Malowanie paznokci w ciąży

Każda kobieta lubi mieć zadbane i pomalowane paznokcie, w końcu dłonie to wizytówka człowieka. A co wtedy, gdy zachodzi ona w ciążę? Czy malowanie paznokci jest bezpieczne? Czy zawarte w lakierach składniki mogą mieć szkodliwy wpływ na płód? Jakie znaczenie dla kondycji płytki paznokciowej mają ciążowe hormony? Tego wszystkiego, a nawet więcej, dowiesz się z naszego artykułu!

Ciąża a stan paznokci

Ciąża to czas, gdy Twoim ciałem rządzą hormony, to one kontrolują zachodzące w organizmie przemiany. Także one odpowiedzialne są za wygląd Twoich paznokci! Dzieje się tak, ponieważ podwyższony poziom estrogenów podnosi wydajność wytwarzania płytki paznokciowej przez macierz. Konsekwencją tego jest znaczne przyspieszenie wzrostu paznokci: żeby nie być gołosłownym, wystarczy powiedzieć, że przed ciążą paznokieć rośnie w tempie około 1 mm na tydzień, a w ciąży – nawet 2-3 mm w tym samym czasie. Jednak nie zawsze przyrost płytki idzie w parze z jej jakością, niekiedy w początkowych miesiącach stanu błogosławionego można zaobserwować tendencję do rozdwajania się paznokci. Najprostsza zależność, jaką można wyprowadzić między ciążą a paznokciami, jest taka: w drugiej połowie ciąży paznokcie są piękne, mocne i zdrowe, ponieważ oprócz hormonów na ich kondycję mają wpływ suplementy, które przyjmuje przyszła mama. Preparaty dla kobiet w ciąży dostarczają optymalnych dawek witamin i minerałów, dlatego zanim sięgniesz po dodatkowe suplementy wzmacniające włosy i paznokcie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą.

pielęgnacja paznokci w ciąży

Jak wybrać lakier?

Zacznij od przeczytania składu na opakowaniu i sięgaj po takie preparaty, w których nie ma toluenu, ftalanów (szczególnie ftalanu dibutylu, DBP), formaldehydu (aldehyd mrówkowy) oraz alkoholu izopropylowego. Te szkodliwe i potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka substancje pełnią w lakierach funkcję rozpuszczalników, plastyfikatorów oraz utwardzaczy. Oczywiście, kontakt z nimi masz głównie podczas malowania, ponieważ po zastygnięciu lakieru, nie uwalniają się już z niego substancje lotne, a zdrowa płytka stanowi solidną barierę przed ewentualnym dostaniem się substancji niewskazanych do organizmu. Pamiętaj także, aby przy wyborze lakieru zdać się na węch! Choć na pierwszy rzut oka ten pomysł wydaje się niedorzeczny, to właśnie nos pomoże Ci uniknąć niebezpieczeństwa. Ciąża wyostrza ten zmysł, dlatego wiele zapachów, które do tej pory Ci nie przeszkadzały, może wywołać mdłości, a to oznacza, że konkretny kosmetyk po prostu nie będzie Ci służył. Co więcej, może się zdarzyć, że nawet po wyschnięciu lakieru jego zapach będzie Ci przeszkadzał tak bardzo, że będziesz musiała go zmyć.

Lakier tradycyjny i hybryda

Mimo wielu sprzecznych informacji nie powinnaś mieć obaw przed malowaniem paznokci w ciąży. Manicure tradycyjny i hybrydowy są w pełni bezpieczne dzięki najnowszym generacjom kosmetyków, szczególnie jeśli będziesz malować paznokcie z głową. Sięgaj po produkty bez intensywnego zapachu, tutaj przewagę mają lakiery hybrydowe, które zwykle są bezwonne. Przygotowując płytkę do nałożenia lakieru, nie wycinaj skórek, zamiast tego namocz dłonie w wodzie, a następnie odsuń spulchnione skórki za pomocą specjalnego patyczka, w ten sposób unikniesz ryzyka infekcji. Maluj paznokcie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (np. przy otwartym oknie) lub na wolnym powietrzu i nakładaj jedną warstwę lakieru. Jeśli nie malujesz paznokci sama, koniecznie poinformuj kosmetyczkę, że jesteś w stanie błogosławionym, dzięki czemu będzie ona mogła wybrać najlepsze dla Ciebie i dziecka kosmetyki oraz w miarę możliwości zaoferuje pomieszczenie z rotacją powietrza, abyś nie była narażona na opary kosmetyków.

