Co zabrać do szpitala na poród?

Kompletowaniem wyprawki dla przyszłej mamy i dziecka należy zająć się odpowiednio wcześnie. Torba do szpitala powinna być przygotowana i czekać w widocznym miejscu na odpowiedni moment! Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, co spakować do szpitala na poród? Oto nasze podpowiedzi, jak powinna wyglądać wyprawka na porodówkę!

co zabrać do szpitala na poród

Jak pakować torbę do szpitala?

Co do szpitala do porodu i po porodzie? Każda przyszła mama się nad tym zastanawia. Przed rozpoczęciem pakowania należy przygotować listę, co zabrać do szpitala na poród, pozwoli to monitorować proces przygotowywania wyprawki, pomoże też uniknąć sytuacji, że coś zostanie pominięte. Już na początku warto podzielić torbę na sekcje – dla mamy i dla dziecka (ewentualnie spakować dwie mniejsze torby). Dodatkowo można też rozdzielić rzeczy dla mamy na te potrzebne przed i w trakcie porodu, a także na te, które są niezbędne w połogu. Osobno warto spakować rzeczy na wyjście dla mamy i dla dziecka (koniecznie dopasowane do pory roku), w dniu wypisu partner dowiezie je do szpitala (przy okazji warto przypomnieć o nosidełku i foteliku samochodowym!). Torbę lub torby do szpitala należy zawsze pakować wspólnie z partnerem, aby on też dokładnie wiedział, co i gdzie jest spakowane!

W wyprawce powinny się znaleźć przede wszystkim dokumenty, ubrania i kosmetyki dla mamy i dziecka, pieluszki oraz artykuły higieniczne niezbędne kobiecie w połogu. Warto przed spakowaniem torby zadzwonić do szpitala, by dowiedzieć się, czy dana placówka ma własne wytyczne odnośnie do tego, co spakować do porodu. Czasem takie informacje można też znaleźć na stronie internetowej szpitala. Niektóre miejsca zapewniają m.in. niezbędne artykuły higieniczne, np. podkłady jednorazowe na łóżko, wkłady (podpaski) poporodowe i pieluchy, a nawet ubranka dla dzieci.

Co zabrać do szpitala na poród naturalny?

Mama szykująca się do porodu naturalnego musi mieć ze sobą obszerną koszulę do rodzenia, która nie będzie krępować ruchów lub dłuższy T-shirt, ważne, aby ubranie było wygodne. Do tego trzeba zabrać szlafrok lub bluzę, ciepłe skarpety i kapcie. Przydatne w zapewnieniu kobiecie komfortu w okresie okołoporodowym będą również takie akcesoria jak gumka do włosów lub termofor, ochronny balsam na przesuszone, spierzchnięte usta, woda termalna w aerozolu do odświeżania twarzy. Warto również spakować oliwkę, chusteczki higieniczne i nawilżane, obowiązkowo wodę mineralną najlepiej w butelce z dziubkiem (duży zapas) i jakieś przekąski (np. sucharki, biszkopty, banany).

Zwykle pobyt w szpitalu po porodzie naturalnym trwa około 2-3 dni, nie ma więc konieczności pakowania zbyt dużej ilości ubrań, potrzebne będą 2 lub 3 wygodne, rozpinane koszule nocne, dwa biustonosze, najlepiej takie przeznaczone dla mam karmiących. Po porodzie niezwykle istotna jest higiena okolicy intymnej, należy ze sobą zabrać delikatny płyn do higieny intymnej oraz dodatkowy ręcznik przeznaczony wyłącznie do osuszania krocza (lub jednorazowe ręczniki papierowe). Jeśli chodzi o kosmetyki, co spakować do szpitala na poród? Należy zabrać wyłącznie podstawowe produkty – żel pod prysznic, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, kosmetyk do mycia twarzy, krem nawilżający, ponadto ręcznik do ciała, klapki pod prysznic i miękki papier toaletowy. A co, jeśli pobyt w szpitalu się przedłuży? Można asekuracyjnie przygotować dodatkową torbę, którą w razie potrzeby, ktoś przywiezie do szpitala.

Po urodzeniu dziecka zaczyna się połóg, czyli okres, w którym kobiece ciało regeneruje się po ciąży i porodzie, towarzyszą temu mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości. Każda mama niezależnie od tego, czy rodziła siłami natury, czy też przez cesarskie cięcie musi być przygotowana na krwawienie i wydalanie odchodów poporodowych, dlatego niezbędny będzie zapas wkładów poporodowych, majtki siateczkowe (jednorazowe lub wielorazowe) oraz podkłady poporodowe na łóżko. W pierwszych dniach po porodzie laktacja jest jeszcze nieustabilizowana, zdarza się samoistny wyciek mleka, ponadto brodawki łatwo ulegają podrażnieniu, przydatne przy tych dolegliwościach będą wkładki laktacyjne oraz maść do pielęgnacji brodawek sutkowych. Można również spakować specjalną poduszkę do karmienia.

