Potówki u niemowlaka – jak leczyć?

Wprawdzie nie wszystkie zmiany skórne pojawiające się u dziecka zwiastują poważniejsze dolegliwości, mimo to nigdy nie należy ich bagatelizować! Na szczęście potówki u niemowlaka to ten rodzaj zmian, który nie jest groźny dla zdrowia dziecka, jednak może być dla niego dość uciążliwy. Warto więc wiedzieć, jak wyglądają potówki u dzieci oraz w jaki sposób je leczyć!

Jak wyglądają potówki?

W zasadzie dość łatwo rozpoznać potówki u noworodka. Jeśli zmiany pojawiają się w miejscach szczególnie podatnych na pocenie, to niemal ze 100% pewnością będą to właśnie one! Charakterystyczne jest to, że potówki u niemowlaka występują w skupiskach, a skóra wokół jest zaczerwieniona. Mogą one przybierać postać małych pęcherzykowatych wykwitów, które wypełnione są płynem (tzw. potówki zwykłe) lub niewielkich krostek z otoczką zapalną i ropnym pęcherzykiem (tzw. potówki czerwone). Gdzie najczęściej powstają potówki u dzieci? U niemowlaków jest to głównie tył głowy i plecy, w takiej pozycji spędzają bowiem najwięcej czasu.

potówki

Ponadto w okresie pieluszkowania potówki u dziecka tworzą się tam, gdzie pieluszka ociera się o skórę – na pupie, w pachwinach, na brzuszku i dolnej części pleców. Innymi narażonymi na zwiększone pocenie rejonami skóry są okolice pach, zgięcia łokci, szyja i twarz, często „atakowane” są również fałdki skórne. Same zmiany skórne to jednak nie wszystko, zwykle towarzyszy im uczucie swędzenia, pieczenia lub lekkiego kłucia. Jest to źródłem dyskomfortu dla maluszka, przez to jest on niespokojny, marudny i płaczliwy.

Przyczyny powstawania potówek

Choć potówki mogą pojawiać się w każdym wieku, to zdecydowanie jest to problem najczęściej diagnozowany u najmłodszych (do 6. miesiąca życia). Jest to związane z tym, że gruczoły potowe u noworodków i niemowlaków nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dodatkowo część winy ponoszą rodzice, którzy w pielęgnacji skóry dziecka nadużywają oliwki i innych preparatów o tłustej konsystencji (oleje mogą zatykać ujścia gruczołów potowych) oraz nagminnie przegrzewają dzieci. A gdy gruczoły nie pracują prawidłowo lub są zablokowane, pot nie ma jak się wydostać, zaczyna zatykać pory, co objawia się krostkami i pęcherzykami.

Potówki u dzieci zwykle pojawiają się wskutek przegrzania. Jak do tego dochodzi? Rodzice w trosce o swoje dzieci mają tendencję do przesadzania. Aby przypadkiem maluch nie zmarzł, ubierają go za grubo (nie tylko zimą, ale i latem), a także ustawiają za wysoką temperaturę w jego pokoju (optymalnie temperatura nie powinna przekraczać 22st. C). Czynnikiem zwiększającym ryzyko potówek może być także ubieranie dziecka w odzież ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza, a także używanie nieprzepuszczalnych ochraniaczy na materac.

Jak leczyć potówki?

Potówki u noworodka i starszego dziecka nie są groźne, jednak ich zaniedbanie stwarza ryzyko zakażenia bakteryjnego! Dodatkowo swędzenie i pieczenie może być dla malucha uciążliwe! Nie należy więc zwlekać z podjęciem odpowiednich działań, nie oznacza to jednak, że od razu trzeba wytaczać „ciężkie działa”. Specjalistyczne leczenie z użyciem antybiotyków konieczne jest tylko wtedy, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. W jaki sposób więc zabrać się za potówki u dziecka? W pierwszej kolejności należy zmienić pielęgnację dziecka i unikać przegrzewania. Po wyeliminowaniu przyczyn, potówki u dzieci zwykle znikają w ciągu kilku dni. Jeśli jednak potówka u niemowlaka nie znika lub często nawraca, a zmianom towarzyszy silny stan zapalny, należy skonsultować się z lekarzem!

