Pochwa po porodzie – zmiany i istotne porady

Kobiety nie tylko martwią się o przebieg porodu oraz o zdrowie noworodka, ale i obawiają się tego, jak ich ciało będzie wyglądało po urodzeniu dziecka, m.in. zastanawiają się nad tym, czy pochwa po porodzie wraca do normy? Faktem jest, że po porodzie naturalnym pochwa przypomina krajobraz po bitwie. Nawet jeśli szczęśliwie nie doszło do jej pęknięcia lub nie było konieczności jej nacięcia, krocze jest niezwykle tkliwe i obolałe. Dopiero, gdy wszystko się wygoi, kobieta może zobaczyć, jak wygląda jej wagina po porodzie.

Jak wygląda pochwa po porodzie?

Kobiety, które miały wykonane cesarskie cięcie, nie muszą się martwić o stan swojej waginy, zamiast tego ich uwaga skupia się na ranie pooperacyjnej, natomiast po porodzie naturalnym pochwa jest zwykle jedną wielką raną. Wprawdzie pochwa jest bardzo rozciągliwa i elastyczna, w dodatku estrogeny zwiększają przepływ krwi i wpływają na jej odpowiednie rozciąganie podczas porodu, a relaksyna zwiększa rozluźnienie spojenia łonowego, nie znaczy to, że każda kobieta bez najmniejszego problemu „wypluwa” z siebie dziecko. Nawet z pomocą natury wydanie malucha na świat stanowi dla pochwy ekstremalny wysiłek, którego często nie wytrzymuje.

pochwa po porodzie

W pierwszych dniach pochwa po porodzie naturalnym jest poraniona, obrzęknięta, bardzo tkliwa, obolała i posiniaczona, przez co pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem, oddawaniem moczu i wypróżnianiem! Pęknięcie pochwy podczas porodu dodatkowo zwiększa rozległość obrażeń i urazu, a szwy powodują uczucie ciągnięcia i kłucia. W zależności od stopnia pęknięcia czas gojenia może się znacząco wydłużyć. Podobnie sytuacja wygląda, gdy podczas porodu zostanie nacięte krocze. Po zagojeniu się ran i zniknięciu siniaków kobieta może zaobserwować, że wagina po porodzie jest dużo luźniejsza i zupełnie nie przypomina siebie sprzed urodzenia dziecka.

Dodatkowo większość kobiet zmaga się po porodzie z nadmierną suchością pochwy. Podczas ciąży stężenia hormonów gwałtownie rosną, a po urodzeniu dziecka równie szybko spadają. Zanim ich poziom się ustabilizuje, musi minąć trochę czasu, objawem tego procesu jest m.in. suchość pochwy i związane z tym zwiększone ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Często wraz z zakończeniem połogu suchość ustępuje, choć przeważnie utrzymuje się nieco dłużej (zwłaszcza u matek karmiących piersią, u których stężenie prolaktyny nadal jest wysokie). Po porodzie kobiety powinny się wstrzymać z seksem aż do zakończenia połogu, ponadto muszą być przygotowane na to, że po wznowieniu aktywności seksualnej przez suchość pochwy mogą jeszcze jakiś czas odczuwać ból podczas stosunku.

Czy pochwa po porodzie wraca do normy?

Jak wygląda pochwa po porodzie? Stan waginy zależy od tego, jak długo trwał poród, a przede wszystkim od tego, jak duże było dziecko. Początkowo kobieta może odnieść wrażenie, że pochwa po porodzie jest dużo luźniejsza, jednak z czasem wraca ona do swojego wcześniejszego rozmiaru. Zazwyczaj dzieje się to po zakończeniu połogu, czyli 6-8 tygodni po porodzie. Nie u wszystkich jednak proces powrotu waginy do stanu sprzed porodu jest taki szybki i bezproblemowy. Po pierwsze wszystko zależy od tego, jak bardzo pochwa ucierpiała podczas porodu i czy zaszła konieczność założenia szwów. Po drugie wpływ ma to, czy kobieta rodziła po raz pierwszy, czy też był to jej kolejny poród. Po trzecie karmienie piersią jest czynnikiem, który spowalnia proces wracania pochwy do normalnego kształtu. U mam karmiących produkcja estrogenu jest zmniejszona, a to on w dużej mierze odpowiada za utrzymanie właściwej elastyczności pochwy.