Zwykle w podpowiedziach, co spakować do szpitala na poród, umieszcza się tylko podstawowe i niezbędne rzeczy. Przyszła mama powinna jednak uwzględnić swoje indywidualne potrzeby, choć nie powinna przesadzać z ilością „bagażu”. Warto przypomnieć, żeby zebrać ze sobą ładowarkę do telefonu i słuchawki, ponadto coś do czytania!

Co zabrać do szpitala na poród – cesarskie cięcie (cesarka)?

W zasadzie nie ma dużej różnicy między tym, co zabrać do szpitala na poród naturalny, a tym, co spakować do porodu przez cesarskie cięcie. Na pewno trzeba uwzględnić fakt, że pobyt w szpitalu po cesarce jest zwykle trochę dłuższy, więc potrzebne jest więcej ubrań na zmianę i o kilka sztuk więcej wkładów poporodowych. Szczególną uwagę mamy po cesarce powinny zwrócić na to, by wybrać majtki poporodowe z wysokim stanem, w ten sposób nie będą drażnić rany po cesarskim cięciu. (więcej przeczytasz tutaj)

Co zabrać do szpitala dla dziecka?

Pakując torbę, nie można zapomnieć o noworodku. Potrzebne będą przede wszystkim pieluszki – jednorazowe (minimum 20 sztuk) i tetrowe (4-5 sztuk), chusteczki nawilżane, podstawowe kosmetyki m.in. płyn do mycia, krem na odparzenia. Oprócz artykułów higienicznych trzeba spakować uprane i wyprasowane ubranka – pajacyki, śpioszki, body, kaftaniki, cienką czapeczkę, skarpetki i rękawiczki (najlepiej 2-3 gotowe komplety ubranek), ponadto dwa ręczniki, kocyk lub rożek. Przed pakowaniem warto się upewnić, czy szpital nie zapewnia pieluszek i innych akcesoriów dla maluszka, jeśli tak, nie ma konieczności zabierania zbyt wielu rzeczy dla dziecka.

Kiedy zacząć pakować torbę do szpitala?

Pakowanie torby do szpitala zawsze jest nieco stresujące. Nawet mając szczegółową listę, co zabrać do szpitala do porodu, można coś pominąć. Najlepiej więc zacząć pakowanie na długo przed planowanym terminem, tym bardziej, że do rozwiązania może dojść wcześniej! Położne i doświadczone mamy radzą spakować torbę do szpitala już kilka tygodni przed wyznaczoną datą porodu (najpóźniej w 34. tygodniu ciąży), w ten sposób można oszczędzić sobie wielu stresów w końcówce ciąży. Jest też inny powód, dla którego warto wcześniej przygotować wyprawkę. Każdy szpital ma własne wymagania względem potrzebnych rzeczy dla mamy i dziecka oraz dokumentów i badań!

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na poród?

Najważniejsze dokumenty, które trzeba zabrać ze sobą do szpitala to karta przebiegu ciąży, wyniki badań oraz konsultacji lekarskich z całego przebiegu ciąży (najlepiej ułożone chronologicznie) – należy sprawdzić, jakich wyników wymaga dana placówka. Oczywiście potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty), plan porodu, dowód ubezpieczenia, numer NIP (pracodawcy lub własny), skierowanie do szpitala (wymagane w przypadku porodu przez cesarskie cięcie). Zaleca się przygotować listę przyjmowanych leków, wypisać ewentualne alergie, a także numery telefonów do najbliższych. Wszystkie dokumenty należy spakować do jednej teczki.

Wyniki badań, które są potrzebne to m.in.: HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu ciąży), WR (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży), oznaczenie grupy krwi, przy ujemnym czynniku Rh u matki – poziom przeciwciał anty-Rh, USG ciążowe – najlepiej wszystkie, a obowiązkowo z III trymestru, ostatnia morfologia i badanie moczu, wyniki badania na obecność HIV, posiew z pochwy w kierunku GBS (badanie GBS, wykonane po 35. tygodniu ciąży), ponadto wyniki konsultacji np.: okulistycznej, kardiologicznej, ortopedycznej, a w przypadku planowanego cesarskiego cięcia także jonogram i koagulogram (INR, APTT).

Mama i niemowlę będą potrzebowali dużo rzeczy – ubrania, kosmetyki, pieluchy i inne akcesoria, zaleca się jednak pakować „skromnie”. Innymi słowy, trzeba zabrać tylko to, co do szpitala na poród będzie niezbędne! Szczególnie istotne jest spakowanie wszystkich wymaganych przez szpital dokumentów.

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.