Masaż noworodka i niemowlaka

Dotyk to jedna z najczulszych form nawiązywania więzi rodzicielskiej z dzieckiem. Położne i lekarze zgodnie potwierdzają, jak ogromne znaczenie dla noworodka ma bliskość matki zaraz po porodzie, co więcej, gorąco zachęcają do rodzinnego kangurowania! Jednak są również inne formy dotyku, które przynoszą doskonałe efekty np. w postaci uspokojenia dziecka, czy też złagodzenia kolki. Mowa oczywiście o różnych technikach masażu.

Kiedy można rozpocząć masaże dziecka?

Zanim rozpoczniesz regularne sesje masażu, musisz trochę poczekać. Na początek zaleca się jedynie delikatne „mizianie” stópek i rączek, tak aby dziecko czuło ciepło Twojego ciała i powolutku przyzwyczajało się do Twojego dotyku. Kilkutygodniowe maleństwo jest już gotowe na przyjemne masowanie nóżek i stópek. Jeśli zaś chodzi o brzuszek i plecki, to należy poczekać do momentu odpadnięcia kikuta pępowiny i całkowitego wygojenia się rany (zwykle ma to miejsce około 3. tygodnia życia).

Masaż dziecka – korzyści

Zasadniczo oprócz nawiązywania więzi między rodzicem i dzieckiem, masaż ma także inne bardzo wymierne korzyści. Przede wszystkim u maluchów cierpiących z powodu zaparć, kolki, a także innych dolegliwości związanych z kłopotami trawiennymi masaż brzuszka pomaga złagodzić dyskomfort. Prawidłowy masaż rączek i nóżek powoduje zmniejszenie napięcia i przyspiesza rozwój zdolności koordynacyjnych. Ciepło dłoni i przyjazny głos kochającego rodzica sprawiają również, że dziecko się wycisza i relaksuje, dzięki czemu łatwiej mu zasnąć.

masaż niemowlaka11Jak masować niemowlaka – przygotowania

Masaż ma być doświadczeniem przyjemnym zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka, dlatego nie może się odbywać „na szybko”. Dobre przygotowanie jest bardzo ważne. Co to znaczy? No cóż, należy zadbać o każdy szczegół. Po pierwsze: temperatura otoczenia – w pomieszczeniu musi być ciepło, maluch w końcu będzie rozebrany „do rosołu”! Po drugie: atmosfera – zadbaj o to, aby w pokoju było cicho, na te kilkanaście minut wyłącz telewizor, wycisz telefon. Po trzecie: Twoje nastawienie – podczas masażu musisz być obecna ciałem i umysłem, musisz być spokojna, maluch bez problemu wyczuje Twoją nerwowość! Po czwarte: pozycja – wybierz miejsce, które pozwoli Ci zająć wygodną i bezpieczną pozycję, usiądź w rozkroku na kanapie, na łóżku lub na podłodze, a dziecko ułóż między nogami. Pamiętaj także o zabezpieczeniu powierzchni, którą zajmuje maluch. Choć masaż nie jest zbyt długi, odprężony maluszek może zostawić po sobie małą niespodziankę! Po piąte: oliwka do masażu – oliwkę należy dobrze rozgrzać w dłoniach. Buteleczkę miej pod ręką, gdyby okazało się, że potrzeba jeszcze kilku kropel kosmetyku.

Masaż niemowlaka – podstawowe zasady

Masaż należy wykonywać około 30-40 minut po jedzeniu! Ruchy powinny być powolne, ale rytmiczne. Według starożytnych zasad masażu (tzw. masaż Shantala) w ciągu całej sesji przynajmniej jedna ręka powinna stale pozostawać na ciele dziecka, aby nie przerywać ciągłości kontaktu. Ponadto podczas masażu, cały czas pozostawaj z dzieckiem w kontakcie wzrokowym, mów do niego, uśmiechaj się. I najważniejsze, jeśli widzisz, że masaż wywołuje u malucha dyskomfort, jest niespokojny i podenerwowany, przerwij go.

Jak masować brzuszek dziecka?

Masaż antykolkowy polega na wykonywaniu okrężnych ruchów obiema rękami po brzuszku. Ruchy należy wykonywać naprzemiennie (każdą ręką po trzy razy), zaczynając od klatki piersiowej, kierując się w dół. Innym rodzajem masażu, który dobrze wpływa na to, co dzieje się w brzuszku, jest przyciąganie zgiętych w kolanach nóżek dziecka do brzuszka (bez podnoszenia pupy!) i kilkusekundowe przytrzymywanie ich w tej pozycji. Ucisk nie może być zbyt mocny, maluch musi czuć komfort!

Jak masować plecki dziecka?

Najwygodniejszą pozycją do wykonywania masażu plecków jest ułożenie maluszka w poprzek ud i lekkie uniesienie nogi, na której spoczywa jego główka. Masaż zacznij od wykonywania delikatnych ruchów, kierując się od szyi aż do pupy – obie dłonie połóż w poprzek pleców i kilkukrotnie przesuwaj je naprzemiennie. Następnie wykonuj ruchy głaszczące o stopniowanym nasileniu ucisku – trzykrotnie delikatnie pogłaszcz plecy, zaczynając od ramion, kończąc na pupie, ten sam ruch powtarzaj, łagodząc nacisk dłoni, aż do momentu, gdy będziesz jedynie muskać skórę dziecka. Cały masaż zakończ, wykonując delikatny ruch posuwny od główki do stópek jeden lub dwa razy.

Jak masować nóżki dziecka?

Masaż zacznij od paluszków, każdy z osobna masuj, wykonując ruch imitujący nakręcania zegarka, następnie przez chwilę głaszcz całą stópkę. Gdy wymasujesz obie nóżki, wykonaj kilka okrężnych ruchów na pośladkach, wkładając swoje dłonie pod pupę malca. Sesję poświęconą na nóżki zakończ, przeciągając 3-4 razy swoje dłonie aż od pupy przez całe nóżki do paluszków.

Jak masować rączki dziecka?

Maluchy zwykle zaciskają rączki w piąstki, dlatego najpierw musisz delikatnie pocierać grzbiet dłoni, aby dziecko nieco rozluźniło piąstkę. Jeśli to nie pomoże, spróbuj ostrożnie rozewrzeć paluszki swoim kciukiem, cały czas lekko je głaszcząc. Gdy dłonie zostaną już dobrze wymasowane, unieś rączkę dziecka, a następnie utwórz ze swojego palca wskazującego i kciuka kółeczko. Obejmuj nim rączkę dziecka i kilkukrotnie przesuń w dół aż do dłoni.

Czy może być coś przyjemniejszego niż celebrowanie rodzicielskiej bliskości z dzieckiem? Delikatny masaż ciała fantastycznie wpływa na niemowlaka, relaksuje go i wycisza. Ponadto kilka minut dziennie poświęcone na masowanie brzuszka skutecznie wspiera pracę układu trawiennego, a dla maluszka oznacza to mniej problemów w postaci wzdęć lub kolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.