Połóg – czym jest i ile trwa?

Połóg to okres zaczynający się zaraz po porodzie. To czas, którego potrzebuje kobiece ciało na powrót do stanu sprzed ciąży. Pierwsze dni po urodzeniu dziecka są niezwykle trudne – niezależnie od tego, czy kobieta rodziła naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie. Na jakie dolegliwości powinna być przygotowana świeżo upieczona mama? Co należy spakować do wyprawki szpitalnej?

Kiedy zaczyna się połóg?

Połóg co to? Poród dla kobiety jest wysiłkiem ekstremalnym, mogłoby się wydawać, że od tego momentu wszystko pójdzie już jak z płatka. Jednak nie do końca, proces dochodzenia organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży i porodu jest długi i wyczerpujący. Musi minąć kilka tygodni, zanim ciało wróci do normy i przyzwyczai się do poporodowych zmian. Okres tych kilku tygodni to właśnie połóg!

połóg - okres poporodowy

Połóg zaczyna się w chwilę po porodzie, często nazywany jest również czwartą fazą porodu. Pierwsze 24 godziny po urodzeniu dziecka określa się jako połóg bezpośredni, zwykle w tym czasie kobietę niemal całkowicie pochłania poporodowe wyczerpanie. Kolejne siedem dni nazywane jest połogiem wczesnym, od 2. tygodnia mówimy o połogu późnym.

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Każdy organizm regeneruje się w swoim tempie, więc odpowiedź na pytanie – ile trwa połóg, należy traktować jako wskazówkę, a nie jako sztywne ramy. Uważa się, że połóg trwa około 6 tygodni, zazwyczaj tyle zajmuje powrót narządu rodnego i innych układów do stanu sprzed ciąży. Nie powinno jednak dziwić, jeśli kobiece ciało będzie potrzebowało nieco więcej czasu.

Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg – ile trwa po cesarce? W kwestii cesarskie cięcie a połóg sprawy nieco się komplikują. Dlaczego? Sam połóg po CC przebiega nieco inaczej i prawdę mówiąc, trwa trochę krócej, średnio około 4-6 tygodni. Jednakże trzeba pamiętać, że poród przez cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną, a tym samym wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Zatem ile trwa połóg po CC? W zależności od szybkości procesu gojenia się rany pooperacyjnej około 8-12 tygodni!

Połóg jak wygląda i co się dzieje w ciele kobiety?

Co to jest połóg? Najprościej mówiąc, to czas, w którym cofają się zmiany powstałe w czasie ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia, organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do stworzenia warunków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu w macicy. Z tego powodu w okresie ciąży hormony szaleją, powiększa się macica, wiele narządów i układów pracuje w zupełnie innym trybie. Następnie przychodzi okupiony ogromnym wysiłkiem poród. To wszystko odciska się w widoczny sposób na ciele kobiety, na szczęście większość zmian samoistnie cofa się do stanu sprzed ciąży. Normuje się aktywność hormonów, stabilizują się także procesy krwiotwórcze i praca układu sercowo-naczyniowego, obkurcza się macica, goją się rany poporodowe, rozpoczyna się laktacja, a jajniki wznawiają pracę. Tym procesom towarzyszą liczne dolegliwości i duży dyskomfort fizyczny i psychiczny.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów połogu jest wydalanie odchodów połogowych. Pojawiają się one wskutek oczyszczania się macicy, są to resztki jej błon śluzowych, skrzepy, krew i śluz. Początkowo wydzielin jest dużo i są krwistoczerwone, z czasem ich kolor się zmienia, maleje też ich ilość (wydalanie odchodów połogowych trwa do 4-6 tygodni). Dla kobiet połóg oznacza także liczne dolegliwości bólowe. Ich głównym źródłem jest obkurczająca się macica. W trakcie trwania ciąży macica wielokrotnie zwiększa swój rozmiar, a po urodzeniu dziecka wraca do normalnego stanu, niestety jest to bolesny proces. Silne bóle skurczowe podbrzusza mocno dają się we znaki, do tego znacznie narastają w trakcie karmienia piersią. Poza tym ból towarzyszy procesowi gojenia się pochwy po porodzie naturalnym (pochwa często pęka lub jest nacinana, przez co konieczne jest założenie szwów) lub rany po cesarskim cięciu. Nie można też zapominać, że w połogu rozpoczyna się laktacja i w wielu przypadkach już na samym początku dochodzi do nawału pokarmu lub zastoju mlecznego, który oznacza ból i obrzmienie piersi.