Paznokciom żelowym powiedz „nie”

O ile tradycyjnym i hybrydowym lakierom nie przypisuje się działania szkodliwego, tak w przypadku paznokci żelowych i akrylowych mówi się o ich niekorzystnym wpływie na dziecko. Jest on sumą kilka czynników, z których najważniejszym niewątpliwie jest fakt, że preparaty do wykonania takich paznokci zawierają substancje chemiczne o potencjalnym szkodliwym działaniu, które potęguje to, że wnikają one w płytkę paznokcia, z której mogą migrować do krwiobiegu. Dodatkowo niepożądany jest także zapach akrylu, który może zaszkodzić maluszkowi, a u Ciebie wywołać mdłości. Oczywiście, nie można powiedzieć, że zakładanie tipsów w ciąży na pewno negatywnie wpłynie na rozwój dziecka, jednak nie warto ryzykować! Przeczytaj również więcej naszych porad o Kosmetyki zabronione w ciąży.

Zmywacz – czy jest bezpieczny?

Malowanie paznokci w ciąży to problem złożony, w końcu obejmuje nie tylko nałożenie lakieru, ale i jego usunięcie! Zmywacze do paznokci są mniej kontrowersyjne niż lakiery, zasadniczo uznaje się, że nawet zmywacz z acetonem nie szkodzi maluchowi, co wiąże się z bardzo krótką ekspozycją płytki paznokciowej na aceton. Należy jednak pamiętać, że ze względu na nieprzyjemny zapach aceton może wywołać zawroty głowy lub mdłości, szczególnie u osób wrażliwych na zapachy. Wybierając zmywacz do paznokci, warto zapobiegawczo sięgnąć po ten bez acetonu. Ponadto zaleca się zmywać paznokcie w miejscu dobrze wentylowanym, które najlepiej przewietrzyć po ściągnięciu lakieru, a w ramach dodatkowej profilaktyki także dokładnie umyć dłonie mydłem, co pozwoli usunąć resztki preparatu.

Malowanie paznokci przed porodem

Kwestią często podnoszoną przez przyszłe mamy jest także to, czy paznokcie mogą być pomalowane na porodówce. Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana: zasadniczo zaleca się, aby paznokcie były niepomalowane, co ułatwia kontrolę stanu ciężarnej – paznokcie pozwalają łatwo i szybko ocenić, czy krążenie krwi jest prawidłowe. Niektórzy preferują także zakładanie pulsoksymetru, czyli urządzenia do pomiaru saturacji krwi, na niepomalowane paznokcie. Pamiętaj, że każdy szpital ma swoje wytyczne, dlatego przed nałożeniem lakieru w okresie okołoporodowym, upewnij się, jakie stanowisko odnośnie do lakieru na paznokciach ma wybrana przez Ciebie placówka.

Zabiegi pielęgnacyjne dłoni w ciąży

Manicure to nie jedyny sposób pielęgnacji paznokci w ciąży. Ciężarna u kosmetyczki może relaksować się w czasie zabiegów z użyciem parafiny, które są absolutnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka w jej brzuchu. Kobieta w ciąży może spokojnie korzystać z masażu dłoni z użyciem olejków pielęgnacyjnych, które wzmocnią skórę i poprawią jej kondycję. Warto jednak sprawdzić na forach internetowych, czy wybrany przez Ciebie salon kosmetyczny świadczy usługi wysokiej jakości. Nie zaszkodzi także, abyś miała przy sobie zaświadczenie lekarskie, że ciąża przebiega prawidłowo, ponieważ większość gabinetów wymaga potwierdzenia, że oferowane zabiegi są dla Ciebie bezpieczne.

Pielęgnacja dłoni w ciąży pozwala poczuć się piękną przyszłej mamie, nawet gdy jej brzuszek jest już okrągły. Najważniejsze, aby sięgać po kosmetyki wolne od toluenu, formaldehydu, ftalanów, które mogą zaszkodzić ciężarnej i doprowadzić do powikłań u dziecka. Jeśli jednak zadbasz o wybór odpowiednich, bezpiecznych preparatów, możesz rozkoszować się przez niemal całe 9 miesięcy kolorowymi, pięknymi paznokciami. Pamiętaj także, że zawsze możesz skonsultować swoje obawy z ginekologiem, który profesjonalnie wyjaśni Ci, czego powinnaś unikać oraz z jakich zabiegów kosmetycznych, możesz korzystać w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.