Higiena intymna w ciąży i po porodzie

Higiena intymna jest zagadnieniem niezwykle ważnym dla każdej kobiety. Budowa anatomiczna skazuje je bowiem na znacznie częstsze niż u mężczyzn infekcje intymne. Dodatkowo w stanie błogosławionym częstotliwość tych infekcji znacznie wzrasta, co ma związek oczywiście ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Dlatego zagadnienie dotyczące higieny intymnej w ciąży oraz po porodzie wymaga szczegółowego omówienia.

Higiena intymna w ciąży

W ciąży każda, nawet drobna, infekcja pochwy może przerodzić się w poważny stan mogący zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka. Stąd lekarze oraz eksperci tak dużo uwagi poświęcają prawidłowej higienie intymnej, uświadamiając kobietom, jak wielu nieprzyjemności można uniknąć, stosując się do kilku zasad. Po pierwsze – częste mycie okolic intymnych z użyciem odpowiednich płynów do higieny intymnej o pH 5,5. Zaleca się przynajmniej dwa razy dziennie myć okolice intymne pod bieżącą wodą, a jeszcze lepiej po każdej „dłuższej” wizycie w toalecie! Co do codziennej higieny ciała większość specjalistów opowiada się za wyższością prysznica nad kąpielą, jednak krótka, relaksująca kąpiel na pewno nie zaszkodzi… o ile odpowiednio dbasz o czystość łazienki! Znacznie ważniejsza niż dylemat: prysznic czy wanna jest częsta zmiana ręczników. Wilgotny ręcznik to raj dla bakterii i to właśnie on stanowi główną przyczynę zakażeń. Rekomenduje się oczywiście używanie do stref intymnych osobnego ręcznika, praktycznym rozwiązaniem są również ręczniki papierowe! Ważnym elementem profilaktyki infekcji intymnych jest także odpowiednia bielizna – najlepiej z przewiewnej bawełny. A jeśli zachodzi konieczność zakładania wkładek higienicznych, trzeba je często zmieniać w ciągu dnia, a najlepiej wybierać te z tzw. oddychających materiałów. Dobrze zawsze mieć pod ręką chusteczki do higieny intymnej, które można zastosować, kiedy nie ma możliwości podmycia się (np. w podróży).

higiena intymna w ciążyPłyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży

Firmy coraz częściej rozszerzają swoje oferty o preparaty specjalnie dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży. Nie inaczej jest w przypadku płynów do higieny intymnej. Przy wyborze warto kierować się radami ginekologa lub farmaceuty. Specjalne marki apteczne (dostępne np. tutaj.) lub dedykowane mamom i przyszłym mamom linie dermokosmetyków charakteryzują się lepszymi składami. Mowa nie tylko o jakości zawartych składników aktywnych, ale również o braku potencjalnie szkodliwych dla dziecka dodatków oraz substancji mogących powodować podrażnienia skóry i błony śluzowej. Zobacz jakie są kosmetyki zabronione w ciąży. Dobry płyn do higieny intymnej stosowany w ciąży nie może zawierać sztucznych barwników i zapachów, silikonów oraz parafiny. Co zatem powinien zawierać?

Płyn do higieny intymnej: pożądane składniki

Odczyn pH okolic intymnych w trakcie ciąży zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to oznacza podwyższenie ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Z tego powodu najważniejszym składnikiem płynu do stosowania w okresie ciąży jest kwas mlekowy, który wspomaga przywrócenie kwaśnego środowiska. Składnikami, które również powinny znaleźć się w dobrym płynie, są te o działaniu przeciwbakteryjnym i łagodzącym jak np. szałwia, babka lancetowata, rumianek, kora dębu czy nagietek oraz grzybobójczym – wyciąg z kwiatu wiciokrzewu. Dobrze, aby płyn lub emulsja zawierała także kojącą alantoinę lub D-panthenol oraz nawilżający kwas hialuronowy.

Infekcja pochwy w ciąży

Okres ciąży charakteryzuje się zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy. Upławy, o ile są wodniste, mlecznobiałe i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, nie powinny nikogo niepokoić. Co innego, gdy ich wygląd ulegnie zmianie, staną się grudkowate (zakażenie drożdżakami) lub zielonkawo-żółtawe o specyficznym rybim zapachu (infekcja bakteryjna). Większość kobiet spotkała się w swoim życiu z infekcjami okolic intymnych, zna więc to nieprzyjemne uczucie tkliwości narządów płciowych, swędzenia i pieczenia. Jeśli zatem tylko pojawią się jakiekolwiek objawy wskazujące na zakażenie grzybicze lub bakteryjne, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista dobierze odpowiednie preparaty, które nie zaszkodzą dziecku – leki stosowane miejscowo lub doustnie (infekcje bakteryjne) lub globulki dopochwowe (zakażenie drożdżakami). Dodatkowo może zalecić również odpowiednie preparaty probiotyczne. Leczenie na własną rękę może nie być bezpieczne, a zignorowanie pierwszych objawów może doprowadzić do rozszerzenia infekcji. Szczególnie groźne mogą być powikłania bakteryjnych zakażeń pochwy (tzw. waginozy bakteryjnej), które mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, a w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. Należy zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że u niektórych kobiet infekcje intymne mogą przebiegać bezobjawowo, a nieświadoma choroby kobieta nie podejmie odpowiednich kroków, co może skończyć się poważnymi następstwami. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na prawidłową higienę miejsc intymnych.