Co na potówki u niemowlaka?

Skórę pokrytą krostkami i pęcherzykami trzeba przemywać kilka razy dziennie, w tym celu należy delikatnie przecierać ją wacikiem zwilżonym czystą, przegotowaną wodą. Przy potówkach w okolicy pieluszkowej konieczne są częste zmiany pieluchy i aplikacja kremów na odparzenia. Co na potówki u niemowlaka? Przede wszystkim bezpośrednio na zmiany można aplikować krem z cynkiem lub dostępne w aptekach zasypki. Będą one działały osuszająco i kojąco. Pomogą zmniejszyć stan zapalny, złagodzą świąd i uczucie pieczenia. Absolutnie należy unikać produktów na bazie alkoholu. Ponadto potówek nie można drapać i wyciskać!

Aby zwalczyć potówki u dziecka, pomocne mogą okazać się kąpiele z dodatkiem krochmalu (wystarczy ugotować kisiel z mąki ziemniaczanej i dodać go do wanienki z wodą przygotowaną do kąpieli maluszka). Zamiast krochmalu można użyć nadmanganian potasu bądź napary z rumianku lub nagietka, które działają przeciwzapalnie i kojąco. Lecznicza kąpiel (niezależnie od dodatku) nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Skórę po myciu trzeba każdorazowo dobrze osuszyć, ale należy to robić delikatnie – poklepując ją miękkim ręcznikiem, a następnie zostawić „do przewietrzenia”.

Jak zapobiegać potówkom u dziecka?

Zmiana rytuałów pielęgnacyjnych i unikanie przegrzewania to sposoby nie tylko na łagodzenie zmian skórnych, ale i na zapobieganie ich występowaniu! Ważne, aby na jakiś czas odstawić oliwkę do ciała, a przede wszystkim regularnie kąpać dziecko. Czasem to właśnie brak prawidłowej higieny prowadzi do pojawiania się potówek! Po każdej kąpieli należy osuszyć skórę dziecka i dać jej kilka lub kilkanaście minut „oddechu”, zanim zostanie założone ubranko. Trzeba także dokładnie przyjrzeć się kosmetyczce dziecka – kosmetyki o tłustej, oblepiającej konsystencji należy wymienić na lekkie, hipoalergiczne preparaty dedykowane dzieciom, do mycia warto wybrać mydełko antybakteryjne (ważne, żeby nie zawierało silnych detergentów, które naruszają barierę hydrolipidową skóry).

Prostym sposobem na to, aby wyeliminować potówki u dziecka, jest zerwanie ze zgubnym zwyczajem przegrzewania dziecka! W mieszkaniu należy utrzymywać temperaturę na poziomie 22st. C. Szykując maluszka do spaceru, wcale nie trzeba szaleć z warstwami, generalnie zasada jest taka, że dziecko powinno mieć na sobie tylko jedną warstwę więcej niż dorosły. W jaki sposób sprawdzić, czy maluszek nie marznie? Wystarczy przyłożyć dłoń do jego karku, jeśli jest ciepły – wszystko jest w porządku, jeśli zimny – maluszka trzeba ubrać trochę cieplej. Jeśli chodzi o przegrzewanie dziecka, nie tylko liczba warstw jest problemem. Często rodzice nieświadomie kupują maluszkowi ubrania ze sztucznych materiałów, a te niczym plastikowa folia blokują dostęp powietrza i nasilają proces pocenia. W dziecięcej garderobie powinna królować bawełna!

Potówki u dziecka mają zwykle łagodny przebieg, poza tym stosunkowo łatwo się ich pozbyć. Nie należy jednak traktować ich jako coś nieuchronnego. Lepiej od pierwszych dni życia dbać o to, aby potówki u noworodka się nie pojawiły!

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.