Blizna po cesarce – jak i czym pielęgnować?

Poród przez cesarskie cięcie dla wielu kobiet jest koniecznością, choć też spore grono ciężarnych świadomie się na niego decyduje. Należy jednak pamiętać, że cesarka to poważna operacja, po której na brzuchu zostaje ślad! Aby blizna po cesarce wyglądała estetycznie i nie powodowała dyskomfortu i bólu, trzeba ją odpowiednio pielęgnować! Jak to robić? Jakich preparatów używać? Czym jest mobilizacja blizny po CC?

Blizna po CC

Cesarskie cięcie przeprowadza się, wykonując poziome cięcie ponad spojeniem łonowym. Zazwyczaj jest ono długie na około 10-15cm i szerokie na 2-3mm. W nagłych sytuacjach lekarz może wykonać cięcie pionowe, jednak jest ono bardziej bolesne i dużo wolniej się goi, dlatego stosowane jest bardzo rzadko.

blizna po cesarce

Warto przypomnieć, że poród przez CC jest poważnym zabiegiem chirurgicznym! Aby dostać się do macicy, lekarz musi przeciąć wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną i powięź. Cięcie wymaga założenia wielu szwów. Wewnątrz ciała stosuje się szwy, które rozpuszczają się w ciągu 3-6 tygodni, a na zewnątrz najczęściej zakłada się szwy tradycyjne, które po kilku dniach trzeba zdjąć. W miejscu cięcia pozostaje podłużna blizna.

Jak goi się rana po cesarce?

Blizna po cesarskim cięciu goi się długo! Proces ten dzieli się na kilka etapów. Pierwszy trwa około 2-7 dni po operacji. Jest to faza zapalenia, której towarzyszy ból, zaczerwienienie, obrzęk i wysięk w miejscu cięcia. W tym czasie z rany eliminowane są chorobotwórcze drobnoustroje. Druga faza, czyli faza proliferacji (rozrostu) i angiogenezy trwa około 6-8 tygodni, zachodzą wtedy procesy naprawcze, fibroblasty produkują kolagen potrzebny do regeneracji i budowy tkanki łącznej, a rana stopniowo się obkurcza. Ostatni faza, czyli faza bliznowacenia – modelowania (przebudowy) – trwa od około 6 miesięcy do nawet dwóch lat!

Na faktyczny czas gojenia się rany i blizny po cesarce ma wpływ wiele czynników (m.in. genetyczne predyspozycje do nieprawidłowego bliznowacenia). Jednak odpowiednia pielęgnacja blizny, a także dbanie o siebie (w pierwszych tygodniach zalecane jest unikanie dużego wysiłku i podnoszenia ciężkich rzeczy, wszelkie aktywności i ćwiczenia po cesarce polegające na napinaniu mięśni brzucha są wykluczone) może przyspieszyć gojenie i powrót do formy. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i monitorowanie stanu rany (nagłe pojawienie się ostrego bólu, obrzęku, zaczerwienienia, wydzieliny i gorączki, może oznaczać infekcję)!

Jak wygląda prawidłowa blizna po CC?

Świeża blizna po CC jest czerwono-różowa, gdy goi się prawidłowo, blednie i staje się mało widoczna. Każda kobieta, która rodziła przez cesarskie cięcie, wyobraża sobie, że blizna po cesarce będzie cieniutka i ledwo dostrzegalna. Niestety bardzo często zamiast „ładnej” blizny powstaje bliznowiec po CC, czyli swędzące, bolące, wypukłe zgrubienie wykraczające poza zarys rany!

Zgodnie z klasyfikacją typów blizn, prawidłowa blizna po cesarskim cięciu jest jasna (lekko perłowa), jest też płaska, czyli nie wystaje ponad otaczającą ją skórę. Jeśli blizna jest czerwona, lekko uniesiona i powoduje dyskomfort, można mówić o bliźnie nieprawidłowej. Na szczęście w wielu przypadkach z czasem taka blizna po CC rozjaśnia się i wypłaszcza. Ponadto wyróżnia się również blizny przerosłe oraz wcześniej już wspomniany bliznowiec po CC (keloid).

Jak pielęgnować ranę po CC?

Zaraz po operacji rana po CC zakryta jest jałowym opatrunkiem. Ważne jest, aby utrzymywać go w suchości, a po zmoczeniu jak najszybciej zmienić. Zwykle do 72 godzin po porodzie opatrunek jest zdejmowany. Dostęp świeżego powietrza wpływa bowiem dobrze na procesy gojenia. Jeszcze podczas pobytu w szpitalu kobieta powinna nauczyć się, jak oczyszczać ranę. Zalecane jest delikatne przemywanie jej wodą z szarym mydłem (2-3 razy dziennie) i ostrożne osuszanie jednorazowym ręcznikiem, a następnie użycie płynu antyseptycznego. W miarę możliwości jak najczęściej rana powinna być wietrzona.

Na ranę trzeba bardzo uważać, nie należy jej podrażniać, zaleca się nosić majtki z wysokim stanem i luźne ubrania. Dopiero po jej całkowitym zagojeniu (zwykle po około 6-8 tygodniach), można rozpocząć aplikację różnego rodzaju preparatów na blizny. Zanim rana się zagoi, lekarz może zlecić drenaż limfatyczny brzucha wykonywany przez fizjoterapeutę uroginekologicznego. Taki zabieg nie tylko wpływa korzystnie na gojenie się tkanek, ale i zmniejsza obrzęk pooperacyjny.

Co na bliznę po cesarce (CC)?