Higiena intymna po porodzie

Po porodzie kobieta potrzebuje czasu, aby wrócić do normalnego stanu. Poród naturalny czy też za pomocą cięcia cesarskiego wiąże się z wieloma dolegliwościami, z którymi zmaga się ciało kobiety. W okresie połogu odpowiednia higiena intymna jest równie ważna, co w trakcie ciąży. Z tą różnicą, że jest bardziej bolesna. Poród naturalny pozostawia w miejscu krocza jedną, wielką ranę, dlatego wszelkie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne wymagają ogromnej delikatności! O okolice intymne trzeba dbać sumiennie i z użyciem odpowiednich preparatów, dzięki temu rana szybciej się zagoi, a i ryzyko infekcji będzie dużo mniejsze. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze zaniedbanie może doprowadzić do rozwinięcia zakażenia w okolicach rany poporodowej. Płyn do higieny intymnej po porodzie przede wszystkim musi zawierać substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, oczywiście świetnie sprawdzi się przegotowana woda ze środkiem antyseptycznym. Więcej o dolegliwościach poporodowych oraz o sposobach dbania o higienę intymną w połogu przeczytasz w artykule Dolegliwości po porodzie i tu.

Prawidłowa higiena intymna w ciąży oraz w okresie połogu stanowi ważny element profilaktyki infekcji intymnych. Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, że niewłaściwa higiena intymna to zarówno ta niedostateczna, jak i ta nadmierna. Należy wsłuchać się w potrzeby swojego ciała, korzystać z rad lekarza lub bardziej doświadczonych koleżanek, a wszystko będzie w jak najlepszym porządku!

Sandra

Mnie koleżanki, będące już mamami polecały po porodzie stosować najlepiej żel regenerujący i nawilżający. Stosowałam mucovagin i ładnie wszystko wróciło do normy. Wspomógł mnie też kiedy pojawiła się dokuczliwa suchość pochwy.

JestemMama.pl

Jestem mamą dwójki dzieci i zdecydowanie zgadzam się z tym, że jedną z ważniejszych rzeczy w ciąży jest utrzymanie prawidłowego pH. Niestety edukacja seksualna młodych kobiet w Polsce nie jest prowadzona w odpowiedni sposób lub nie ma jej wcale, przez co dziewczyny nie zdają sobie z tego sprawy. Niekiedy blog o ciąży jest jedynym źródłem informacji. Dziękuję Ci za tę wiedzę
pozdrawiam

zuzaa_87

zgadzam się z wami dziewczyny, czasem więcej dowiemy się z internetu bądź od znajomych, bo edukacja seksualna u nas kuleje. Cieszę się że można o takich sprawach porozmawiać na forach czy właśnie blogu, i powymieniać doświadczenia. kojarzę ten żel, Sandro, też go po porodzie stosowałam, żeby wszystko się dobrze wygoiło.

Mama Oliwki

Jestem mamą Oliwki i jak byłam z nią w ciąży to zauważyłam, że odpowiedni płyn do higieny intymnej, wygodna bielizna i częstsze podmywanie wrażliwych okolic sporo daje. Mam w łazience biobidet więc było mi łatwiej usiąść na wc gdzie jest zamontowana deska i zaraz po skorzystaniu z toalety sama mnie podmywała i nie miałam potrzeby cały czas chodzić pod prysznic. A i uważam, że odpowiednia dieta w czasie i zaraz po ciąży także ma wpływ na nasze samopoczucie. Pozdrawiam wszystkie mamy 🙂

tyśka24

W trakcie połogu trzeba szczególnie dbać o miejsca intymne. Mi w regeneracji bardzo pomogla emulsja mucovagin. Odnawia i szybko regeneruje.

Dorotka

Ja również stosowałam tą emulsje z mucovagin. Jestem zachwycona stosowałam ją przez cały okres gojenia się raz i zauważyłam że zagoiły się zdecydowanie szybciej niż podczas mojej poprzedniej ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.