóra atopowa i alergiczna wymaga użycia bardzo delikatnych środków myjących o pH 5,5, które nie będą zaburzały naturalnej lipidowej bariery ochronnej skóry. Powiedzmy to głośno, zwykłe mydło nie nadaje się dla delikatnej, wrażliwej skóry niemowląt i dzieci! Najlepsze będą preparaty natłuszczająco-nawilżające, czyli popularne emolienty, które pozostawią na skórze ochronny film przeciwdziałający nadmiernemu wysuszeniu. Woda do kąpieli powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza, a sam czas kąpieli nie może być za długi. A po myciu… ciąg dalszy codziennych pielęgnacyjnych rytuałów, czyli kremy, maści, balsamy, emulsje. Ważne, żeby dobrane były do potrzeb skóry alergicznej i atopowej. Tu również prym wiodą emolienty. I ważna uwaga – częstotliwość aplikacji kosmetyków pielęgnacyjnych powinna być dostosowana do stanu skóry, jednak smarowanie jej raz – po kąpieli to za mało, 3-4 razy to liczba bardziej odpowiednia.
Kosmetyczka małego alergika
Emolienty, emolienty i jeszcze raz emolienty! Może brzmi to jak nachalna reklama, ale nią nie jest. Rzeczywiście substancje emoliencyjne są bardzo chwalone przez lekarzy, ekspertów, a także rodziców. Ba! Są polecane nawet dla zdrowej skóry bez alergii. Trójglicerydy kwasu kaprylowego, parafina, oleje (np. z awokado, z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów canola), skwalen, kwasy tłuszczowe – właśnie takich substancji szukamy przy zakupie preparatu do kąpieli, szamponu do włosów oraz balsamu do ciała. Ponadto przydatnymi składnikami w balsamie będą humektanty, czyli substancje posiadające zdolność do zatrzymywania wilgoci w skórze np. gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, alantoina, pantenol. W aptekach znajdziesz sporo skutecznych preparatów w bardzo różnych cenach, ale nie decyduj portfelem, wybieraj kosmetyk, który najlepiej odpowiada skórze Twojego dziecka! Najbardziej polecane marki to: Emolium, Oillan, Oilatum, Allerco, Atoperal, Latopic, Pharmaceris. Do mycia rączek w ciągu dnia należy używać specjalnych kostek myjących – wyglądają jak mydło, jednak ich właściwości są bardziej pielęgnacyjne, w dodatku nie powodują przesuszania skóry. Oprócz balsamu do pielęgnacji skóry ciała przyda się krem do twarzy łączący działanie nawilżające, ochronne i łagodzące. Oczywiście bardzo ważne jest dostosowywanie kremu do pory roku i panujących warunków atmosferycznych.
Kosmetyki dla alergika – czego unikać?
Przede wszystkim unikamy wszelkich dodatków typu: parabeny, barwniki, substancje zapachowe, a w środkach myjących – mydła, SLS oraz SLES. Szerokim łukiem omijamy także preparaty z innymi silnie podrażniającymi i alergizującymi substancjami.
Specjalna pielęgnacja skóry alergicznej
A co kiedy na skórze pojawia się pokrzywka, wypryski, a do tego swędzi? Wszystko ponad ogólnie dostępne środki pielęgnacyjne powinno być stosowane pod nadzorem lekarza. Nie mając pewności co do pochodzenia pokrzywki lub innych zmian skórnych, możesz jedynie pogorszyć sytuację. Szczególnie groźne jest samowolne stosowanie leków sterydowych, są wprawdzie bardzo skuteczne, ale na dłuższą metę mogą powodować osłabienie naskórka. Lepszym rozwiązaniem są przeciwzapalne leki niesterydowe, jednak i te powinny być używane według zaleceń lekarskich. Oprócz środków do miejscowego, zewnętrznego stosowania, dermatolog lub alergolog może zalecić leki doustne o działaniu przeciwhistaminowym. Cały czas najważniejszym elementem kuracji antyalergicznej pozostaje eliminacja z otoczenia alergenów. Usuwamy wszystkie uczulające elementy, a także unikamy innych potencjalnych alergenów, ponieważ alergia wraz z wiekiem może się zmieniać i rozwijać (tzw. zjawisko marszu alergicznego).
Co jeszcze zrobić dla skóry dziecka?
Pośrednim elementem pielęgnacji alergicznej skóry dziecka jest odpowiednia odzież, a także proszek, w którym ją pierzemy. Ubranka powinny być wykonane z materiałów naturalnych, możliwie przewiewnych, aby nie blokowały dostępu powietrza i nie powodowały nadmiernego pocenia się skóry. Dobrze wybierać ubranka w jasnych kolorach, ma to związek z tym, że niektóre ciemne barwniki mogą wywoływać uczulenie. Istotne, aby środki piorące były hipoalergiczne, nie zawierały optycznych wybielaczy, fosforanów, sztucznych zapachów i barwników. Opcją do rozważenia jest przejście na ekologiczne środki piorące np. orzechy piorące. Z płynów do płukania można od razu zrezygnować! Właściwie to płukać trzeba i to dwukrotnie, ale w czystej, ciepłej wodzie!
Alergia skórna to choroba, która dotyka całą rodzinę, nawet jeśli objawy pojawiają się tylko u jednego dziecka! Na rodziców spada trudna i wymagająca pielęgnacja skóry, całodobowa obserwacja, a także proces eliminacji alergenów, który jest procesem żmudnym, a w niektórych wypadkach niemal niewykonalnym. Nie zapominajmy, że alergik powinien mieć specjalnie ułożoną dietę, nad którą również muszą czuwać rodzice. Choć to praca na cały etat, zdrowie dziecka i jego dobre samopoczucie rekompensują wszelkie niedogodności.
Dodaj komentarz