Pęknięcie pochwy podczas porodu

Czasem podczas porodu może dojść do samoczynnego pęknięcia krocza. Nie zawsze jest to bardzo poważny uraz wymagający szycia, np. w sytuacji, gdy pęknięciu ulega tylko pochwa i skóra krocza (bez naruszenia mięśni i powięzi). Wówczas mówi się o pierwszym stopniu pęknięcia krocza. W przypadku pęknięcia drugiego stopnia, które obejmuje mięśnie dna miednicy, krocza i pochwy, trzeciego stopnia, które obejmuje również zwieracz zewnętrzny odbytu i czwartego stopnia, gdy pęknięcie dotyczy także śluzówki odbytnicy, założenie szwów jest konieczne! Należy pamiętać, że pęknięcie pochwy podczas porodu wiążę się z różnymi powikłaniami, np. z nietrzymaniem moczu i stolca.

Nacięcie pochwy podczas porodu

Wiele kontrowersji budzi nacinanie krocza podczas porodu. Zabieg ten w wielu szpitalach jest wykonywany rutynowo – głównie u pierworódek. Jego celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie samoczynnemu pęknięciu krocza. Niestety bardzo częstym powikłaniem zabiegu nacięcia jest osłabienie mięśni krocza oraz zwiększone ryzyko tego, że pochwa po porodzie będzie luźna. Równocześnie często kobiety po nacięciu i zszyciu krocza obserwują u siebie zupełnie odwrotny skutek. Wagina jest ciaśniejsza niż przed urodzeniem dziecka, co ma związek z nieprawidłowym zszyciem pochwy.

Higiena pochwy po porodzie

Po porodzie naturalnym niezwykle istotne jest dbanie o prawidłową higienę intymną. Po każdej wizycie w toalecie należy podmyć się letnią wodą z szarym mydłem i osuszyć czystym ręcznikiem, a najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym. Później można także stosować delikatne płyny do higieny intymnej. W sytuacji, gdy zostały założone szwy, dodatkowo trzeba pielęgnować i dezynfekować ranę. Na ból i dyskomfort pomocne będą zimne okłady oraz nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Zalecane jest także wietrzenie krocza, gdyż dostęp do świeżego powietrza wspiera proces gojenia.

Pochwa po porodzie – jakie ćwiczenia?

Jeśli kobieta nie chce się martwić tym, czy pochwa po porodzie wraca do normy, powinna wykonywać trening Kegla. To proste ćwiczenie mięśni dna miednicy jest niesamowite i ma zastosowanie w profilaktyce wielu dolegliwości, których kobieta chciałaby uniknąć. Przede wszystkim ćwiczenia Kegla warto wykonywać już podczas ciąży, dzięki czemu poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Natomiast wykonywanie ich po porodzie ułatwi szybki powrót do formy, poza tym zapobiegnie nietrzymaniu moczu, które często występuje u wielu kobiet po porodzie (zwłaszcza po urodzeniu dużego dziecka lub po wielu porodach), a także zapewni bardziej intensywne doznania podczas stosunku!

Jak wygląda trening Kegla? Bardzo prosto! Wystarczy zacisnąć i zatrzymać na kilka sekund mięśnie dna miednicy, a następnie je rozluźnić (które to mięśnie? – podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu, zaciskające się mięśnie, to będą właśnie mięśnie Kegla). Takie ćwiczenia należy wykonywać trzy razy dziennie przez 5 minut. Z czasem należy zwiększać liczbę powtórzeń, a także wydłużać czas zaciskania mięśni. Dobrą wiadomością jest to, że trening można wykonywać, np. stojąc w kolejce, zmywając naczynia lub oglądając telewizję.

Ze względu na to, co dzieje się z waginą podczas porodu, przyszłym mamom zawsze towarzyszą obawy o życie seksualne po urodzeniu dziecka. Jednak w większości przypadków odzyskuje ona swój dawny wygląd. U niektórych kobiet proces ten zajmie kilka tygodni, u innych kilka miesięcy, jednak wcześniej czy później, wszystko będzie „po staremu”. Jeśli pochwa po porodzie naturalnym nie wróciła do wcześniejszego stanu i kobieta nie doznaje żadnej przyjemności z seksu, lekarz może zdiagnozować zespół rozluźnienia pochwy (zespół luźnej pochwy, VRS). W leczeniu tej dolegliwości korzysta się z ćwiczeń mięśni dna miednicy, a gdy nie przynosi to efektów, kobieta może skorzystać z różnego rodzaju zabiegów ginekologii estetycznej – laseroterapii lub waginoplastyki.

Jak wygląda pochwa po porodzie? Nie najpiękniej, w dodatku boli, co utrudnia siadanie i oddawanie moczu. Stan waginy zwykle nie wskazuje na to, że kiedykolwiek odzyska ona swój dawny wygląd. Z tego powodu kobiety zaczynają się zastanawiać, czy pochwa po porodzie wraca do normy. Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Z czasem wagina wróci do poprzedniego rozmiaru, może to nastąpić po 6-8 tygodniach lub po kilku miesiącach. Jeśli po tym czasie pochwa nadal jest luźna, trzeba się skonsultować z lekarzem.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.