Obecnie w aptekach mamy szeroki wybór preparatów, które przeznaczone są do leczenia blizn. Celem ich stosowania jest rozjaśnienie blizny i zmniejszenie jej widoczności, a także uniknięcie powstawania blizn przerosłych i bliznowców. Dodatkowo preparaty te wspierają procesy regeneracyjne, działają przeciwzapalnie oraz zwiększają elastyczność skóry i redukują dyskomfort związany z uczuciem napięcia i swędzenia. Najpopularniejszymi produktami w tej kategorii są żele na bazie silikonów (np. Blizan silikonowy żel na blizny, Sutricon żel na blizny) oraz preparaty z heparyną i wyciągiem z cebuli (np. Cepan krem, Contractubex żel).

Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczy tylko nałożyć preparat na bliznę, należy równocześnie wykonać delikatny masaż! Alternatywą dla kremów i żeli są plastry silikonowe na blizny (np. Silikonowy plaster na blizny Sikatris, Bliznasil Plastry na blizny). (wiele z nich, jak nie wszystkie, znajdziecie na www.i-apteka.pl – mojej ulubionej aptece internetowej).

Jak dbać o ranę po CC?

Po zagojeniu się rany i po konsultacji z lekarzem powoli można rozpoczynać masaże blizny z użyciem wymienionych wyżej preparatów. Najlepszą metodą przyspieszania procesu gojenia blizny, poprawy elastyczności skóry i ograniczania ryzyka pojawienia się zrostów jest manualna mobilizacja blizny po CC. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zabiegów wykonywanych przez specjalistę (jest to ważne szczególnie na początku), dobierze on odpowiednią intensywność i siłę nacisku do stanu blizny. Kobiety, które decydują się na samodzielną pracę z blizną, powinny odczekać do 12. tygodnia po porodzie, wówczas blizna powinna osiągnąć swoją maksymalną wytrzymałość.

Jednak profesjonalna fizjoterapia 1-2 razy w tygodniu nie zwalnia od codziennej autoterapii. Mobilizacja blizny po CC przyniesie oczekiwane efekty, gdy będzie stosowana regularnie – 1-2 razy dziennie po około 20 minut. Autoterapię wykonuje się zwykle w pozycji leżącej. Należy delikatnie rozciągać skórę, przesuwając palce w górę i w dół wokół blizny.

Następnie te same ruchy należy powtórzyć, wykonując je na boki zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po czym – jeszcze raz przeciwnie do niego. Do około 8. tygodnia po porodzie wszystkie czynności w obrębie blizny powinny być wykonywane raczej delikatnie, po tym czasie można zwiększyć siłę nacisku. Fizjoterapeuta może również zlecić kinesiotaping. Po całkowitym zagojeniu się blizny po cesarce można powoli wprowadzać ćwiczenia na brzuch po CC – początkowo lekkie, z czasem bardziej angażujące mięśnie brzucha.

Skutki zaniedbania blizny po cesarce

Niestety nieprzestrzeganie zaleceń lekarza i zaniedbanie pielęgnacji blizny po cesarce może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych komplikacji. Nie jest to tylko nieestetyczny wygląd blizny, ale i dyskomfort związany z uczuciem ciągnięcia, pojawienia się stanu zapalnego i zaburzeń czucia w jej obrębie. Powikłaniem jest zwiększone napięcie mięśni dna miednicy, zaburzenia postawy ciała, dolegliwości bólowe (m.in. pleców, kręgosłupa, biodra), problemy z pęcherzem moczowym i układem trawiennym.

Czym są zrosty po cesarskim cięciu?

Zrostami po cesarce nazywa się nieprawidłowe połączenia tkanek i narządów, które bardzo często powstają podczas gojenia się rany pooperacyjnej w obrębie jamy brzusznej. Zrosty są niewidoczne gołym okiem, ładny wygląd blizny po cesarce nie wyklucza ich obecności. Czasem nie powodują żadnych dolegliwości, a jeśli już jakieś się pojawiają, to niekoniecznie kojarzone są ze zrostami. Kobiety, u których je zdiagnozowano, najczęściej żaliły się na bóle w dole brzucha, ból podczas zbliżeń, problemy z zajściem w kolejną ciążę, objawy niedrożności jelit, wzdęcia i zaparcia, a także częste stany zapalne układu moczowego.

Nawis nad blizną po cesarce

Oprócz nieestetycznego wyglądu samej blizny innym defektem kosmetycznym jest obwisły brzuch po cesarce. Nawis skóry i tkanki podskórnej tworzy się, gdy blizna przyrosła do głębiej położonych tkanek. Co zrobić, aby obwisły brzuch po cesarce się nie pojawił? Nie tylko temu problemowi, ale i poważniejszym komplikacjom jak zrosty, zapobiec może samodzielna mobilizacja blizny po CC i korzystanie z fizjoterapii uroginekologicznej.

Kobiety decydujące się na poród przez cesarskie cięcie powinny mieć świadomość, co je czeka po operacji. Oprócz standardowych dolegliwości połogowych i opieki nad noworodkiem dochodzi bowiem okres rekonwalescencji po zabiegu oraz konieczność dbania o bliznę po CC. Bez odpowiedniej pielęgnacji i masażu blizna po cesarskim cięciu może zmienić się w nieestetyczny bliznowiec, mogą też wystąpić zrosty. Są to zmiany, których leczenie nie jest łatwe, dlatego lepiej im zapobiegać. Niezwykle ważna jest fizjoterapia uroginekologiczna, mobilizacja blizny po CC oraz stosowanie preparatów wskazanych w leczeniu blizn. Im wcześniej zostaną podjęte te działania, tym większe szanse powodzenia!

Autor: Ewa Krulicka – Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa.
Redaktor blogów oraz dużych serwisów o zdrowiu jak i-apteka.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.