Co zabrać do szpitala na poród – cesarskie cięcie (cesarka)?
W zasadzie nie ma dużej różnicy między tym, co zabrać do szpitala na poród naturalny, a tym, co spakować do porodu przez cesarskie cięcie. Na pewno trzeba uwzględnić fakt, że pobyt w szpitalu po cesarce jest zwykle trochę dłuższy, więc potrzebne jest więcej ubrań na zmianę i o kilka sztuk więcej wkładów poporodowych. Szczególną uwagę mamy po cesarce powinny zwrócić na to, by wybrać majtki poporodowe z wysokim stanem, w ten sposób nie będą drażnić rany po cesarskim cięciu.
Co zabrać do szpitala dla dziecka?
Pakując torbę, nie można zapomnieć o noworodku. Potrzebne będą przede wszystkim pieluszki – jednorazowe (minimum 20 sztuk) i tetrowe (4-5 sztuk), chusteczki nawilżane, podstawowe kosmetyki m.in. płyn do mycia, krem na odparzenia. Oprócz artykułów higienicznych trzeba spakować uprane i wyprasowane ubranka – pajacyki, śpioszki, body, kaftaniki, cienką czapeczkę, skarpetki i rękawiczki (najlepiej 2-3 gotowe komplety ubranek), ponadto dwa ręczniki, kocyk lub rożek. Przed pakowaniem warto się upewnić, czy szpital nie zapewnia pieluszek i innych akcesoriów dla maluszka, jeśli tak, nie ma konieczności zabierania zbyt wielu rzeczy dla dziecka.
Kiedy zacząć pakować torbę do szpitala?
Pakowanie torby do szpitala zawsze jest nieco stresujące. Nawet mając szczegółową listę, co zabrać do szpitala do porodu, można coś pominąć. Najlepiej więc zacząć pakowanie na długo przed planowanym terminem, tym bardziej, że do rozwiązania może dojść wcześniej! Położne i doświadczone mamy radzą spakować torbę do szpitala już kilka tygodni przed wyznaczoną datą porodu (najpóźniej w 34. tygodniu ciąży), w ten sposób można oszczędzić sobie wielu stresów w końcówce ciąży. Jest też inny powód, dla którego warto wcześniej przygotować wyprawkę. Każdy szpital ma własne wymagania względem potrzebnych rzeczy dla mamy i dziecka oraz dokumentów i badań!
Jakie dokumenty zabrać ze sobą na poród?
Najważniejsze dokumenty, które trzeba zabrać ze sobą do szpitala to karta przebiegu ciąży, wyniki badań oraz konsultacji lekarskich z całego przebiegu ciąży (najlepiej ułożone chronologicznie) – należy sprawdzić, jakich wyników wymaga dana placówka. Oczywiście potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty), plan porodu, dowód ubezpieczenia, numer NIP (pracodawcy lub własny), skierowanie do szpitala (wymagane w przypadku porodu przez cesarskie cięcie). Zaleca się przygotować listę przyjmowanych leków, wypisać ewentualne alergie, a także numery telefonów do najbliższych. Wszystkie dokumenty należy spakować do jednej teczki.
Wyniki badań, które są potrzebne to m.in.: HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu ciąży), WR (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży), oznaczenie grupy krwi, przy ujemnym czynniku Rh u matki – poziom przeciwciał anty-Rh, USG ciążowe – najlepiej wszystkie, a obowiązkowo z III trymestru, ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki badania na obecność HIV, posiew z pochwy w kierunku GBS (wykonany po 35. tygodniu ciąży), ponadto wyniki konsultacji np.: okulistycznej, kardiologicznej, ortopedycznej, a w przypadku planowanego cesarskiego cięcia także jonogram i koagulogram (INR, APTT).
Mama i niemowlę będą potrzebowali dużo rzeczy – ubrania, kosmetyki, pieluchy i inne akcesoria, zaleca się jednak pakować „skromnie”. Innymi słowy, trzeba zabrać tylko to, co do szpitala na poród będzie niezbędne! Szczególnie istotne jest spakowanie wszystkich wymaganych przez szpital dokumentów.
Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.
Dodaj komentarz