Ponadto w okresie połogu następuje zwiększone wydalanie moczu i obfite pocenie, co ma związek z tym, że w organizmie nagromadziło się mnóstwo wody, której trzeba się pozbyć. Mamy w połogu zazwyczaj nie są w formie, dodatkowo negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę może mieć ciągłe zmęczenie i niewyspanie, a także fakt, że w wyniku spadku stężenia estrogenów włosy zaczynają wychodzić garściami, pojawiają się również problemy z nietrzymaniem moczu oraz trudności z wypróżnianiem.

Jakie rzeczy przydadzą się w trakcie połogu?

Każda ciężarna przed porodem szykuje dla siebie i dziecka wyprawkę do szpitala. Nie może w niej zabraknąć podstawowych rzeczy, które ułatwią jej przejście przez połóg. Przede wszystkim konieczne są podkłady poporodowe i siateczkowe majtki poporodowe. Taki zestaw zapewni komfort i bezpieczeństwo w okresie wydalania odchodów połogowych. Dodatkowo pomocny będzie delikatny płyn do higieny intymnej, który pomoże zadbać o czystość i świeżość krocza. Niezwykle przydatne będą również wkładki laktacyjne, które zapobiegają przesiąkaniu mleka przez ubranie. Mamy karmiące docenią także ulgę, jaką przyniesie maść na brodawki sutkowe.

Zmiany hormonalne w czasie połogu

W połogu następuje spadek stężenia hormonów ciążowych (laktogenu łożyskowego i gonadotropiny kosmówkowej), do normalnych poziomów wracają również stężenia progesteronu, estronu i estradiolu. Dodatkowo znacząco wzrasta poziom prolaktyny i oksytocyny. Te hormonalne zawirowania w połączeniu z ogromnym zmęczeniem, różnymi dolegliwościami poporodowymi i częstymi problemami laktacyjnymi sprawiają, że u wielu kobiet występuje tzw. baby blues. Tym mianem określa się stan zagubienia, przygnębienia, rozdrażnienia, przytłoczenia nową sytuacją i rozchwiania emocjonalnego. Smutek poporodowy pojawia się około 3-4 dni po porodzie i trwa do 2 tygodni, jeśli utrzymuje się dłużej, może oznaczać depresję poporodową, wtedy warto jak najszybciej poszukać specjalistycznej pomocy!

Objawy w połogu, po których należy zgłosić się do lekarza

Po 6 tygodniach po porodzie każda kobieta powinna się zgłosić do lekarza na kontrolę, aby sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Są jednak sytuacje, gdy wizytę trzeba przyspieszyć. Natychmiastowo trzeba się skonsultować z lekarzem w przypadku wystąpienia takich objawów jak bardzo ostry ból i utrzymująca się gorączka, mogą one wskazywać np. na zakażenie połogowe, które może obejmować drogi rodne, układ moczowy lub gruczoły piersiowe. Reagować trzeba również w przypadku zmian w wyglądzie, ilości i zapachu wydzielin. Naturalnym jest, że wydzieliny połogowe zmieniają barwę i konsystencję, a także słabną. Jeśli natomiast krwawienie zacznie się nasilać, pojawi się nieprzyjemny zapach wydzielin lub wydalanie odchodów połogowych nagle ustanie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Uważnie trzeba też obserwować ranę po CC lub w okolicy krocza, ze specjalistą trzeba się skontaktować w przypadku wysięku, ropnej wydzieliny, zasinienia, intensywnego zaczerwienienia i opuchlizny.

Każda kobieta powinna wiedzieć, ile trwa połóg i jak przebiega. Dzięki tej wiedzy będzie lepiej przygotowana i lepiej poradzi sobie z różnymi dolegliwościami, z którymi przyjdzie jej się mierzyć. Równocześnie młoda mama musi pamiętać, że połóg to czas, który powinna przeznaczyć przede wszystkim na odpoczynek i regenerację, aby organizm mógł szybko dojść do siebie po porodzie. Kobieta nie może się przemęczać i forsować, dlatego też w połogu należy ją otoczyć opieką oraz zapewnić jej pomoc i pełne wsparcie!

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.